…krásne a užitočné čítanie na začiatok školského roka 🤩👩‍🎓
 
Pamajorán obyčajný – Dobromyseľ🌸
Ďalšou z veľkých liečivých rastlín je pamajorán obyčajný, známy ako dobromyseľ. Poznáme ho aj ako koreninu. Je to suchá pevná, silne aromatická bylina, rastúca na čistých kamenistých lúkách. Jej vôňa je nezameniteľná, chuť známa takmer všetkým. V nerozkvitnutej forme môže niekomu pripomínať ľubovník🌼. Je to preto, lebo v prírode rastie a kvitne veľa liečivých rastlín rôznych druhov následne po sebe v súlade s prírodnými cyklami.
Dobromyseľ sa používa do všetkých čajových zmesí pri dráždivom kašli, na zlepšenie srdečnej činnosti, kŕčovité bolesti brucha, pri pokazenom žalúdku a epilepsii. Čaj upokojuje myseľ a zahrieva ducha. Zlepšuje náladu a možno ho zaradiť medzi základné ľudové antidepresíva🌈.
V kuchyni je možné ho použiť na slané koláče, pizzu🍕, čerstvý je vynikajúci v ryži i zeleninových polievkach.
Môžeme z neho vyrobiť i Dobromyslové víno🍷, posilňujúce srdce a uvoľňujúce kŕče. Čerstvú alebo sušenú vňať zalejeme kvalitným bielym vínom a necháme stáť v tieni 10 dní. Denne premiešavame. Po scedení môžeme užívať vnútorne 1čajovú lyžičku v 1dcl vody pri ťažkostiach trávenia, podžalúdkovej žľazy, kŕčoch a únave ducha.
Zvonku je možné víno použiť pri masážiach, či obkladoch málo pohyblivých svalov na oživenie ich činnosti. Vínový obklad prekrvuje, oživuje svalstvo a sťahuje opuch.
Bez dobromysle bude vaša kuchyňa i myseľ pustá – dodá vám slnko🌞 i pohodu💃🧚‍♂️
 
Duchoslav a Weleslawa
 
Zaujal Vás náš článok? Radi by ste sa dozvedeli viac o jeho autoroch?
Duchoslav a Weleslawa pôsobia v OZ Karpatské Slnko