Jarné prebúdzanie z pohľadu Weleslawy a Duchoslava…príjemné čítanie o pečeni a žlčníku, o detoxikácii a posilnení celého tela a mysle??.

Krásne Veľkonočné sviatky jari..

Jarné posilnenie

Úlohou zimných mesiacov bolo dopriať prírode i všetkým živým bytostiam oddych. Znie to zvláštne ale hlavnou devízou zimy je oddych. Človek by mal viesť povznesený a odľahčený život plný rozjímania a pohody. Mal by ľahko pracovať, oddychovať,veľa spať a málo jesť. Zima je totiž hlavným obdobím pre duchovné aktivity. Čas strávený vnútri je však istou pascou pre naše telo. Málo slnka,vzduchu,pohybu… A zrazu sa blíži jar. Nehybné telá,stuhnuté svaly,slabá imunita,chabé odhodlanie, jarná depresia…

V prírode sa prebúdza život. Miazga v stromoch začína prúdiť a dáva do pohybu celé konáre v jarnom vetre. Mesiac marec býva v znamení žlčníka. Okrem všeobecne známej funkcie pomáhať neutralizovať stravu v črevách predstavuje mentálnu cenzúru. Pri jeho poruchách sa človek ťažko hýbe,je stuhnutý a ráno sa budí v pravých uhloch. Nepomáha ani cvičenie. Priam naopak. Základom je však strava, ktorá má byť ľahká a diétne pestrá. V prírode sa objavuje zelená farba a zelený chlorofyl,ktorý nás spoľahlivo dokáže rozhýbať. Všetko však s mierou. Jarné detoxikácie predstavujú otváranie atómových skladov nášho organizmu. A ak ste si nedali do poriadku črevá(tadiaľ totiž odpad poletí alebo ho budeme tlačiť von) jarný detox vynechajte, môže vám dať riadne zabrať. Pomôžu však bylinné čaje jemne horkej chuti s trochou sladkého (čierne uhlie, palina, repík, púpava, zemežlč, ideálne ryža,krúpy,slzovka, zelený jačmeň, chlorella).

Ale hlavne chladná hlava a málo zlosti.

Žlčník je neoddeliteľnou súčasťou nášho chemického laboratória, pečene. Pečeň je zodpovedná za kvalitu, rozdelenie i pohyb krvi. Určuje kvalitu zraku i výkon svalov. V prírode predstavuje drevo , je niečo ako dieťa rodičov (rodičia sú obličky). Ak sme v pokoji, všetka krv sa do tejto veľkej špongie vracia. K obom orgánom, žlčníku i pečeni, patria problémy stuhnutých svalov a šliach – pravé rameno, bolesti lakťov, bedrových kĺbov dokážu výrazne ustúpiť ak vyladíme pečeň i žlčník. Čím citlivejšie sa im po venujeme , o to trvalejšie budú výsledky. (lastovičník tinktúra, čaj alebo homeopatické Chelidonium majus D6)

Základom je samozrejme strava. Všetko čo zjeme má priamy vplyv na našu krv a celé telo,pretože krv prúdi celým telom. Chuť na sladké býva častá, ak človek potrebuje doplniť krv, toto sa však dá zvládnuť aj horčíkom(napr.melasa) alebo goji, vlašskými orechmi.

V prírode sa objavujú prvé jarné kvietky, krehkej konštrukcie.

Pľúcnik lekársky – nájdete ho takmer pri každom potoku,či mokrinách, je možné ho pridávať aj do šalátov. Nemal by chýbať v žiadnej domácnosti. Z čerstvého i sušeného je možné pripraviť účinný sirup na doliečenie kašľov a pľúc. Pomáha i pri liečbe kŕčových žíl i hemeroidov.

Prvosienka – nápadne sa podobá na pľúcnik, je však žltšia, svetlozelenšia. Pomáha pri nespavosti i dýchacích ťažkostiach. Je jarnou magickou bylinou prinášajúcou sladkú chuť a dobrého ducha.

Podbeľ lekársky – silný liek na kašeľ pozná každý. Z kvetov sa pomocou medu dajú upiecť veľmi účinné cukríky proti kašľu. Okrem kvetov je cenný hlavne úžasnými listami,ktoré sú zelené ešte aj v novembri. Listy pomáhajú pri opuchoch kŕčových žilách. Je možné z nich pripraviť i chutný jarný šalát.

Žihľavu pozná každý. Zbierajú sa mladé výhonky,nemalo by sa to s ňou preháňať a usušenú je možné používať celoročne ako vňať do jedál, ochladzuje krv a pomáha slezine. Je možné si z nej urobiť i sladký macerát – kedy v studenej vode po pár hodinách pustí cukor. Je vhodná do jarných jedál na všetky spôsoby.

A mnoho ďalších jarných bylín , ale i stromov nájdeme v prírode – deväťsil,púpava, hluchavky, sedmokrásky…

Ale hlavne čerstvý vzduch a dobrá nálada zdolajú všetky ťažkosti.

Karpatské Slnko