Blato všetkých zemí sa spája do jedného veľkého blata, lepiaceho sa na všetko a všetkých, čo sú napriek postupnému zastavovaniu sa a stišovaniu sa prírody stále v pohybe. V ľudovej tradícií starovekých kultúr nebolo blato osočované, znevažované a ani perzekuované asfaltom, či betónom. Predstavovalo spojenie dvoch živlov – vody a zeme, čo tvorilo v tradičných prirodzene (poľnohospodársky, či zberačsky) sa živiacich spoločenstvách predpoklad dobrej úrody. V Číne nebolo väčšieho komplimentu ako ohodnotiť jedlo ako blato – čo predstavovalo úrodnú pôdu po daždi. Takže síce im rovnako ako nám znepríjemňovalo život, pohyb a pohodlie, nechávali mu toľko priestoru koľko sa mu zachcelo a preto nachádzame magické odporúčania neumývať si dlhú dobu topánky od blata až do 6.12., kedy by už zem mala byť zamrznutá – čistá❄️❄️❄️. A keďže ľudová mágia🧙♂️ a liečba boli vysoko technologizovaná fyzikálna práca, miešaná s homeopatickými postupmi napodobňovania želaných činností malými úkonmi v bežnom živote a prinášala tak žiadaný efekt – keď tak urobím ja, urobia tak aj ostatní a ono sa to stane, čo predstavovalo celostné myslenie toho, že ľudia sa ozaj snažili žiť v jednote🌍. Vo vlhkom a veternom prostredí sa najlepšie prírodným spôsobom pretvárali odumreté časti rastlín, zvierat a stromov na úrodnú hmotu – živnú úrodnú pôdu. Okrem rastlín sa vzduchom mohli ľahko presúvať lišajníky, hríby. Hríby🍄 dnes vedci konečne uznali za samostatnú skupinu. Nepatria rastlinám a ani živočíchom. Stoja niekde na rázcestí a práve preto je ich liečivá sila taká veľká, pretože ak žijú nepozorovane v prírode a vedia sa v nej prirodzene prispôsobovať, dokážu toto urobiť aj s ľudským organizmom . Zvieratá sú živé organizmy a ich výživná hodnota je v ich cennom živote, rastliny musíme variť, mlieť, prežúvať, podliehajú počasiu a ročným obdobiam. Hríby🍄 dokážu neviditeľne vyrásť, rozpadnúť sa a opäť nepozorovane vyrásť bez opeľovania. Vynašli , respektíve si zachovali tradičnejší spôsob prežitia a kolonizácie prostredia ako rastliny🌿 a zvieratá🦊, dokážu sa skryť – hibernovať a vo forme plesne sa objaviť, až bude ten správny čas. Neobmedzujú sa len na pôdu, ale živé, choré či úplne mŕtve drevo. Niekedy vyrastú na strome a ten následne odumiera a inokedy naopak prežíva a vyrastajú tam, kde nájdu jeho slabinu. Dokážu tak vytiahnuť z chorého miesta nezdravú tekutinu a z nej narastú chutné a liečivé hríby. Jemná, tzv. vodnatá forma, pracujúca s tekutinami krvi stromu, ako aj človeka, je známy Uchovec bazový.
Uchovec do každej polievky🍲 Bežne dostupná potravinová huba nielen do polievok, omáčok, či jedál predlžuje ľudský život a riedi hustú, tmavú, nezdravú krv. Zbierať sa dá skoro celoročne, no najmä po vlhkých dňoch, pretože je to hríb, ktorý v čerstvom stave vyzerá veľmi krehko, špongiovito, rôsolovito. Ak ho usušíme, stáva sa tvrdým a pevným, skoro ako drevo. Ak sušenú hubu namočíme, opäť naberie objem a zmäkne. Uchovec vyzerá ako ľudská oblička. Je to známa huba čínskych jedál, ale má svoju tradíciu aj v našej kuchyni a liečebných postupoch. Najčastejšie použitie nachádza pri liečbe trombóz, poruchách obehového systému,, v prevencii infarktu myokardu, pri suchom kašli, zápche, reumatoidnej artritíde(v kombinácii s reshi). Má dokázateľné imunomodulačné účinky, znižuje zápal kože a slizníc, je silne proti bakteriálnym bojovníkom. Používala sa vo forme obkladov pri zápale očí a opuchu hrdla. Účinne sa dá využiť i vo forme kloktadla na ozdravenie hrtanu, prikladalo na krvácajúce hemoroidy, znižuje vysoký krvný tlak, posilňuje imunitný systém a mnoho ďalších… Dokáže aktívne regulovať hladinu cukru v krvi a priamo ovplyvňuje činnosť podžalúdkovej žľazy. Jeho pravidelné, terapeutické užívanie nie je vhodné v tehotenstve.
Použitie: do všetkých jedál cca 1polievková lyžica na osobu, namočená pred varením ,sušená vo forme prášku, v kapsliach, alkoholová tinktúra, čaj, macerát, obklady. Zbierame ideálne v mrazivých dňoch na kmeňoch bazy čiernej – sušíme na papieri pri teplote nad 30 stupňov. Ako všetky hríby i uchovcova kvalita je priamo úmerná prostrediu, kde sa zbiera. Zdravé plodnice majú krásnu, jemne priesvitnú konzistenciu bez pridaných rias a lišajníkov. Sušené plodnice sú tvrdé, bez zápachu a vydržia správne skladované niekoľko rokov. Dobrá je teplá polievka s koreňovou zeleninou🍲 a sušeným uchovcom, trochou zázvoru či čierneho korenia, keďže mnohé huby ochladzujú tráviaci trakt, čím môžu spôsobiť hnačku. Pokiaľ varíme vonku v prírode, môžeme pridávať hríby rovno zo stromu. Pozor, u niektorých osôb môže vyvolať alergické reakcie. Prajeme Vám príjemné mrazivé dni. Slnko sa obrodí na zimný slnovrat, kedy sa začína astronomické leto, pretože už v prvé dni nového kalendárneho roka sa začnú dni predlžovať a už v januári v teplých dňoch začnú lietať dokonca včely🐝.
Duchoslav a Weleslawa