Milí priatelia, Karpatskí pecúchovia sú tu opäť s bylinkárňou na mesiac jún… Slnovrat a Čerešne:)

Príjemné a inšpiratívne čítanie!

Mesiac letného slnovratu

V tomto mesiaci naozaj končí jar a začína sa leto. Paradoxom je, že astronomicky 21.6 sa leto vlastne končí. Najdlhší deň a najkratšia noc sú toho dôkazom. Dni sa začnú skracovať a noci predlžovať. Vyostrená bdelosť hraničiaca s únavou z krátkeho spánku začne poľavovať. Slnko je tak vysoko, že naše oči ho vnímajú ozaj ako veľkú lampu svietiacu zhora. Tiene sú kratšie ako inokedy. Letným slnovratom aj včely pomaly ukončia svoju prácu a začnú si tvoriť zásoby na zimu. Narastajúci oheň v ľudskej mysli robí divy, a tak môžu ľudia výrazne prudko reagovať. Netreba to brať celkom vážne. Je to prejav veľkého ohňa.

Hlavným orgánom je tenké črevo, ktoré spracováva tekutejšiu časť potravy a je úzko spojené so srdcom. Môže ovplyvňovat aj slinivku,dvanástorník a chrbticu. Pozor si treba dávať i na náš jazyk v súvislosti so srdcom. Radosť, veselosť a láska sú stále hlavnou témou mesiaca. Ešte stále kvitnúce kvety zažívajú svoj vrchol, preto využite každú príležitosť pozorovania veľkých, pekných farebných a voňavých rastlín.

V tomto čase sa vyhýbame sa alkoholu, silne koreneným jedlám, neumytej alebo pokazenej zelenine. Veľký dôraz kladieme na kvalitné tekutiny, najmä na čistú vlažnú vodu. Dobré je obmedziť čerstvé kvasené pečivá, veď obilie ešte len dozrieva.

Využijeme možnosť natrhať si čerstvých plodov čerešní, jahôd, ríbezlí, ako aj zeleného hrášku a všetkého, čo práve dozrieva. Zbierame aj posledné červené redkvičky srdcovitého tvaru.
V prírode je dobré pozorovať narastajúce listy stromov tieniace zem,pohlcujúc slnečný svit ako energiu na zimu bez slnka. Je to čas, kedy stromy najviac ožívajú.
Bylinou mesica je známy ľubovník bodkovaný. Je to naša najsilnejšia slnečná rastlina, ktorú nam môžu druhí závidieť. Je to silné antidepresívum, analgetikum a aj stimulant či životabudič. Zbiera sa od objavenia prvých kvetov, až po odkvitnutú vňať plnú esenciálnych semien. Ľubovník doplňuje esenciu aj obličiek, ako jedna z mála našich rastlín. Okrem známej čajovej lahôdky na našu psychiku je možné z neho pripraviť:

  • Ľubovníkový olej – kvitnúcou vňaťou naplníme sklenený zaváraninový pohár a zalejeme čistým, najlepšie slnečným slnečnicovým olejom. Zbierame kvitnúcu vňať, pred zaliatím môžme vňať nechať trochu zvädnúť, čím docielime odparenie vody z rastliny a teda kvalitnejšie odovzdanie esenciálnych častí.
  • Černohlávok obyčajný je neobyčajne silná a liečivá rastlina. Robí telo ľahkým a nikdy nestarnúcim. Je to rastlina, ktorá by si zaslužila spolu s ľubovníkom samostatnú knihu. Okrem vlastnostní známych z atlasov zlepšuje pohyblivosť svalov a šliach i kĺbov, upravuje bolesti očí a dodáva esenciu života.

Duchoslav a Weleslawa.