A je to tu. Dožinkový čas. Čas hodov a osláv hojnosti úrody všetkého, čo vám záhrada urodila a odmenila sa za vašu starostlivosť od jari po dnešok. Je tu čas zakladania ovocných octov, slivkového lekváru, černicového džemu a zberu morušových i figových listov. Hrozno i jabĺčka sa pomaly plnia silou a naberajú na sladkosti. Pripravujú sa na svoj hviezdny čas už onedlho. V obciach sa stretávajú rodiny na domácich hodoch a kolotoče dvíhajú deti do výšok do chvíľkového nadhľadu. Cez víkend nám roj perzeidov ukázal svoje hviezdne divadlo💫⭐️🌟✨. Poskytol nám čas krásnych želaní a komunikácie s našimi predkami, ktorí sú už doma tam, vo hviezdach. Blíži sa nov, tak dôležitý pre naše nové septembrové začiatky. Až 6 planét cúva, čo je citeľné na medziľudských vzťahoch, najmä tých, siahajúcich k matke i otcovi. Sú plné nepochopiteľných nedorozumení, ktorých pôvod býva často ukrytý niekde úplne inde ako v aktuálnej dobe. Preto opatrne, často kráčame po mínovom poli netušiac, že niekto stlačil rozbušku niekoľkých z nich naraz. Vtedy neraz ľutujeme, že sme sa dosiaľ nenaučili lietať.
August nás prevetral teplotnými výkyvmi a vyskúšal i kvalitu našej krvi, ba aj stav našej schopnosti ubrániť sa pliagam, plynúcim z prehriatych vôd rôzneho pôvodu. Následné ochladenie a dažde vytvorili priestor na stíšenie. Poupratovali vonkajšie vyprahlé prostredie, doplnili životodarnú vodu lesom, poliam i lúkam a nám ľuďom dopriali kľud na upratovanie našich vnútorných komnát. Prichádza čas biologickej jesene a s ním aj uvoľnenie smútkov a ťaživých vecí v našich pľúcach i dlhodobých tém, ktoré si tak poctivo ukladáme do hrubého čreva a tak neradi sa s nimi lúčime. Je tu čas na jesenné upratovanie a očistu tela i duše. Nakoľko tieto orgány spolu podľa čínskej medicíny úzko súvisia, je vhodné ich prevetrať a preliečiť spoločne. Príďte si k nám do lekárne po čajík, zostavený z bylinnej zmesi, podporujúce túto vernú dvojicu. Zapojte do svojho dňa nápoje s ovocnými octami, ktoré si doma poľahky vyrobíte: postačia vám na to napríklad jabĺčka, nakrájané neželezným nožom alebo strúhadlom, vnorené do vysokého pohára, zaliate studničkovou vodou🫗 alebo vodou bez chlóru. Prekryte si budúci ocot plátnom a stiahnite gumičkou alebo motúzikom. Sklenený pohár s obsahom umiestnite na slniečko. Každý deň počas 7 dní drevenou vareškou zmes premiešajte ho dôkladne. Na 8my deň obsah sceďte cez plastové sitko do fliaš a nechajte budúci ocot ešte 2 týždne dozrieť. Je dobré si ho dávať po výdatnejšom obede v zriedenom stave symbolicky v pramenitej vode.
Ak vám môžeme poradiť, do konca septembra vynechajte nezrelé ovocie. V čase úradovania znamenia Panny je veľmi citlivý pankreas a ten je veľmi citlivý na nesprávne zvolenú stravu. Vo východných krajinách preto v tomto čase existoval jablkový pôst a do konca septembra sa ovocie jedávalo len zrelé, alebo v podobe kompótu, tepelne upravené, upečené, alebo v koláči. Ušetríte si tým kopec starostí. Ak máte pankreas citlivý už teraz, siahnite po čaji, ktoré máme na jeho upokojenie v našej lekárni. Poďakuje sa vám.
Pri pocite nafúknutia a potrebu vyčistiť hrubé črevo aj inak si skúste vypomôcť aktívnym dreveným uhlím – Carbofitom. Naši predkovia mali jeho pôvodnú alternatívu: čistý popol z drevín. Ten zaradili do stravy počas niekoľkých týždňov, čím si vyčistili črevá a zredukovali neduhy, ktoré ich trápili. Popol používali aj v prípade nechcenej otravy z jedla a ochorení, vyplývajúcich z tepla, nakoľko bol august jedným z najteplejších mesiacov v roku.
V tomto čase sa radi ozývajú staré bolesti, ktoré dávajú o sebe vedieť v podobe náhlych vzplanutí v zuboch. Na bolesť si k nám zájdite po homeopatickom lieku Hypericum perforátum, ktoré prebdené noci v bolesti vie premeniť na znesiteľný spánok, poprípade budete potierať ľubovníkovým „Jánskym“ olejom. V prípade zápalu vieme poskytnúť pomoc z čínskej medicíny, ktorá sa nám osvedčila už pri nejednej vašej návšteve u nás s týmto neduhom. Akú tému jednotlivé zuby nosia nájdete v knihe od Michaéle Caffin – Čo o nás prezrádzajú zuby🦷🦷. Ak sa ku knihe dostať neviete, pani Čičmancová uvádza charakteristiku zubov v online podobe: https://numero.sk/co-hovoria-vase-zuby/.
Krásny čas dožiniek vám želá tím lekárne Íris🌈.