Vonku už niekoľko dní vietor veľkou metlou čistí, čo sa dá. Hučia stromy i naše domy. Nočná víchrica🌬💨 a hrmenie tu neboli náhodou: je čas Hromníc. Silný čas, ktorý otriasa ako hore, tak aj dole svetom. V tejto krajine sa slávia Hromnice práve v tomto čase: 2. Februára. Naši predkovia v tomto čase chystali sviečky, tzv. hromničky, ktoré mali domácnosti ochrániť pred bleskom⚡️ a dôsledkami silných nepriazní počasia. Tie sa zvyčajne robievali z včelieho vosku a preto boli Hromnice i Dňom včelárov. V severských krajinách a v keltskej kultúre je to sviatok Imbolc. Voľný preklad mena tohto sviatku znamená: vo vnútri brucha. Príroda v tomto čas započala cestu zrodenia nového života v prírode. Sme presne v polovici zimy❄ a taktiež medzi zimným slnovratom a dňom jarnej rovnodennosti. „Na Hromnice o hodinu více“ hovorievali naši najstarší. Svetla pribúda a aj tí najcitlivejší na slnečné svetlo začínajú mať lepšiu náladu. Je to čas prelomu, očisty domov a nabratie sily nových rozhodnutí. Je časom tzv. jarného upratovania nielen v našich príbytkoch, ale aj v našich hlavách, prioritách a vzťahoch. Ak máte deti a dovolí vám to počasie, vyberte sa na prechádzku prírodou novou cestou – takou, ktorá nie je vašou obvyklou trasou. Popozerajte okolo seba, čo vám príroda na tvorenie ponúka. V tomto čase nových začiatkov je čas semienok: naklíčte si ich, ochutnávajte ich, upečte si z nich spoločne koláč, alebo prichystajte semienka🌱 na budúce sadenie. Čas nových začiatkov je tu.
Z hľadiska starých slovanských zvykov sa Hromnice spájali s Perúnovou silou hromu, ktorý bol spájaný nielen s počasím, ale ja úrodnosťou zemí. Tento deň bol aj výnimočným stretnutím Moreny (Mareny) s bohyňou Vesnou (Leľou). Zem sa preberá zo svojho sna a začínajú sa aktivizovať semienka rastlín, ktoré sa už onedlho vyberú na svoju cestu zemou smerom za slnkom. Podľa starých keltských legiend na trón v tento deň nastupuje bohyňa Brighid, ktorá zastupuje nové začiatky a nádej. V čase jej uctievania na severe si chystajú jej kríž z trstiny, vyhotovujú motané bábiky na ochranu domov a zdobia si domov snežienkami a labutím perím. Symbolom tejto doby sú z rastlinnej ríše prvé kvety, ktoré už zbadáte v nejednej záhrade: nežné snežienky, čemerice. Tieto krehké kvety sú taktiež symbolom nádeje, nevinnosti a čistoty. Napadlo vás niekedy, prečo tak krehký kvietok má tú silu vzdorovať chladu a zime bez toho aby načisto zamrzol? Ich tajomstvo je v ich látkovej výmene a postupnom uvoľňovaní nahromadenej energie. Sú schopné sami seba ohriať až na 10 stupňov Celzia a dokážu roztopiť aj sneh navôkol. Inými slovami dokážu aj nehostinné prostredie roztopiť svojim teplom tak, že zužitkujú jeho vlahu – to dobré z neho vo svoj prospech a keď odkvitnú, stiahnu sa naspäť do zeme. Jej odkaz je zrejmý a veľmi silný i pre nás, ľudí. Ďalším symbolom tejto doby je okrem snežienky aj labuť🦆, ktorá sa spája s láskou, oddanosťou a vernosťou na celý život.
A čo s tým lavórom? Každý ho doma v nejakej podobe má a dobre slúži pri domácich prácach. Ale nielen na to: veľmi vďačná pomoc v čase februárových dní, keď kraľuje kráľovstvo obličiek. Tie prevetrávajú nielen vzťahy, ale aj tlak, ktorý vytvárame na seba my, alebo je vytváraných na nás. Otvára sa téma hraníc a starých vzťahových restov. Pôvod vyššieho tlaku, bolesti zubov, uší, krížov a emočné rozladenie pochádza práve odtiaľto: málokto si uvedomí, že obličky nie sú len na filtrovanie , ale filtrujú najmä naše vzťahové väzby a sú zásobárňou našej primárnej energie. Najcitlivejšie sú podľa orgánových hodín od 17tej do 19tej hodiny. Doprajte im čaj, ktorý ich nabije a povzbudí. Rastlinkou na ich podporu je praslička, zlatobyľ, stavikrv , prečistiť sa dajú ale aj inými bylinami, ktoré máme v lekárni pre vás v dvoch podaniach: na podporu obličiek Základný obličkový čaj podľa Janču a Čistiaci obličkový čaj s lipkavcom, bazou, brezou a inými krásnymi, liečivými bylinami. Ak bolia, doprajte si večer pred spaním obklad zo soli, zohriatej nasucho na panvici, zabalenej v uteráku. Lavór v tomto prípade pomôže naplniť sen obličiek: vodný slaný kúpeľ na nohy🛁, ktorý prospeje celému telu. Môžete si ho vylepšiť silným odvarom z obličkového čaju a dopriať kúpeľ nôh celej rodine. Deťom lavórové kúpele nožičiek nielen prospejú pri neduhoch, ktoré sa na nich lepia v kolektíve, ale prinesú aj veľa zábavy. Nezabudnite preto radšej podložiť lavór osuškami väčšieho rozmeru, aby ste okrem welnessu pre nohy neriešili aj vytopenie suseda, či neplánovanú výmenu parkiet. Nie jeden z našich klientov si povzdychol, že je úprimne rád, že február je z mesiacov najkratší. Pre mnohých z vás, je to čas skutočne hlbokých vnútorných monológov a plavbou morom spomienok. Nedajte sa a povzbuďte svoje obličky skvelým čajom☕️, čľapkanicou v lavóre, prípadne si príďte na podporu obličiek zobrať bunkovú soľ Natrium muriaticum D6, ktorá je kráľovnou tohto obdobia.
Želáme vám v tomto čase veľkého upratovania, nech hrmí na dobré časy, nech vaše obličky naberú druhý dych, nech vám vzťahy v dobrom prekvitajú a čaj od piatej do siedmej nie je pre vás len dobrým zvykom kolegov z rozprávania, ale aj sviežim spestrením každodennosti. Nech ste ako snežienka a roztápate ľady tam, kde mrzne i slovo vo vetre. Nech máte okolo seba ľudí, ktorým môžete dôverovať a podporujú vás na vašich cestách životom.
S úctou kolektív lekárne Íris🌈