Letný slnovrat nám priniesol najdlhší deň a vodný živel, ktorý dominuje tento rok poriadne vyupratoval krajinu svojím vlhkým dychom. Slnko je vysoko☀️, je na vrchole svojej sily a príroda tancuje jeho slnečný tanec. Na lúkach a pri lesoch už tancujú svoj tanec svätojánske mušky. Akoby vyšívali nočnú oblohu hviezdami navyše. A je to tu: Dnes prichádza bylinkármi🌿🌱🍃 dlho očakávaná Svätojánska noc. Vatry nachystané, slávnostné chleby a kruhové koláče napečené a do večera bolo čo ešte robiť: nazbierať to, čo práve preteká silou: bylinky.
Tú tušenú a silnú mágiu dňa cítiť už od rána. Pozrite sa na kvety🌺🌸🌾 a stromy: ak pri nich postojíte, máte pocit, že sa až chvejú od energie, ktorá z nich prýšti a vy s nimi. Naši predkovia v tento deň za úsvitu alebo v mesačnom svite svätojánskej noci zbierali bylinky, ktoré neskôr poslúžili na liečenie, uzdravovanie, ochranu, či poďakovanie pri slávnostiach pri ohni. Zmienky o zberoch sú uchované v ľudových piesňach, rozprávkach i príbehoch: hovorí sa najmä o zbere devätoro rastliniek, ktoré mali práve dnes svoju čarovnú moc. Najliečivejšia kytica bylín bude tá, ktorú si každá žena bylinkárka🧙‍♀️ vyberie intuitívne do kytice pre seba a rodinu tam, kde sa cíti dobre a kde byliny k nej samé prehovárajú svoje príbehy. 9 je číslo stvorenia i silné číslo ženy. Jeho symbolika hovorí o ukončení jedného cyklu a začiatku toho ďalšieho, ktoré k nám prichádza do ďalšieho obratu Slnka nad našimi hlavami.
V našej kytici 9 kvetín z lúk slovenských tvorí základ Ľubovník bodkovaný. Ľudia ho od nepamäti nazývali krv sv. Jána krstiteľa kvôli bodkám, ktoré na svojich lístkoch nesie ako „spomienku na sv. Jána a jeho odchod z tohto sveta“ a v tomto čase je v plnej sile kvitnutia. Jeho sila je mocná: okrem úľavy pri bolestiach v podobe čaju, oleja, tinktúry je aj skvelou ochrannou bylinkou príbytkov.
Spoločnosť mu môže v kytici tvoriť Repík lekársky, Túžobník obyčajný, Palina pravá, Komonica lekárska, Čistec lesný, Žihľava dvojdomá, Šalvia lúčna, Rumanček kamilkový, Dúška materina, Pamajorán obyčajný, Nechtík lekársky a Medovka lekárska.
Najideálnejšie je porozhliadnuť sa po svojom okolí, záhrade, či ceste, po ktorej kráčate veľmi často a nazbierate si 9 byliniek pre seba podľa srdca💗. Ak si chcete pripomenúť slnovrat a svätojánsku čarovnú moc v kruhu vašej rodiny a bylinky na liečenie nezbierate, postačí, ak si z kytičky bylinkových pomocníkov urobíte odvar do kúpeľa nôh, či rúk, alebo navaríte čajík pre celú rodinu, pri ktorom pospomínate na celý ten čas, čo ste do dnešných dní žili a zaželáte si spoločne zdravie, spokojnosť a hojnosť všetkého, čo potrebujete a s pokojom v duši prijímate. Usušené nazbierané byliny môžete uložiť do malého vrecka a vložiť ako ochranný prvok sebe či deťom pod vankúš do postele. Skúsenejší alebo aj tí, ktorí chcú prvý krát vyskúšať, môžete si pripraviť kvetovú liečivú vodu z nazbieraných 9tich bylín. V noci, či nad ránom natrhané bylinky vložíte za denného svetla do priesvitného skleneného pohára s vodou, ideálne z prameňa alebo horskej studničky a necháte vyhrievať sa na slniečku po dobu 4 hod.. Následne si kvetovú vodu scedíte a zakonzervujete 1:1 s 60% alkoholom. Takto pripravenú a zakonzervovanú esenciu z bylín môžete použiť ako energoinformačný liek, ktorý sa aplikuje po kvapkách pod jazyk, ako osviežujúcu pleťovú vodu, alebo po pridaní voňavých éterických olejov ako energoinformačný kondicionér priestoru.
Želáme Vám liečivú a radostnú svätojánsku noc a veľa pekného do ďalšieho obratu Slnka v našich končinách. Nech dnes zaželané veci sa stanú do jeho návratu skutočnosťou.
S úctou kolektív lekárne Íris🌈