V mokrej jeseni je stále obrovské množstvo dostupných darov lesov, parkov, záhrad. Človek síce môže mať mylný pocit, že sa už vonku nedeje nič krásne, že blato jesene prináša iba ďalšie blato… Treba sa však dobre poobzerať a nájdeme toho stále dostatok v pestrých farbách jesene. Toto obdobie je po teplých, suchých dňoch ťažšie znesiteľné, no je pre nás zároveň skúškou, koľko slnka sme si v lete uložili do zásob. Slnečnú energiu z nás nevyťahuje iba tma a chlad ale hlavne náš zbytočne dlhý pobyt vo vnútorných priestoroch, bez čerstvého vzduchu a samozrejme v spoločnosti elektromagnetického žiarenia indukčných sporákov, mobilov, počítačov…
V rámci hľadania telesnej rovnováhy vedúcej k pevnému zdraviu tela i ducha je najdostupnejším liekom aspoň krátka chvíľa v akomkoľvek počasí vonku pod holým nebom – samozrejme sa neráta cesta do auta, obchodu alebo iné nutné presuny.
Farebné plody pre zdravie
Tradičnou zárukou dobrej krvi a krásnej pleti je známa Šípová ruža, (odporúčam starší článok venovaný šípke https://www.facebook.com/…/a.155089298…/2395925930723192) zbieraná a sušená v rôznych formách zrelosti. Niekto zbiera tvrdé plody, iný si počká na prvé mrazy, kedy sa škrob v plodoch mení na tekutý sladký cukor v podobe drobnej maškrty, niekto si počká na lekvár, likér, víno… Zázračný je šípkový olej v kozmetike a excelentný je šípkový ocot.
Drieň obyčajný alebo “neznámo – známa” Drienka
Prvé grécke vína boli pôvodne vyrábané práve z jej plodov. Je to krásny, pomerne veľký ker, rastúci na vápencovom podloží v čistom prostredí, dnes už čiastočne chránený zákonom. Okrem žltých jarných kvetov, vzácnej kôry a dreva, dáva na jeseň obrovské množstvo sladkotrpkých červených plodov chuťovo podobných višniam. Plody sú veľkým zdrojom vitamínu C, pektínu. Majú zvieravo sťahujúce účinky a prospievajú pečeni, tráveniu, žalúdku, slezine, spevňujú bedrové kĺby, odstraňujú vlhké blokády najmä u reumatických pacientov. Možno z nich urobiť čaj, lekvár ,ocot, víno, dajú sa ľahko sušiť a aj samotné kôstky sú liečivé. Prírodná medicína ich často používa a dnes sú už dostupné aj v obchodoch v rôznom spracovaní. Drienku je možné pestovať ako záhradný krík. Dostupná je však vo všetkých lesoch do veľmi neskorej jesene. Plody je tiež možné, podobne ako šípky, nakladať do cukru, no ešte lepšie do soli. Obe formy sú silným liečivom doplňujúcim energiu obličiek a sú tradičnou postupkou na ceste k dlhovekosti. Ak máte možnosť nájsť ich v prírode, neváhajte sa ich najesť do zásoby! Keďže je to veľmi pomaly rastúci krík, ukladá energiu slnka veľmi hodnotne a ich výživa je neuveriteľná. Sušené plody je možné použiť do čajov a varenia.
Kustovnica čínska – Goji
Dnes už bežné sušené ovocie, ktoré si mnohí dokonca pestujú na záhradách. Podobne ako veľa drobných červených plodov majú silný vzťah k našej krvi. Sušené plody dopĺňajú energiu obličiek a životnú silu. Dopĺňajú jin obličiek a pečene, prejasňujú zrak, zvlhčujú pľúca, znižujú triglyceridy a cukor v krvi, pomáhajú znižovať krvný tlak. Pravidelné a dlhodobé užívanie, prispieva k dlhovekosti a šťastnému prežívaniu života (podporujú vylučovanie sérotonínu). Pre silnejší účinok je lepšie si ich namočiť na pár hodín a následne uvariť z nich čaj. Čajík vypijete a goji zjete. Je možné ich pridávať aj do varenia v malých dávkach, či do raňajkových kaší. Často sa dokonca jemne pražia s trochou soli a následne sa používajú ako posilňujúca korenina do jedál. Rovnako ako pri drienke je možné použiť kôru, kvety i listy na čaj.
V téme o jesenných plodoch ešte budeme pokračovať v ďalšej časti doplnenú postupne o liečivé huby našich lesov.
Prajeme vám poctivú, blatovo krásnu jeseň, plnú padajúceho lístia a dobrého zdravia.
Karpatské Slnko, Weleslawa a Duchoslav.