Milí priatelia

Aj v novom roku 2019 pokračujeme s bylinkárňou Overené rady od Karpatských pecúchov ako sa o svoje zdravie postarať v každom ročnom období.

Tichá zima, čas pravej sily.

Krajina je konečne zakrytá bielou pokrývkou, všetko stíchlo, zaspalo… Keď sa pozeráme na prírodu zasypanú snehom a ľadom, mali by sme vidieť do diaľky bez živých prekážok. Biely sneh, hoc sa nám to bude zdať zvláštne, predstavuje čistú životnú silu. Je predsa vodou, dažďom, rosou, hmlou, tým čo nám v lete, na čo sa tešíme, čo zvlažuje suché a vyživuje slabé, podporuje rastúce, teší vädnúce a dáva nádej starému… Zdravie rovnako ako príroda dodržuje rovnováhu, a tak treba vnímať nepríjemnú zimu. Čím je zima dlhšia, o to viac si príroda oddýchne, načerpá sily, doplní zásoby. Nám neostáva nič iné, len sa zviezť na rovnakej vlne a obnovovať sily.

Hlavným živlom v ľudskom tele zimného obdobia je voda. V prírode mrznú mláky, jazerá a tie je možné prirovnať k nášmu, ľudskému jazeru – močovému mechúru. V ľudskom tele môžeme vidieť rovnováhu a prepojenie nervovej sústavy v uložení nášho mozgu v tekutine na vrchole tela a močového mechúra v spodnej časti. Ak sme nervózni, v napätí, ovládaní strachom, chodíme často na záchod alebo máme problém s močením – s psychickým uvoľnením. Problémy s močovým mechúrom môžeme tiež hľadať v našich partnerských vzťahoch. Voda je sídlom života, ľudských emócii a vzťahov. Močový mechúr slúži ako zberná nádoba nepotrebných tekutín a postupne sa napĺňa a vyprázdňuje. Ak tak nie je, pociťujeme nepohodu, chodíme často na záchod, moč je príliš farebný, zapácha, pociťujeme bolesť, rezanie, pálenie… Treba si uvedomiť, že všetko, čo zjeme a vypijeme, musia naše vnútorné orgány spracovať, využiť, roztriediť a nepotrebné vylúčiť v podobe tekutého alebo hustého odpadu. Čiže prvou pomocou pri problémoch s močovým mechúrom je naša strava a tekutiny. Menej koreníme, vyhýbame sa ťažkým jedlám, živočíšnym bielkovinám a alkoholu – náročné, ale najúčinnejšie!!!!

Potravinou podobnou a pomáhajúcou močovému mechúru je zeler, biela a čierna reďkovka, červená repa. Pri problémoch s močením s podozrením na zápal pomáhajú preplachovacie čaje. Účinná kombinácia je 3diely zlatobyľu, 1diel stavikrvu, 1diel prasličky zaliať cca na 10 min uložiť do termosky a popíjať v priebehu dňa. Dlhodobejšie účinky a pomalé uvoľňovanie v tele dosiahneme, ak byliny zomelieme a v poobedných hodinách jednoducho zjeme čajovú lyžičku suchého čaju a zapijeme vodou. Byliny je dobré riadne poprežúvať zmiešať zo slinami. Organizmus si z bylinnej zmesi sám vytiahne potrebné minerálne a iné látky a cez krvný obeh ideálne spracuje pomalšie a dlhodobejšie ako rýchle vypitie čaju, ktorý ide rýchlo von…

V strave by nemala chýbať koreňová zelenina a petržlenová vňať. Ovocie musí byť podávané teplé a v doobednej časti dňa, keďže ma chladný vplyv na telo, je zdrojom tekutín a tie sú v zime v prírode vždy chladné. Nezabúdame hlboko uvoľnene dýchať, pretože to je najrýchlejšia cesta k zmene kyslého prostredia organizmu na zásaditú.

Ak chceme posilniť obličky, ktoré budú mať svoj vrchol nasledovný mesiac a priamo súvisia s močovým mechúrom, môžeme užívať ženšen s extraktom s materskou kašičkou, ženšen pätlistý ako čaj. Tiež čaje a tinktúry s angelikou lekárskou.

Prajeme peknú zimu a veľa krásnych výhľadov na bielu – životodarnú krajinu.

 Duchoslav a Weleslawa