Jej nežnú krásu poznáte a tešíte sa z nej každý rok. Je krehká, aj keď obrnená mini tŕňmi, no skromne zdobí nejednu medzu, potok, či okraj lesa. Keď jej krásny voňavý kvet🌸 opadne, prináša ľuďom i zvieratkám výrazné červené plody, ktoré po prvom mraze chutia lahodne a sladko. Z pozbieraných kvetov si môžete pripraviť chutný a voňavý studený macerát spolu s citrónom🍋 je to úžasný osviežujúci nápoj, môžete ich zvariť a pripraviť sirup. Takto Vám v chladničke vydrží dlhšie. Z kvetov sa pripravujú aj hydroláty pre krásnu, sviežu a nikdy nestarnúcu pleť.
Píšu sa o nej rozprávky a sú jej plné legendy a povesti. Ešte aj tá o šípkovej Ruženke, no ju aspoň zažívame aj dnes. Reč je o Ruži šípovej (alebo šípkovej) pod názvom Rosa canina. Podľa zdrojov z herbárov má tento užitočný ker až 60 variácií.
V Ríme dostala meno aj „psia ruža“, pretože z nej vyrábali vojaci liek proti besnote. Jej kvet🌸 vás poteší najmä v máji a júni. Plody dozrievajú až neskôr, na jeseň, v septembri. Zberatelia plody radi nechávajú prejsť prvým mrazom❄️ a sú často spracovávané rôznymi spôsobmi: konzumujú sa priamo zberom z kríkov, sušia sa, zavárajú sa, robia sa z nich sirupy a kompóty ba i likéry🍸. Za studena pripravené maceráty z premrznutých šípok (bez tepelnej úpravy), obsahujú veľké množstvo galaktolipidov GOPO, ktorý má dokázateľné prospešné účinky pri ochoreniach kĺbov, bolestivosti svalov, šliach a kĺbov, pri artróze, ochorení DNA, a iných degeneratívnych ochoreniach kĺbov. Žiaľ vplyvom tepla sa tento galaktolipid degeneruje.
Šípky majú mierne močopudný účinok, krásne jemnučko prečistia obličky. Svojou príjemne kyslou chuťou, nás podľa TCM, upozorňujú na svoju afinitu k podpore činnosti pečene a následne k zlepšeniu kondície pečeňou kontrolovaných svalov, kĺbov a šliach🤸🤸‍♀️.
Teraz na jar je vhodné urobiť si 21 dňovú jemne čistiacu, či detoxikačnú kúru s čajom☕️ zo šípok. Nám sa osvedčil tento starý recept zo šípok, ktorý s vami radi zdieľame. Vyskúšajte si ho aj vy doma a podeľte sa s nami o vaše skúsenosti, ako vám kúra prospela.
Večer zalejete 2PL jemne drvených sušených šípok 1l studenej vody. Necháte cez noc macerovať, ráno privediete k varu a povaríte max. 2 minúty. Následne odvar prikryjete a necháte 15min. vylúhovať. Takto pripravený čajík popíjate v priebehu celého dňa, najneskôr však do 19tej hodiny. Scedené šípky použijete ešte raz rovnakým spôsobom. Druhý odvar je totižto ešte silnejší.
 
Šípky sa veľmi osvedčili aj pri výrobe prírodnej kozmetiky na séra na pleť a je obľúbený aj šípkový olej, ktorý ak je získaný CO2 metódou je to najluxusnejší zázrak proti vráskam a jazvám.
Šípky sú bohaté na vitamín C, rutín, flavonoidy a veľa ďalších prospešných látok.
Sú výborné ako prevencia v zimnom čase proti nachladnutiu, infekciám, spevňujú steny ciev. Nádherne sa kombinujú s bazou, lipou či materinou dúškou. Napomáhajú pri sústredení a jarnej únave, dodávajú energiu a celkový príjemný pocit vitality.
S úctou kolektív lekárne Íris🌈
 
Odkaz na GOPO:
http://www.edukafarm.cz/data/soubory/casopisy/3/149.pdf