Teplé dni priniesli rýchly rast všetkého zeleného okolo nás. To, čo jeden deň kvitlo a voňalo, už na druhý deň vystrieda nová vôňa a pestrejší a žiarivejší kvet🌺. Je to ako s oblečením nás, ľudí. Po zimnom kabátovom období prichádza obdobie striedania odevov. Pridávajú sa samozrejme zvuky hmyzu a včiel🐝, čmeliaky. hrabavky a kutavky vidieť čoraz častejšie. Stále však v niektorých oblastiach ostáva vývoj spomalený a dokonca aj v „rýchlych“ oblastiach sa nájdu v rámci jednotlivých druhov časové posuny. Toto oneskorenie nám prirodzene pomôže, pretože ak sme nestihli nazbierať jarný pľúcnik lekársky – stačí zájsť do tienistejších alebo chladnejších oblastí a isto tam niečo ešte nájdeme. V meste je to logicky všetko trochu rýchlejšie. Pôda je teplejšia vďaka kúreniu, elektrickému vlneniu pohybu, asfaltom… Preto nájdeme niektoré druhy v mestských polo divokých parkoch oveľa skôr, ako voľne v prírode. V predzáhradkách domov a panelákov tak vidieť mnohé vzácne liečivé, dnes zabudnuté alebo prehliadané, klenoty.
V mestských parkoch
Niektorým liečivým druhom sa v mestských parkoch darí neuveriteľne, a až kosačky nás pripravia o tieto poklady. Známa je trojica úhlavných nepriateľov čistých trávnikov: „Nebezpečná“ Púpava lekárska🌼 (zdroj alergií) – čisté mladé listy je možné úspešne pridávať do jarných šalátov, žlté kvety uvoľňujú tlak pečene, koreň pomáha na podžalúdkovú žľazu a pečeň, z čerstvých kvetov sa okrem cukrového medu vyrába úžasná masť na pohybové ťažkosti, podobná ako z Arniky. Potom Sedmokráska🌸obyčajná – zdroj vitamínu C a vápnika, je súčasťou ženských čajov, využíva sa v kozmetike, kvety možno nájsť celoročne dokonca aj pod snehom, pretože je to kvet Venuše, a teda v priamej súčinnosti s touto planétou, ktorú bude onedlho vidieť na oblohe po západe slnka💥.
A napokon Skorocel širokolistý aj kopijovitý – je rýchlou prvou pomocou pri všetkých rezných poraneniach, dokáže nielen krvácanie zastaviť, ale aj čistiť staršie, zle hojace sa rany. Upozornenie na prípadný zber v mestských parkoch🏞 – keďže, môžu byť všemožne znečistené, neodporúča sa tam liečivé byliny zbierať. Treba však naopak pamätať, že tieto parky boli kedysi čisté a dokonca silne liečivé, keďže prežili do dnešných dní, preto ich netreba zatracovať, ale hľadať ich inú liečivú energiu. Aj samotný pohľad či vôňa dokážu uzdravovať. Vlastne tak vznikajú nové svätoháje a rezervácie, kde je zakázaný zber.
Menej známe
Medzi menej známe , dnes už zabudnuté liečivky patrí napríklad Zbehovec plazivý – pre jeho zvláštnu modrú farbu ho nemôžeme prehliadnuť. Často tvorí veľké spoločenstvá a od nízkej formy rastu v tvare pyramídy do dospelosti prejde len pár dní. Jeho chuť je horká až štipľavo trpká. Rýchlo odkvitá a stráca tak na sile, kedy kvety rýchlo blednú po opelení. Je pomocou na uvoľnenie stiesnenosti pečene, zmäkčuje zatvrdliny kože. Nazýva sa aj malým Horcom chudobných a používal sa aj ako náhrada Horca pravého v čajových zmesiach. Jeho nálev má sýto modrú farbu a kovovú chuť. V malom množstve dokáže vylepšiť čaj určený na vykašliavanie.
Často pestovanou celoročnou rastlinou v záhradách je aj Zimozeleň menšia, ktorá často splanieva a nájdeme ju i vo voľnej prírode⛺️. Jej prvé použitie zaznamenali stredoveké kláštory a jej tajomstvo je obsiahnuté v mnohých spisoch. Obsahuje veľa cenných alkaloidov – vincin, eburnamin, pervicin, horčíny, pektíny. Liečil prednostne vysoký krvný tlak a zlepšoval prekrvenie srdečného svalu pri ischémii💗. Dokázal regenerovať krv pri anémii. Znižoval hladinu cukru v krvi. Z vňate bolo možné pripraviť účinný liek na obklady po úrazoch. Bežne sa používal macerovaný v bielom víne na zlepšenie funkcie pľúc ( 3x denne 1pol.lyžica v 1dcl. vody) Svoje miesto našiel dnes, hlavne v homeopatii, známy je jeho väčší druh, Vinca major. Celá rastlina je jedovatá, preto jej použitie nie je bezpečné. Svojimi krásne rozloženými a nebovomodrými kvetmi je bránou k čistej oblohe pre slobodného ducha.
Prajeme vám príjemné dni plné zdravia pod čistou oblohou, v zelenom prostredí či vo vôni krásnych kvetov.
Weleslawa a Duchoslav