Máj – srdca čas

Máj je mesiac plný slnka,vôní,prvých plodov,ilúzií… Omámení jarnými vôňami dostávame do krvného obehu vdychovaním dôležité mikroprvky z prírody. Pretrvávajúce alergie sú znakom plnosti našej pečene. V tento krásny mesiac je vládnúcim orgánom naše úžasné srdce. Pumpuje krv do všetkých častí tela a ostatné časti tela, ked nepracujú stopercentne, srdce buď zaťažujú, alebo vysiľujú. Je to nekonečný bubeník v našej hrudi, pripomínajúci hráča na nebeský zvon. Má rado plynulý rytmus,dobrú náladu a hlavne pohodu. Súvisí s našimi citmi, prežívaním emócíí, s naším duchom. Jeho kvalita sa najviac odzrkadľuje na farbe tváre,jeho predĺženým výhonkom je jazyk. Nerovnováha sa odzrkadľuje na farbe tváre,špičke jazyka, prílišnou radosťou-srdečnosťou alebo naopak smútkom, posunutými hrudnými stavcami, nepriamo na malíčkoch rúk a prostredníkoch(úrazy,bolesti,tŕpnutia…) Nadmerná  srdcová činnosť sa prejavuje aj ako potenie, kedy sa doslova odparuje esencia,časť energie krvi odchádza preč.

Srdce potrebuje pre svoju činnosť kvalitné tekutiny,minerály(Mumio Altaj), zdravé dýchanie a dostatok štiav(Zelený jačmeň). Prospievajú mu čerstvé čisté čerešne , jahody, chladí ho jemný zelený čaj, pšeničné klíčky, obilné kávy, špalda – naklíčená,varená,ako čajovina,obilný nápoj, korenina galgant v malých dávkach,pohánka,činnosť upravuje petržlenová vňať a samozrejme známy žeňšen. Žeňšen je možné užívať ako koreninu,extrakt s materskou kašičkou a vynikajúco srdciarom pomáha žeňšen pätlistý ako čaj „Jiaogulan“(Nápoj piatich hviezd), pri slabosti ducha pomáha i známa lesklokôrka – reishi, cisárska huba.

Staroslavanský názov pre mesiac máj je traveň. Tráva dorástla pod kolená a blíži sa čas jej kosenia. Gazdovia a gazdiné sa pripravujú na prvé kosenie. Tráva obsahuje jarnú silu života a v pokosenej tráve ostáva skryté slnko, ktoré hospodrske zvieratá vyživuje v zimnom období.

V prírode je možné nájsť prvé červené kvety,plody – čerešne,jahody,reďkovky.Všetky majú tvar srdca,a určite všetci milujú sladké čerešne – srcovky. Zbierať sa dajú kvety bazy čiernej na chladivé nápoje – známe bazovice. V mesiaci máj zbierame živicu z borovice na všetky pohybové ťažkosti,výrobu mastí a elixírov dlhovekosti. Živicu je možné nahradiť silnejším jantárom, ktorý je zázračným liekom proti vírusom,niektorým parazitom a doplňuje krv,účinný je i pri pľúcnych chlamýdiach,borelióze. V prírode je máj obdobím,keď sa preberajú veľké rastliny,teda je to posledný čas na zber koreňov napr. štetky- na liečbu boreliózy,kostihoja na kosti, lopúcha na podporu trávenia…

Na pohybové ťažkosti zbierame kvitnúcu vňať kostihoja,ktorú naložime na cca mesiac do alkoholu. Táto tinktúra pomáha liečiť a zmierňovať pohybové ťažkosti kĺbov,svalov a šliach.

Prajeme krásny voňavý máj Duchoslav Weleslawa a Lekáreň Íris.