Mokré, chladné, veterné počasie jesenných dní neponúka lahodný pohľad pre oko ľudských bytostí. Pre prírodu je to však jedným z najdôležitejších období. Vidíme dážď, blato, lietajúce lístie vo vetre, vädnúce rastliny a klesajúcu trávu. Tento okamih je ako začiatok varenia, kedy potraviny vložené do kotla menia svoj tvar, farbu a vôňu, aby výsledne vyživili hladných. To isté sa deje aj v prírode, kde sa mieša živé s neživým a hnilobné procesy si pýtajú nehostinné podmienky, aby neskôr dali vzniknúť novým podmienkam, novému životu, novým surovinám – prírodným zdrojom. Keď prekonáme počiatočný strach a odpor k takýmto dňom, uvidíme to, čo bežne nevidíme – otvorený pohľad do dielne prírody, ktorú sa snažili alchymisti napodobniť vo svojich maličkých dielňach a tak, ako príroda, aj oni opakovali rovnaké pokusy tisíckrát, než dosiahli, alebo skôr boli schopní vidieť výsledky svojej práce. Ani my ľudia nevidíme to, čo je nám skryté, a nie sme ochotní pozrieť sa pod povrch a prehliadame to, čo máme.
Preto zameriame pozornosť na často prehliadané rastliny, ktorých dostupnosť je bežná a ich hodnota, význam a účinky sú obrovské.
Ostružina malinová
Áno, malina. Jej výživná hodnota je neuveriteľná, jej chuť lahodná a účinky sú nezmerateľné. Patrí medzi prvé sladkokyslé plody našich záhrad a v dobrých podmienkach aj k posledným(októbrová malina je Malina). Jej tvar a skladba pripomína žľazy vnútorných orgánov, krásna, ružovo- červená farba zdobí všetky koláče. Sušené plody sú zdrojom vnútornej energie, doplňujúce silu pečeni a obličkám. V rôznych úpravách sa používa ako účinný liek v neplodnosti mužov (tinktúra, sušené, solené, vo víne). Zbierajú sa i biele nezrelé plody obsahujúce veľa mužských hormónov – ovplyvňujúcich i časté močenie a tzv. únik moču.Sušené alebo mierne pražené zahrievajú obličky. V prípade prechladnutia spodnej časti brušnej dutiny v dôsledku nielen vonkajších vplyvov, ale aj napr. príliš ochladzujúcimi potravinami – ovocné šťavy, smoothie, ovocie, alkohol …s následným častým močením.
Malina okrem iného zlepšuje zrak!! Dopĺňa esenciu pečene a kvalitná krv je dôležitá pre prekrvenie očných nervov. Sušené plody je možné variť alebo pridávať do čajových zmesí. Sú bohaté na slnečnú energiu.
Malinové listy, stonky.
Sušené malinové listy a stonky môžeme zbierať od skorej jari do neskorej jesene. Sušia pomerne ľahko, stonky je potrebné pomlieť alebo dokonca posekať,( drevité časti.)
Listy samostatne používame pri hnačkových ochoreniach, uľavujú pri menštruačných ťažkostiach, uvoľňujú vnútorné kŕče a pomáhajú pri problémoch s častým močením. Listy je možné nakladať do alkoholu, vína, čím vzniká tinktúra, ktorú môžeme používať vnútorne vo forme kvapiek cca 20 kvapiek na 1dcl vody 3-5x denne. Tinktúru i vínový macerát môžeme použiť na liečivé obklady močového mechúra, brušnej dutiny. Účinok čajov pomáha dopĺňať životnú silu u mužov a robí ich telo ľahkým a nestarnúcim, používa sa i ako náhrada pravej škorice v čajových zmesiach (výhodou je samozrejme jej dostupnosť). Nie je však formou náhrady doplňovania životnej sily tam, kde jej je už veľmi málo, ale má skôr funkciu spevňovať a utužovať.
U žien dlhodobé užívanie k lepšiemu tehotenstvu a vytvára priestor k nový životom. Malinové listy sa kedysi i dnes po miernej fermentácií používajú ako náhrada pravého čaju a ich nálev má krásnu sýto zlatožltú farbu – skorší zber má charakteristickú malinovú chuť a neskoršie zbery sa skutočne podobajú pravým čajom.
Sušené malinové listy i plody zalievame prevarenou, cca 3min. ochladenou vodou a nechávame lúhovať od 1min. do 5min. Pre zlepšenie účinkov, ale i chuťových vlastností nálevov, macerátov používame najkvalitnejšiu vodu akú vieme zohnať – (overené prírodné zdroje, filtrovaná voda, lekárenská destilovaná voda… – nezanesená, čistá voda totiž oveľa lepšie príjme účinné látky rastlinky vo všetkých rovinách farby, chuti a vône). Pri dlhšom lúhovaní sa v náleve znásobuje jeho zvieravý účinok, preto môže byť ťažký na žalúdok. Dostupnosť malinových listov však poskytuje priestor pre hľadanie toho pravého nálevu, ktorý osvieži telo a poteší ducha. Ako vraví známa definícia čaju : „Čaj je tekutá substancia, meniaca telo i ducha.“
Takže dobrú malinovú chuť prajeme!
Weleslawa a Duchoslav
Karpatské Slnko,https://karpatskypecuch.org/