Príjemné čítanie …👩‍🎓🕵️‍♀️

Leto sa blíži ku koncu a dni sa pomaly skracujú, všetko je vďaka vodnej💧 hojnosti ešte stále zelené. Naše telo sa prestáva prirodzene chladiť od horúcich dní a začína sa ohrievať do chladnejšieho počasia. Vyrovnanie nastane na jesennú rovnodennosť, kedy bude rovnako dlhý ako noc. Životná sila🐉 sa bude na rovnodennosť nachádzať uprostred tela v oblasti žalúdka, sleziny, na ľavej strane brušnej dutiny. Je to ideálny čas nastaviť rovnováhu a podržať si zdravie, slnko☀️, teplo leta pred zimným, chladným obdobím. Zároveň s usínajúcou prírodou končí aj živá, čerstvá zložka v našej strave, teda zelenina a ovocie už nebudú také svieže ako počas leta. Toto obdobie treba ešte využiť na doplnenie zásob pred zimou sezónnymi plodinami. Máme možnosť pozorovať žlto oranžové západy slnka🌅, ktorých farebné vlnenie ohrieva našu dušu pred blížiacou sa jeseňou.

Ohrozeným orgánom je prirodzene, žalúdok. Okrem jeho známej úlohy spracovávania potravy je hlavným spracovávateľom hmotnej energie pre naše telo. Symbolicky je prirovnávaný k ohňu🔥, ktorý sídli v podobe žeravých kyselín vnútri žalúdka. Vnútorný oheň a chuť k jedlu by mali byť v rovnováhe s výdajom našej energie a jeho kvalita sa prejaví nielen na tele, ale aj dobrej psychike. Tu platí zlaté pravidlo, že živá strava – čerstvá, varená na ohni, v dobrej nálade😸, je základom dlhého života. V kódexe bojovníkov bolo zakázané zabíjať kuchárov, ktorí mohli vyživiť armádu, alebo, naopak, ju celú otráviť. Ak sa dobre a pravidelne hýbeme po svojich vlastných nohách, žalúdok je prirodzene masírovaný a v dobrej kondícii. Ak sme prejedení, alebo hladní, každý pohyb je utrpením.

Žalúdok nemá zuby, preto treba dať v tieto dni prednosť kašiam, omáčkam, rozomletým jedlám, príjemnej teploty. Každé sústo dôkladne poprežúvame. Hlavne ráno začíname niečím teplým. Ideálne sú na jeseň všetky druhy obilných káv, či jednoducho teplá, prevarená voda, ochutená štipkou zázvoru… Ideálnou potravinou je oranžová tekvica, zemiaková kaša, menej mliečnych potravín a menej ovocia🍎🍇, ktoré môže v žalúdku kvasiť. Alkohol🍷 je studenou potravinou, oslabujúcou obličky. Žalúdok je spojený so slezinou a ovplyvňovaný žlčníkom, je silne naviazaný na našu psychiku a dobrú náladu🥳.
Z našich najdostupnejších bylín mu prospieva pamajorán, myší chvost a nátržník husí, pomáha jemná masáž ľubovníkovým olejom, pomalé hlboké dýchanie a prehrievajúca voňavá strava. Kamilkový čaj 🌼robí zázraky, fenikel je neuveriteľným liekom a trochu zázvoru v doobedných hodínách je pokladom🌠.
Užite krásnu teplú jeseň a pozorujte ako sa vonku ochladí a vnútri oteplí….

Duchoslav a Weleslawa

Zaujal Vás náš článok? Radi by ste sa dozvedeli viac o jeho autoroch?
Duchoslav a Weleslawa pôsobia v OZ Karpatské Slnko
viac na: http://karpatskypecuch.org/