Máj, srdca💗 – kvetov čas💐

 
„Studený máj, v stodole raj“ – vraví ľudové príslovie, ktoré sa opiera o praktickú stránku života. Ak je totiž v máji dostatok vlahy, tráva bude silná, šťavnatá – teda na kosené seno 🎋bude dobrým zdrojom živín pre hospodárske zvieratá. Vlhko v máji zároveň vytvorí dostatočnú zásobu vody koreňom rastlín a stromov, ktoré zarodia silné a šťavnaté plody. Chladné počasie dovolí pomalší a pokojný rast všetkého, bez stresu z možného nedostatku zásob vody, pre blížiace sa horúce leto.
Nám, klimatizáciami zhýčkaným ľuďom, sa to zdá ako chladný mesiac roka, spomeňme si však na roky v minulosti, kedy býval rovnako chladný, a ešte mokrejší – bývala však aj dobrá úroda.
 
Z hľadiska zdravia je mesiac máj obdobím kvetov💐 a ilúzíí🦄, mesiacom radosti a lásky -teda aj mesiacom srdca. Slnko sa nám v tieto dni dostáva svojou energiou do oblasti srdca, ktoré sa stáva otvorenejším. V prírode nám zas otvárajúce sa kvety dovoľujú radovať sa viac, ako v iný čas, preto treba vyhľadávať spoločnosť krásnych a rozvinutých kvetov.
Srdce 💗je hlavným pohoničom našej krvi a životnej sily, jeho hlavnou vlastnosťou je vesmírna vytrvalosť večného bubnovania životného tepu. Neprestáva nikdy, ani počas nášho spánku udržovať večný rytmus života. Prechádza ním všetka krv, ktorá prejde celým telom, preto je závislé na kvalitnej výžive, zložení krvi.
Srdce sídli uprostred hrudníka, chránené hrudným košom, a obklopené pľúcami. Jeho kondíciu môžeme vidieť na kvalite prekrvenia našej tváre. Jeho výstupnou časťou sú naše uši a špička jazyka. Má na starosti krvný obeh, prekrvenie všetkých častí. Ma tiež na starosti našu psychiku a dokáže ju ovládať majstrovsky. Srdečná emócia nás dokáže vyniesť do oblakov☁️ a naopak, nechať nás upadnúť do hlbín pasivity a beznádeje života. Srdce je centrom citového i akčného ducha našej osobnosti. Nerovnováha duševnej stránky srdca môže spôsobovať nespavosť, únavu, emočné rozladenia🥺
Duševnou výživou pre srdce je radostná, veselá povznášajúca nálada, a je aj najsilnejším i najvzácnejším liekom pri jeho ochorení🤩.
 
Srdce potrebuje pre svoju výživu horké potraviny, bohaté na minerály. Vhodným doplnkom je napríklad trstinová melasa, pšeničné klíčky, celozrnné obilné kaše, obilné kávy, špalda. Srdcové čerešne🍒, srdcovky, sú silným liekom v akejkoľvek forme – na strome, pod stromom, kompóty, lekváre, čaje. Pri oslabení ducha a duševnej sily pomáha medicínska huba🍄 Reishi – aj z našich lesov známa ako Lesklokôrka obyčajná, jemne mletá a podávaná dlhodobo.
S príchodom teplých dní, ktoré sú pre srdce náročné, by mal človek chodiť spávať neskôr a skoro ráno🌄 vstávať, podarí sa mu tak aspoň časť dňa prežiť v dobrej klíme. Nerovnováha srdečného tepu predstavuje vrchol srdečnej aktivity a aj možné riziká. U niekoho závažná vec, u iného prechodná rozladenosť. Problémy je možné zmierniť cvičením 🏋️‍♂️🤸‍♀️uvoľňujúcim hrudnú chrbticu, zraniteľnejšie môžu byť aj naše malíčky a jazyk. Šálka ľahkého zeleného čaju je účinným liekom pre srdca. Nezabúdajte na kvalitnú pitnú vodu, ideálne z prameňa☄️, ku ktorému sa prejdeme pešo.
Nech máte lásky plný máj.
Duchoslav a Weleslawa
 
Zaujal Vás náš článok? Radi by ste sa dozvedeli viac o jeho autoroch?
Duchoslav a Weleslawa pôsobia v OZ Karpatské Slnko