V staroveku, silná bojovnícka🤺🥋 bylina, používaná pri rezných a sečných poraneniach. Zastavuje krvácanie a sťažuje život parazitom. Krásna, bielo kvitnúca rastlina sa v Európe používala pri veštbe, Čína ju používa pri veštbách nielen poľnohospodárskeho významu a pri výklade z knihy I-ťing pomocou 64 hexagramov.

V nezrelých bielych kvetoch 🌸je veľa mužských aj ženských hormónov. Možno ho používať aj ako koreninu v kuchyni. Myší chvost je možné naložiť aj do domácich žalúdočných likérov. Sušená, jemne mletá vňať zastavuje hnačku a je možné ju v malých dávkach pridávať i do jedla. Používa sa na vonkajšie obklady. Je často odporúčaným čajom pri menštruačných problémoch. Dopĺňa krv a zahrieva brucho.

Je zvláštne, že ako dym krásne vonia, a často sa používal pri pohreboch do vydymovacích zmesí. Je možné ho zbierať celé leto🌞, až do neskorej jesene🍂. Občas sa v prírode vyskytuje aj s ružovým kvetom, no tu ide skôr o dekoratívny druh, keďže jeho liečivé účinky sú oveľa menšie , než u klasickej bielej byliny.

Duchoslav a Weleslawa

Zaujal Vás náš článok? Radi by ste sa dozvedeli viac o jeho autoroch?
Duchoslav a Weleslawa pôsobia v OZ Karpatské Slnko
viac na: http://karpatskypecuch.org/