Jarným splnom🌝 sa oficiálne začína jar samotná. Premenlivosť počasia je znakom stretávania sa síl zimy a leta, ktoré sa prelína v jednom kole ako ľudovo nazývané aprílové počasie, kedy ráno sneží, na obed svieti slnko☀️ a poobede môže padať hustý dážď🌧, aby večer vial silný vietor💨. V niektorých oblastiach už kvitnú stromy, niekde iba kvety, inde ani púčik nenájdeme a pod horami sa stále drží zimný sneh. Všetko má svoje miesto, a čas a tak sa človek musí naučiť vnímať a pozorovať svoje okolie. Človek si uvedomuje, že on je súčasťou prírody a ona nie je len miestom, kam sa akože chodí oddychovať. Prírodou možno označiť celú zem. I vo veľkých mestách🏢 sa chceme a môžeme tešiť z kvetov a stromov, na výškových budovách chované včelstvá žijú pokojný život bez predátorov a postrekov… Exotické pradávne stromy v mestských parkoch si žijú svoj súkromný život a večer sa ulice menia v džungľu plnú hlodavcov, ježkov a iných veteránov… Život si hľadá cestu všade.
Oteplením a slnečnými lúčmi🌞 sa príroda prebúdza, bylinožravce vedia, že jesť veľa jarnej sladkej trávy plnej rýchleho cukru môže byť nebezpečné, a tak obozretne hladujú až tráva dorastie. V chove zvierat veterinári dodávajú vysoké dávky horčíku a liečia zvierací trávový tetanizmus – jarná otrava, hnačky… My, ľudia, na jar trpíme prebúdzajúcou sa prírodou a jarné alergie sú postrachom niektorých rodičov, matiek a ich detí…
V období, kedy sa mení chémia prírody z nutnosti zimnej odolnosti proti chladu, sa na jar otáča v ochrane pred horúčavou. Máme potrebu chodiť teplo oblečení, no zároveň sa obávame prehriatia. Toto obdobie patrí medzi nerozhodné zdravotné obdobie, no v skutočnosti je jarná rovnodennosť veľkým chemickým darom. Vyváženosť síl dňa a noci patri odpradávna k veľkým sviatkom. V tomto období sme mohli vidieť zimu❄️, jar🌿, leto🌺 i jeseň🍁 – kvety, listy, plody i kôru. Je to obdobie pohybu, náročné na svaly a šľachy na pohyb, kľud, i aktivitu. Jarná únava je znakom nerovnováhy nášho chemického laboratória – pečene. Bezfarebná strohá príroda sa prudko mení a oči niekedy nestíhajú sledovať zmenu, ktorá sa deje okolo nás. Jarný pôst je na mieste, ak sa cítime preplnený a viac jedla je znakom absencie podnetov, zdrojov života hmotného i nehmotného.
Prvé púčiky🍃 rastlín a stromov obsahujú čaro prvej jarnej sily a sú cenným zdrojom energie. V jarných pukoch sa nachádzajú éterické časti prírody – zárodky a energia potrebná pre život. Keď sa lepšie pozrieme na niektoré puky stromov a krov, môžeme v nich zazrieť ľudské i zvieracie tváre…
Gemoterapia úspešne využíva silu pukov pri liečbe rôznych ochorení. V prírodných lekárňach majú takéto preparáty svoje stále miesto. Pomáhajú získať stratenú mladosť, silu. Udržiavajú silné a pevné a posilňujú mladé a rozvíjajúce sa. Dokážu pomôcť starším i mladým. Ich účinok je jemný, bez vedľajších účinkov nadväzuje na tisícročné tradície. Ľudia sa na jar kúpali v jazerách🏞, do ktorých padali prvé puky, pili vodu obohatenú o púčiky, pozorovali a veštili si z halúzok vybraných drevín. Niektoré púčiky sa zbierali, sušili či pražili na chutnú kávovinovú zmes.
Jedlé púčiky stromov a krov🍃
Medzi jarné pochúťky zásaditej kvality patrí jednoznačne lipa. Lipové púčiky sú veľkou jarnou delikatesou do všetkých šalátov . Stačí nazbierať misku cca až 2cm nerozvinutých lipových pukov pripomínajúcich ružičkový kel, jemne opláchnuť, pridať kvalitný olej, trochu slaného silne zásaditého Ume octu a dobrota je hotová. Takýto šalát 🥗vás nielenže osvieži, ale dokáže aj odľahčiť trávenie a zároveň dodá telu veľa energie. Môžeme použiť i mladé bukové lístky alebo doplniť silne uvoľňujúcimi pukmi z bazy čiernej. Púčiky z bazy čiernej uvoľňujú pečeň a u niektorých ľudí môžu vyvolať silne odgrgnutie, čím sa trávenie i pečeň odľahčí.
Sladkou pochúťkou je i šalát z brezových listov, ktoré namočíme do vody s trochou citrónu a medu. Mladé lístky môžeme zbierať pokiaľ sú šalátovo jemné. Akonáhle sa stanú ostrými obsahujú viac celulózy a stávajú sa pre nás ťažšie stráviteľnými.
Lieskovú kávu je na jar možné pripraviť z kvetov liesky – jahňad, ktoré opražíme do zlatohnedej farby, pomelieme alebo potlčieme v mažiari a získame tak slovenskú ajurvédsku kávu. Vhodné je pridať sušené pražené plody hlohu. Takáto kávovina je zdrojom životnej sily🏋️‍♂️ a výživou pre svaly a srdce. Stačí malá dávka kávoviny a nápoj je hotový. Naši predkovia pražili veľa nezrelých alebo rozvíjajúcich sa plodín, listov, koreňov. Získavali tak zdroj tepla a slnka🔥 pre vnútorné orgány. Obilné kávy sú výborné pre podporu trávenia, žľazy a krv. Dnes je možné si kúpiť i tradičnú žalúdkovú obilnú kávu☕️, či rôzne druhy zdravotných ajurvédskych káv, ktoré sú obohatené o liečebné rastliny. V prechodných ročných obdobiach sa osvedčili i prechodné bylinné čaje zo zásaditých čajov má svoje silné miesto japonský pražený čaj Bancha🍃, ktorý je možné piť i studený a môžu ho v malých dávkach i deti, Spôsobov prípravy je veľa, každý má ten svoj – niekto dáva horúcu vodu, iný studenú, niekto zaleje najprv horúcou vodou a pridá studenú alebo naopak. Je to ako aprílové počasie, a tak sa treba dobre naladiť- veď vďaka toľkej zmene vidíme viac ako inokedy. Je to vzácne obdobie a ani jedna minúta nie je rovnaká🤩.
Prajeme Vám veľa divotvorných aprílových dní všetkej pestrosti a pevné nezdolné zdravie.
Duchoslav a Weleslawa