Keď sa povie púpava, asi nebude dieťaťa, či dospelého, ktorý by jej žltú slniečkovú hlávku nepoznal. Ale poznáte jej príbeh? Bolo to už dávno, keď k nám docestoval po vetre z Rumunska z waldorfskej škôlky po vetre ako púpavové semienko. Ak poznáte rozprávkovú vílu Cililing a jej rozprávanie o tom, ako sa rodí víla, i tam púpava má svoju hlavnú úlohu: severské deti veria, že víly vznikajú z prvého detského smiechu dieťatka a telo víle prepožičiava práve púpava s jej povestným bielym padáčikom, ktorý istí semienko pri cestovaní vo vetre. Ako je to s príbehom veličenstva púpavy? Tak pozorne čítajte ďalej:
V starých legendách sa hovorí, že kedysi svet rastlín vyzeral úplne inak: rástli v ňom rastliny veľkého vzrastu rôznych odtieňov zelenej a hnedej farby, no kvetu ani jedného. V čase, keď tento svet prechádzal premenou a Stvoriteľ sa rozhodol dopriať rastlinám viac farieb, poslal anjelov medzi ne a požiadal ich, aby sa rastlín opýtali, čím chcú byť a ako chcú vyzerať. Mnohé z rastlín🍃 vedeli presne, čo potrebujú: či už mať menšie listy, užšie stonky a výraznejšie kvety, poniektoré chceli byť tie najvýraznejšie vôňou v okolí. Iné zas chceli ostať vysoké, zatiaľ čo niektoré z nich sa radšej chceli dotýkať viac zeme. Boli také, čo si želali žiť na púšti a samé, iné zas chceli pomáhať ľuďom a byť im naporúdzi v čase nepohody. Našli sa aj také, ktoré zmenu nevítali a chceli ostať také, aké sú, boli aj také, čo na zmeny neboli vôbec pripravené a báli sa. A tak nastal čas zmien a prerodu každej rastlinky na zemi. Jedného dňa zavítal anjel s rovnakou otázkou ohľadom želania aj za púpavou. Tá bola ale tak nerozhodná, že si vyžiadala svoj čas na rozmyslenie. Keď ráno vstala so slnkom a sledovala jeho žiarivú zlatistú hlávku🌞☀️, povedala si púpava, že chce byť ako slnko: žiarivé, jasné a rozosmievajúce rastlinky navôkol. Ale prišla noc a mesiac🌕🌙 v splne ukázal svoju striebornú okrúhlu tvár a púpave sa v srdci ozvalo želanie, že byť ako obrovský strieborný mesiac by nebolo zlé. O nejaký čas pri nove sa nočná obloha zajagala toľkými krásnymi žiarivými hviezdami✨🌟 a v srdci púpavy sa ozvalo ďalšie želanie: och, kebyže by som mohla byť ako tie hviezdy na nočnej oblohe. Ja si veru neviem vybrať : či byť ako slniečko, mesiac alebo hviezdy!
Anjel sa po sľúbenú odpoveď vybral o niekoľko dní. Pozorne a súcitne si vypočul dilemu malej rastlinky a usmial sa. „Vieš ty čo? Budeš všetko to, čo si želáš. Staneš sa postupne slnkom, mesiacom a hviezdami.“ Nerozhodnej púpave odľahlo a čakala na tú zmenu, ktorá jej mala priniesť naplnenie jej sna tak, ako sa to udialo iným rastlinám, užívajúcim si svoje farebné premeny. A tak púpava čakala. Listy sa jej zmenšili, stonka sa predĺžila a uprostred nej jedného rána sa objavil silný púčik. Keď zasvietilo slniečko, púčik sa rozvinul a ukázal tisíce malých zlatistých lúčov. Skutočne sa podobal kvet, ktorý ukázal svoju tvár práve slniečku! Púpava bola šťastná prešťastná. Som ako slnko ! Splnil sa mi sen ! O nejaký čas kvet pobledol a zaokrúhlil sa ako tvár spokojnej starkej. Kvietok púpavy mal strieborné páperie a vyzeral ako mesiac v splne. Púpava sa znova potešila naplneniu svojho sna a čakala, čo príde do tretice. Onedlho sa z hlávky púpavy začali uvoľňovať malé biele padáčiky so semienkami a keď vetrík zafúkal🌬💨 do púpavy, semienka sa rozleteli po lúke ako hviezdy po nočnej oblohe. Púpava ďakovala anjelovi a Stvoriteľovi za to, že môže žiť svoj sen, o ktorom si myslela, že je nenaplniteľný. Semiačka si našli svoje miestečko a onedlho bola lúka posiata žltými slniečkami. Keď ich uvideli deti, rozbehli sa k nim a nazbierali ich pre svoje maminky. Tie ich od detí vďačne prijímali a kládli do vody ako prejav lásky dietok k nim. Večer, keď slnko zapadlo, zatvorili sa i hlávky púpav v pohári s vodou. Deti si radi z púpavy vijú vence a samé sa premieňajú na lúke na malé slniečka. Hrajú sa na víly a maminky im v pletení neraz pomáhajú a možno si hovoria aj tento nezvyčajný príbeh o púpave, ktorá mala neobyčajný sen: byť slnkom, mesiacom i hviezdami a pritom celý život pomáhať celou svojou bytosťou tým, čo ju ocenia: ľuďom, zvieratkám i prírode. Stvoriteľ videl, ako je púpava obľúbená v našom svete, preto jej doprial dlhý život. Nájdete ju na lúkach v jej podobách od jari do jesene.
Púpava je ako jedna z mála bylín, ktorá je jedlá celá. Z púpavy sa varieva na jar púpavový med, pre dospelých víno, ktoré poznali už naši predkovia. Mladé lístky sú veľkou pochúťkou pri príprave jarných šalátov a napomáhajú našim bruškám pri úprave vnútorného prostredia novou silou po dlhej zime. U nás v lekárni nájdete púpavu v jej rôznych podobách: sušenej vate, koreňa aj v podobe tinktúry, v tabletkovej forme v kombinácii s inými bylinami alebo ako homeopatický liek. Púpava je jednou zo základných hepatoprotektívnych bylín, takže nájde v široké podporné využitie pri ochoreniach pečene, žlčníka, žalúdka, čriev. Pre tento účel je výborná v kombinácii s pestrecom a hubou reishi. Pomáha pri onkologických ochoreniach alebo len tak pri pravidelnej jarnej očiste tela. Jemne a pri tom vysoko efektívne čistí krv, lymfatický systém, regeneruje pečeňové bunky, podporuje trávenie, funkciu obličiek, širokospektrálne detoxikuje a zároveň pôsobí ako adaptogén. Vraví sa, že je tzv. európsky žen-šeň, bylina dlhovekosti a zdravia.
Najčastejšie sa používa ako čaj z koreň, ktorý môžete pomlieť a zaliať vriacou vodou alebo ho povaríte aspoň 20min., popíjate v priebehu dňa 2-3 šálky, po domu 21 dní. Pre rýchlejšie použitie môžete siahnuť po bylinnej tinktúre, pupeňovej tinktúre a v neposlednom rade po jemných energiách homeopatickej púpavky Taraxacum D6.
Máme sa od tejto rastlinky čo učiť – vie snívať a nebojí sa požiadať o svoju premenu úprimne a bez strachu. V každej fáze života nájsť svoju radosť a zmysel tak, aby bola naplnená.
S úctou kolektív lekárne Íris🌈