Milí priatelia….opäť niečo poučné na čítanie…pre naše zdravie??

Krásna studená a konečne mokrá zima. Od zamrznutých vôd v krajine po zamrznutej hladine môžeme prejsť až k samotnému zdroju vody – k prameňu. Voda je základná tekutina života, je esenciou sily prírody. Je magickou látkou meniacou tvar, prispôsobujúcou sa všetkým formám, je nezraniteľnou, nekonečne mäkkou a neuveriteľne tvrdou, dokáže vytiecť, dokáže zničiť drevo aj skalu, dokáže oživiť ale aj usmrtiť – je to čistý základný živel. Rieka, potok predstavuje hranicu pre mŕtvych aj živých.

Jej domovom sú v našom tele obličky, jej čistota závisí na ich zdraví a naopak, ich kondícia závisí na kvalite vody. Všetko, čo zjeme a vdýchneme, sa dostáva do našej krvi a tá prúdi celým telom. Ak chceme zmeniť kvalitu krvi, základom je strava a vzduch. Krv preteká všetkými orgánmi nášho tela a úlohou obličiek je ju čistiť. Preto, ak je iný orgán chorý alebo zaťažený, za jeho čistenie sú zodpovedné obličky a pečeň. Málokto vie, že sú spojené s párovými orgánmi nášho tela – hore zvlhčujú pľúca ( kašeľ), vyššie sú to mandle (hnisavé angíny môžeme zrušiť liečbou obličiek), dolu sú to vaječníky, semenníky. Obličky svojou energiou riadia aj pružnosť chrbtice – bolesti krížov sú len dôsledkom slabých obličiek.

V obličkách sídli naša životná sila, ich kvalitu poznáte na intenzite a farbe hlasu a kvalite vlasov, ich hodnotu vidíte na kvalite zubov a kostí. Ak obličky zaťažíme napr. chladom, stresom, siahnu na zásobný obal, v ktorom sú uložené a človeku belejú – šedivejú vlasy,potom vypadávajú ,ak človek ďalej čerpá životnú silu nad rámec, obličky začnú čerpať energiu z našich zubov, kostí… a tak ďalej – znakov je veľa, ale nás zaujíma , ako sa z toho dostať.

Obličky z krvi odfiltrujú časť škodlivej vody, ktorá odchádza z tela v podobe moču do močového mechúra a odtiaľ von. Moč je teda časťou krvi a svedčí o jej kvalite( koho to zaujíma viac odporúčam odbornú medicínsku knihu Mudr. Vilma Partyková Urinoterpie), preto je najúčinnejším liekom na všetky obličkové ťažkosti, ale to predpokladá silné odhodlanie alebo utrpenie, ktoré vás tam posunie – možno napíšeme zvlášť článok). Ak vyčerpáme základnú životnú silu tzv. esenciu sme unavení a ťažšie sa regenerujeme – siahli sme si na rezervu, ktorá sa používa iba v prípade núdze. Obličky sú stavané na 800 rokov a my sme schopní ich zničiť za 30.

Nemajú radi nadmieru stresu, chladu, emocionálnu nestabilitu, stimulanty, alkohol, cukor, veľa ovocia ich tiež ochladzuje, živočíšne bielkoviny, veľa fosforu, chemické lieky… nosenie ťažkých bremien, pády… veľmi ich ochladzuje aj zelený čaj v zimnom čase…

Ako ich posilniť: koreňová zelenina – mrkva, petržlen (aj vňať, čaj je zázračný), zeleninové vývary málo solené s trochou kurkumy. Obličkový čaj, ideálne v poobedných hodinách. Vyhýbame sa studenému ovociu, inak musí byť teplé ohriate na ghí s ohrievajúcim korením škorica, klinček, badyán, čaj z fazuľových luskov navracia silu, feniklový čaj zahrieva brušnú dutinu a tak posilňuje obličky svojím teplom (rozdrvené semená feniklu jemne opražíme a pridáme zrnko soli a krátko povaríme – zahreje to náš stred a tak budú mať obličky dobrý základ. )

Badyánový čaj takisto zahrieva vnútro , studená voda z obličiek neochladí naše nohy a naše bedrá budú silné. Z našich bylín im pomáha zlatobyľ a stavikrv, esenciu obličiek však dokáže doplniť i malá dávka jemne mletého ľubovníka.Obličkám pomôže i teplý kúpeľ so soľou na nohy, tak aby bola ponorená i achillova šľacha, kadiaľ prechádza silný bod obličiek.A určite suché teplo na obličky – nahriaty teplý kameň, radiátor, či teplé ruky robia zázrak, môže to byť aj vrecko so soľou zohriate v peci,či iná terapeutická pomôcka.Silným liekom je, samozrejme čínsky Ženšen. Účinnosť dosiahnete obmedzením kávy a čaju. Ak pijete kávu, pridávajte si do nej prehrievajúce korenia, ak máte možnosť. Krv výborne čistia obilné kávy. Prajeme pekné zimné dni a užívajte si blahodarnú zimu, ktorá je potrebná.

Duchoslav a Weleslawa