Mesiac jún je akoby posledným mesiacom leta☀️.Dni sa začnú opäť skracovať a noci predlžovať až do zimného slnovratu, kedy sa to opäť obráti. Pozorovaním prirodných cyklov sa človek môže naučiť veľa o svojom zdraví. To, čo sa deje okolo nás, v prírode je s nami v spojení a tak je nám potom ľahšie sa uzdraviť, hľadať rovnováhu a samozrejme viezť sa na vlne 🏄‍♀️svojho okolia. Ľudia odpradávna pozorovali svoje okolie, aby sa od neho mohli naučiť, ako prežiť. Cítili, že príroda vie, čo robí a tak sa jej logicky a veľmi prakticky snažili prispôsobiť, napríklad pozorovním stravovacích návykov zvierat a prevahou kvitnúcich rastlín, či dozrievajúcich plodov🍒🍉. Ľudia sú jediným živočíšnym druhom, organizujúcim kurzy správneho stravovania a varenia. Nemali by sme používať v jedálníčku recepty a plodiny, ktoré by nemohla použiť naša stará mama…
 
Je čas najväčšieho množstva čerstvej zelenej zeleniny🍅🍆🌽, ktorá má obsahovať vlahu zo zimných chladných mesiacov, a tak nás má chrániť pred horúčavami. Najviac vlhkosti sa zo stravy vstrebáva do tela práve v tenkom čreve, ktoré je hlavným orgánom spracovávania žalúdkom predtrávených živín.
Problémy tenkého čreva sa môžu prejavovať bolesťami brušnej dutiny, chrbtice, slinivky a slizníc. Z pohybových ťažkostí sa jeho nerovnováha môže odraziť na ramenných svaloch v zadnej časti ramien, malíčkami a vonkajšou hranou predlaktí.
V tomto období sa odporúča diéta bez alkoholu a živočíšnych tukov. Môžeme si, naopak, dopriať mliečne fermetované produkty ako kefír, bryndza, cmar, jogurty🥛 – samozrejme, všetko jemne ohriate, nie studené.
 
Z bylín🌱🌿 pomáha kamilkový, nechtíkovy,ľubovníkový čaj, ktorý je pohladením nielen psychiky, ale aj brušnej dutiny. V prípade ťažkostí s tenkým črevom je výborná homeopatická tinktúra z margaréty rimbaby🌸 v riedení D3 – 3 až 5 kvapiek 2xdenne medzi jedlami. Účinná je chôdza na boso po jemne vlhkej tráve ráno po zobudení. A, samozrejme, kvalitná pitná voda 🥤💦bez sladidiel a pridaných látok, ideálne z prameňa. V tieto dni je dôležité skoro vstávať a neskoro chodiť spať, aby sa naše telo stihlo ochladiť a užiť si chvíľu pohody.
 
Prajeme vám pekne letné dni, plné zdravých dní hojnosti
Duchoslav a Weleslawa
Zaujal Vás náš článok? Radi by ste sa dozvedeli viac o jeho autoroch?
Duchoslav a Weleslawa pôsobia v OZ Karpatské Slnko