Jarná rovnodennosť s pomaly predlžujúcimi sa dňami☀️, dovoľuje rastlinám zbierať slnečnú silu, a tak rastú všade. Úplne sa však všetko zelené rozrastie až na Juraja 24.4
.
Zima☃️❄️ k nám síce bola tento rok milostivá, otázne však ostáva, či sme boli aj my milostiví k sebe samým v stravovaní od vianočných sviatkov až po súčasný prebiehajúci pôst. Absentujúca striedmosť v stravovaní sa objavuje neskôr, ale predsa, a zvlášť jarná únava svalov, ospalosť, bolesti hlavy sú vlastne len účet za naše nenásytné prejedanie sa cez vianočné sviatky. Zvlášť to prichádza v období, kedy sa preberá miazga, krv stromov, teda náš ľudský žlčník, a následne sa rozprúdi krv – pečeň.(ale toto obdobie sme už opísali v inom článku).
 
Témou nielen jarného obdobia, skloňovaného na všetkých miestach, je samozrejme detoxikácia – očista tela. Detoxikácia však môže pre každého znamenať čosi iné. Všeobecne platí – zbavovanie sa nežiaducich látok – jedov – toxínov. Tu si treba uvedomiť dôležitú informáciu – že my sami sme zodpovední za vlastnú otravu nevhodnou stravou, kombináciami, množstvom, u každého v inej miere a oblasti. Takže vlastne vieme čo nám uškodilo, keďže by sme si mali pamätať, čo sme jedli. Počas očisty však treba vziať na vedomie, že všetky nežiadúce látky prinútime opustiť uzavreté sklady, a tak nám logicky hrozí otrava… a náš zdravotný stav pri nerozvážnosti môže byť oveľa horší.
 
Pred očistou je potrebné najprv vyčistiť a odľahčiť tráviaci trakt, kadiaľ by mal toxický odpad odchádzať. Jednoduchou formou pred očistou je užívanie aktivovaného dreveného uhlia Carbofit aspoň 2x denne, po dobu jedného mesiaca, čo v prípade, že nemáte vážny zdravotný problém, ktorý je lepšie prekonzultovať osobne s odborníkom, hoc aj alternatívnym, môže byť postačujúcou jarnou očistou.
Zelená pomoc z prírody.
Na jarnú očistu nám príroda ponúka niekoľko podporných divorastúcich bylín🌿☘️🍀. Dnes popíšem prvú, v týchto dňoch ešte malú, neskôr veľkú, a silou obrovskú zelenú kráľovnú…
Žihľava dvojdomá – kráľovský klenot marsickej bojovnej liečivej rastliny je všeobecne známou a často prehliadanou magickou liečivkou. Rastie všade tam, kde je človek,nezávisle na jeho snahe, vždyzelenej farby, ktorou je doslova “posadnutá”, keďže aj kvety má zelené. Vo svojich pichľavých listoch, ktoré chránia jej krehkú povahu, sa nachádza včelí jed a kyselina mravčia ,čo stavia žihľavu trochu viac k živočíšnej, ako k rastlinnej ríši. Jed samotný prekrvuje a lieči stuhnuté svalstvo, kĺby, vyrážku na pokožke, podporuje tvorbu serotonínu. Liečebných účinkov je nespočet – je náš neuveriteľný, voľne dostupný poklad. Silu má ako čerstvá, ale i ako sušená čajovina. Je možné ju zalievať vrelou vodou, vlažnou je možné ju variť, nechať lúhovať v studenej vode – kedy vám ostane sladký, mierne ružový nálev, možno ju dusiť, smažiť,robiť z nej nátierky omáčky,pasty… Receptov je mnoho. Menej známa je forma studeného, dlhšieho lúhovania, ktorú niekto znáša lepšie ako teplý čaj. Možno ju na studeno macerovať čerstvú, ale i sušenú. V tomto období zbierame vrchné lístky aj so stredom a mladou stonkou – pridávame do jedál, kde teplom stráca pŕhlivosť, alebo neskôr sušenú ako vňať, či priamo ako čaj. Čerstvú rastlinu je možné zaliať aj viackrát a bylinu je možné po zaparení zjesť. Dodáva životnú silu, čistí krv, podporuje unavenú slezinu, upravuje močové cesty. Každý ju užíva inak – je možné ju macerovať krátko,stredne, i variť dlhší čas. Deťom nemusí chutiť, ale čím je človek starší, o to viac ju ocení. Nahradí mu množstvo liečivých čajov pre svoju dostupnosť a účinnosť.
 
Ak by žihľava nepŕhlila, určite by bola vyhynula – vďaka ostňom ostáva bylinou odvážnych a hľadajúcich. Slávny tibetský jogín Milarepa žijúci na sklonku života v horskej jaskyni, je zobrazovaný so zelenou pokožkou, pretože sa niekoľko rokov živil iba žihľavou…
 
Duchoslav a Weleslawa
 
Viac o ich činnosti v OZ Karpatské Slnko nájdete na: