Poviete si, veď pohoda, sviatky, rodina spolu, čas bez práce… čo na tom môže bolieť, či spôsobovať smútok? Čudovali by ste sa – môže. Málokto vie, že v tomto čase sú to práve najväčšie a najsilnejšie emócie, nevysvetliteľné smútky a depresie, ktoré neklopú na nebeskú bránu, ale na našu nervovú sústavu o dosť intenzívnejšie u detí i dospelých po strate blízkeho, ako v inom ročnom období. Z hľadiska čínskej medicíny je najviac skúšaná dvojica orgánov pľúca a hrubé črevo a my ich preskúšame ešte viac našou tradične bohatou slovenskou vianočnou kuchyňou🍗🍖🥧. Z hľadiska duše je to náročnejšie tiež, keďže sa práve v tomto čase ide pozrieť do pivnice svojho príbytku a sama nevie, čo tam ešte nájde a pokúsi sa to prijať.
Tento odkaz bude krátky, stručný a nápomocný. Stíšenie a výskyt takýchto pocitov a emócií je v tomto období prirodzeným každoročný, proces duše a tela a ako všetko, čo už za vnímame, preskúmame jeho cyklickú podobu, ponúkne nám aj samo svoje riešenia. U nás sa osvedčila pomoc z krajiny rastlín🍀🌿, ktoré sú v tomto mocnými čarodejnicami🧙. Sú na tejto Zemi už toľký čas, boli tu ešte pred nami a cyklickosť života je im prirodzená, tak ako našim predkom, len sme na to pri tom rýchlom životnom zhone akosi pozabudli. Iné to je, ak ste v tomto transformačnom roku, keď všetky vzťahy prechádzajú svojou skúškou správnosti stratili niekoho blízkeho, alebo prežívate životné obdobie, ktorého odžívanie je viac ako náročné, neostávajte v tom sami. Niekedy je ťažké pomoc vyhľadať, o ňu požiadať a aj ju prijať. Ale skúste to, naberte odvahu. Neostávajte v tom sami, sme tu pre vás spolu s tými, o ktorých sa opierate. Niekedy vľúdne slovo, možnosť povedania trápenia nahlas, pozdieľanie toho, čo cítite urobí veľmi veľa a telo vám ukáže ako kompas cestu, ktorou sa máte vydať pri svojom zotavení. Stačí prísť a povedať to nahlas: potrebujem poradiť, potrebujem pomoc. Radi vám sprostredkujeme pomoc tam, kde budeme stačiť, prípadne vám odporúčame odborníka, ktorý má s vašou témou skúsenosti a prevedie vás láskavo údolím smútku. Neostávajte v tomto čase na to sami.
Iné je to z hľadiska prirodzeného nastavenia tela: ak badáte v tomto období u detí i dospelých viac chrípok, kašľových chvíľok, či ťažkosti s trávením a vyprázdňovaním čreva, dobrou pomocou je fytoterapia, čínska medicína či aromaterapia, radi Vám v lekárni poradíme.
Ak máte doma vysokocitlivé deti👶👧🧒 a všetky emócie sa im doslova podpisujú hrubou fixkou na tele bolesťami hlavy, bruška, plačlivosťou a krikom „pre nič za nič“, neznamená to, že sú čudné, alebo nevychované. Je to skôr o ich extrémnej vnímavosti na emócie iných, tlak z vonkajšieho prostredia, ktoré ich doslova žmýkajú ako citrón a jediný spôsob, ako sa toho stresu z tlaku zbaviť je: výbuch. Častou odpoveďou na otázku prečo tak konalo je: „Neviem“. A o chvíľu funguje ďalej, dosť unavené. Stretávame sa s tým nielen u výnimočných detí s autistickým spektrom, špecifickými poruchami učenia, ale aj u ľudí v ktoromkoľvek veku. Emocionálna nálož narastá a deti sa s tým nevedia vyrovnávať tak, ako dospelí Tu pomôže voda v akejkoľvek podobe: osprchovať sa, piť, hrať sa s ňou, dívať sa na ňu. Teplo v podobe čaju🫖☕️, deky, objatia. Pre takéto prípady u nás nájdete skvelý slnečný čaj na Uvoľnenie mysle, ktorý chutí malým i veľkým. Takéto chvíle si často „užijú“ aj rodičia s dospievajúcou mládežou, ktorej hormonálna sústava dozrieva a ich nálady majú viac podôb ako 50 odtieňov šedej. Je to veľmi citlivý čas pre celú rodinu a dieťa s vyšpičkovanými zmyslovými čidlami zvlášť: tu podá pomocnú ruku kráľovná mandarinka🍊. Svojou sviežou vôňou a účinkami nervovú sústavu upokojí a stabilizuje. Je možné ju skombinovať s materinou dúškou v difuzéri, alebo kúpeli. Veľmi sa uplatnila aj pri výnimočných deťoch a ich prežívaní každodennosti.
Metelica emócií sa môže pomocou pochopenia, rastlín a uvoľňovacích techník premeniť na spievajúcu Meluzínu v komíne nášho domčeka duše. Nedajte sa a hľadajte blízkosť, povzbudzujúce slovo a pochopenie: že aj to ťažké prejde a aj také dni sú. Nie sú predsa každý deň Vianoce🎄
Požehnané časy Vám všetkým praje kolektív lekárne Íris