Slnko☀️ naberá svoju silu a ako láskavý otec volá k sebe z útrob Matky Zeme semienka rastliniek🌱 ako svoje deti. Zem sa nahrieva, vlhkosť a teplo je pre semienka ako lono každej matky ľudskej i zvieracej, či teplo tela vtáčeniec, sediacich na vajíčkach. Jar sa rozmáha čoraz viac a napriek chladným nociam, neočakávaným vetrom a nejasnému počasiu v plnej sile rozpína svoje krídla.
Ak máte pozorné oko a vnímate prírodu vôkol seba, už ste sa s tromi sestrami jari určite stretli.
Prvá z nich je veľká bojovníčka, hoci vyzerá veľmi krehúčko a jemne. Nie je ňou nik iný, ako Sedmokráska🌼 (Bellis perennis). V našich zemepisných podmienkach ju bolo vidieť dokonca i v zime tam, kde nenapadol sneh: začína byť verným sprievodcom prírody celoročne, no práve teraz posieva trávniky, lúky a porasty v hojnom počte. Je jej čas. Ak poznáte starú rozprávku „Broučci“- na Slovensku ju preložili ako Svätojánkovia – je to milá bábková rozprávočka o živote chlapčeka – svätojánskej mušky, jeho rodiny a kolobehu roka z ich pohľadu. V nej zaujalo nejedno dieťa rozprávanie milej tety chrobáčika, ktorá mu zverila tajomstvo: tam, kde na jar nájdeme vyrásť sedmokrásku, tam stál kedysi domček chrobáčikov a svätojánskych mušiek, ktoré sa nedočkali jari a Matka Zem si ich vzala k sebe.
Symbolika tejto krehkej, no veľmi vytrvalej rastlinky je pre nás v tejto dobe veľmi potrebná: aj keď sa tam vonku deje čokoľvek, prší, sneží, fúka a často ju aj prišliapnu, vždy, naozaj napokon vždy dvihne svoju nežnú hlávku, ktorá z trávy svieti ako slniečko☀️ a dáva svetu vedieť, že prežila a žiari svojmu okoliu. Sedmokrásky obsahujú veľa vitamínov a preto pri prvých jarných šalátikoch nechýba, alebo si ju deti zbierajú a ochutnávajú. Je z nej výborný čajík na zmiernenie kašľa, zahlienenie dýchacích ciest, močového mechúra a horúčky, či bolesti kĺbov. Dá sa z nej vyrobiť olej, ktorý priaznivo pôsobí na pohybovú sústavu, môžete ju použiť aj ako liečivý olej na zapálenú kožu, alebo si z neho urobiť ošetrenie pleti. Tinktúra z nej má blahodarné účinky spolu s ďalšími pomocníčkami ako je bakopa, ginko, fialka, rozchodnica, whitánia na neurologické ochorenia a najmä pre tých skôr narodených na pamäť, sústredenie.
Ak máte v živote pocit, že sa neviete popasovať🏋️‍♀️🤼‍♀️ s vecami tak, ako Sedmokráska, požiadajte ju o jej silu v jej homeopatickej podobe.
Ďalšou z nenápadných sestier jari je tá najvoňavejšia, ktorú poznáme aj z rozprávky o 12tich mesiačikoch, keď sa Holene zachcelo voňačky: nie je ňou nik iný, ako jemná éterická Fialka 🌸viola odorata). Jej kvet spolu s prvou sestričkou zdobí šat prírody veľmi ladne, čo si všimli už Gréci, Rimania i Francúzi: táto nežná kráska dostala názov vivuola (odvodené od slova vive), pričom symbolizovala schopnosť prežiť a prekonať všetky ťažkosti zimného obdobia, znova vstať, rozkvitnúť a potešiť svojou krásou. Vo francúzštine sa s ňou stretnete aj v podobe „pensée“, pričom významovo je preložiteľná ako myšlienka, schopnosť myslieť a tvoriť. Je s ňou spájaných veľa legiend, ktoré vždy súvisia s prejavmi lásky. Jedna z nich hovorí o tom, že na fialku dopadol Amorov šíp, ktorý ju premenil na posla lásky v kvetinovej podobe. V mnohých legendách do fialky schovávali bohovia svoju milú, aby ju nik neprajný nenašiel.
Účinky fialky poznajú ľudia od nepamäti pri liečení smútku a hnevu. Tak v rozprávke o 12tich mesiačikoch by ju potrebovala viac Maruška ako Holena pri takom živote, však? Má výborné čistiace účinky krvi, lieči dýchacie cesty, kašeľ, zápaly a je dobrým pomocníkom aj pri bolestiach bruška nielen zo stresu. Láskavo hladí srdce a upokojuje ho. Listy fialky si novorodičky prikladali na popraskané bradavky po kojení, ktoré im pomáhali pri hojení pŕs. Fialkový čajík, fialková tinktúra, sirup, ba i olej si môžete vyrobiť rovnako ako za pomoci prvej jarnej sestry v pohodlí domova. Táto kvetinka bola prvou parfumérskou vymoženosťou už v dávnych časoch a vyrábajú sa z nej parfémy pre nežné pohlavie až dodnes. Fialka je rovnako jedlá ako sedmokráska a je krásnou jedlou ozdobou nielen šalátov, ale aj tortičiek pre deti.
Nech vám príbehy z prírodnej lekárne priblížia život aj z inej perspektívy, ktorú máme stále pred očami, no za oknami a múrmi našich domovov už často nevieme, čo sa deje tam, vonku, v prírode. Veríme, že vďaka poslom z radu rastliniek znova nájdete cestu k napojeniu na kolo roka, ktoré tu bolo pred nami a bude i po nás.
S úctou kolektív lekárne Íris🌈