Ako podporiť naše trávenie v tomto období…ďalší krásny článok od Karpatských pecúchov.

Dobré trávenie

V prírode sa mieša hlina, plody, listy v blato a hnilobný kompost, aby na jar mala zem nové zásoby pre nový rast a úrodu. Tak sa nepotrebné, nestrávené a hnilé stane hľadaným ,výživným a vzácnym. Kolobeh trávenia ľudskej potravy tak završuje v tomto mesiaci hrubé črevo.

Kvalitným vydychovaním mu pomáhame sa vyprázdňovať a preplnením si sťažujeme dýchanie. Pľúca a črevá ležia pri sebe, oddelené bránicou a tak sa ovplyvňujú.

Hrubé črevo potrebuje vlhko, aby mohlo hladko vyprázdniť svoj obsah. Nemá rado sucho a horučosť, ktoré vedie k zápche. Potrebuje pohyb, chôdzu a dobré myslenie. Ovládané strachom sa potom po….. Chmúrne myšlienky sťažujú trávenie. Ak niečo v živote nevieme stráviť, dlho nám to leží v črevách, ktoré majú podobné záhyby ako mozog. Etruskovia veštili z čriev presne, pomocou školených haruspikov.

Ak sú črevá nepriechodné, živiny sa nevstrebávajú a môže dôjsť i k otrave, ak sa nestihneme včas vyprázdniť. Hrubé črevo býva často obsadené parazitmi, ktoré škodia svojimi toxínmi a človek je priotrávený.

Prvou pomocou pri problémoch s hrubým črevom je drevené uhlie CARBOFIT,ktoré stiahne hrubý film z čriev. Pred každou detoxikáciou ho treba užívať aspoň 14 dní, zaručíte tak, bezpečný odchod toxínov z tela, ktoré vzniknú detoxikačnou kúrou. Na tento fakt ľudia zabúdajú a potom je detoxikácia veľké utrpenie a doslovná otrava.

Obilné kávy všetkých typov lahodia črevnému traktu ako olej na koleso od fúrika.

Malá lyžička chrenu ku každému jedlu stiahne prebytočnú vlhkosť z čriev. Takisto strúhany chren naložený s cukrom zvýši energiu tráviaceho traktu. Chren obsahuje veľmi veľa stráviteľného vitamínu C pre naše črevá. Ideálnou kombináciou je aj teplé strúhané jablko s chrenom.

Najjednodchším a najúčinnejším liekom je, samozrejme pohyb, dýchanie, tanec, jazda na koni.

Nestrávené zbytky potravy pomáhajú odstrániť aj zmrznuté trnky, šípky ,hloh.

V prírode zbierame všetky stromové hríby : hlivy, plamienky zimné – zamatovohlúbikové, uchovec bazový, brezovník obyčjný. Všetky hríby však musíme dochutiť prehrievajúcim korením.

Takisto si môžeme dopriať černicový čaj, pretože černica je zelená aj v zime, môže si to dovoliť aj v čase mrazov.

Prajeme vám príjemné sviatky a dobré trávenie.

Duchoslav a Weleslawa