Je známe, že naše celkové nastavenie – fyzické, psychické, mentálne aj emocionálne – ovplyvňuje naše zdravie. Konečne sa na človeka ako na komplex začala pozerať aj medicína a pre odborníkov už nie sme iba chorý orgán alebo sústava orgánov. Vznikli odbory Celostná medicína a Psychosomatická medicína.

Viete, že okrem stravy a nápojov pečeň zaťažuje hnev? Často krát sa hneváme, niekedy ani nevieme, prečo. Nahnevá nás kolega, partner, deti, sused, autobus, ktorý nám „ujde pred nosom“. Hnevá nás dlhý rad pri pokladni v obchode, v poštovej schránke upomienka na zabudnutú platbu, omylom rozbitý tanier. Rozčuľujeme sa v dopravnej zápche, pri správach o politickej situácii. Rozčúli nás možno neoprávnená požiadavka od niekoho z okolia. No najviac nás rozčuľujú tí istí ľudia a situácie, ktoré nevieme (alebo nechceme) vyriešiť.

Zamysleli ste sa niekedy, či a prečo sa hneváme na seba? To býva zvyčajne ten najväčší problém. A rieši sa najťažšie. Máme selektívne vnímanie, snažíme sa zabudnúť a vytesniť niečo, čo nás trápi. Potlačíme to niekam do hlbín podvedomia, kde nás to neruší. Márne. Vždy sa vyskytne situácia, ktorá nám to pripomenie. Vtedy sa ozýva aj hnev.

Ako z toho von? A akým spôsobom môžeme pomôcť nášmu organizmu? Zastavte sa na chvíľku a porozmýšľajte. Hnevám sa? Kedy? Na koho? Aj na seba? Prečo? Príďte na to a uvoľnite svoj hnev. Dá sa to.

Venujte si chvíľu iba pre seba, ľahnite si, zatvorte oči a pokojne dýchajte. Nechajte svoje myšlienky, aby voľne plynuli. Nazrite do seba a spýtajte sa: Ako si môžem pomôcť? Váš vnútorný lekár vás bude viesť. Chce to iba jedno: byť k sebe úprimný. Keď prídete na to, kto a prečo vás hnevá, odpustite mu. A odpustite predovšetkým sebe – to býva najťažšie. Nečakajte, že sa vám to podarí na prvý raz. Niečo, čo v sebe nosíme možno roky, neodíde za pár minút. Opakujte svoje „rituály“ odpustenia. Viete, ako zistíte, že ste odpustili? Pocítite ľahkosť. A zhlboka sa nadýchnete, akoby z vás niečo ťažké opadlo.

A usmejte sa na svoju pečeň, nech si plní svoju úlohu tak, aby každým vašim nádychom a výdychom jej práca bola prospešná pre váš organizmus.

S radosťou Evka a Jarka.