Lopúch väčší🍃
Kedysi sa cielene vysádzal a pestoval v dedinských záhradách, dnes nik presne nevie, čo si s ním počať. Skôr ľuďom zavadzia pri ich predstave pestovaného trávnika. Pritom je nádherný, obrovský, takmer ako ker, a u nás na dvore vytvára malé lesíky a pôvabné zákutia, kde odpočívajú mačky🐱, sliepky🐔 tam znášajú v tieni a chladivej tráve, vajíčka.
Lopúch tu ľudia ešte kde – tu zbierajú na obklady, napríklad na opuchnutú nohu, koleno, inak sa už nikomu nechce vykopávať napríklad koreň, ktorý je najcennejší a má tisíc a jedno využitie. Nakladaný, sušený a drvený, aj ako čaj. Pri tráviacich problémoch, pri zápaloch, ale aj v kozmetike – na pleť ako tonikum a spolu so žihľavou na vlasy.
My sme ho niekoľkokrát aj varili v polievke, a bol jedlý aj chuťovo príjemný.
Lopúch má krásny kvet, ktorým sa deti tak rady ohadzujú a ktorý z vlasov len tak ľahko nedostanete. U nás máme v lete rozkvitnutý celý spodný dvor, kvet lopúcha totiž silno priťahuje včely a čmeliaky🐝, a to naša záhrada potrebuje…

Lopúchovými listami je možné uľavovať kĺbom, svalom, formou studených i jemne nahriatych obkladov. Obkladáme si natenko namastené miesto zdravými očistenými listami, na cca 10minút. Obklady si môžeme dopriať opakovane, aj 3x po sebe, čo je účinnejšie, pretože viac vytiahnu škodliviny z postihnutých častí – sami uvidíte ako listy vyzerajú po namáhavej práci, kedy zvädnú a doslova za vás zhoria, či opuchnú.
Sušený lopúchový koreň je sladkej povahy, podporuje látkovú výmenu pečene, uvoľňuje toxíny, čistí krv. Semená je možné zbierať do neskorej jesene – vyzerajú ako malé slnečnice a sú dosť chlpatopichľavé, zlepšujú zrak a liečia pečeň, podobne ako známy pestrec mariánsky.

Blíži sa letný slnovrat a následné čiastočné zatmenie slnka, kedy sledujeme pozorne všetko, čo ideme jesť, chránime malé deti a domáce zvieratá. Týždeň pred zatmením si dávame pozor na vlastné i cudzie emócie a vedzte, že zatmenie treba brať celkom vážne – ale to nabudúce, v inom článku 😉.

Karpatské Slnko, Weleslawa a Duchoslav, www.karpatskypecuch.org, foto: KS