Tohtoročný november je stále plný zelene a teplých jesenných dní, ktoré sú darom prírody🍁. Treba sa však poriadne nadýchnuť a roztiahnuť naše hrudné koše, chrániace pľúca, ktoré obklopujú, chránia a vyživujú srdce❤️. Po srdci patria pľúca k najpohyblivejším z vnútorných orgánov.
Pracujú celý deň, dokonca i keď spíme, dvíhajú a nechávajú klesať hrudný kôš, ak sa zastavia, zastavíme sa i my. Keď sa rozbehneme, bežia s nami a dodávajú potrebný kyslík celému telu – svalom i orgánom. Od ich kondície závisí naša kondícia a naša kondícia ich má ako vlastnú výstavnú skriňu. Okysličenie určuje farbu pleti na tvári, stav srdca, ale aj uvoľnený, pohodový a hlavne použiteľný mozog, ktorý máme v lebke na premýšľanie … a bez čerstvého vzduchu sa myslieť nedá. A práve v tomto období sa ľudia zdržujú vnútri v klimatizovaných priestoroch🏠, v teplom ohrievanom a nevetranom vzduchu kancelárií, áut, nákupných stredísk. Pľúca však potrebujú čerstvý a jemne chladný priestor, plný prírodných esencií, vôní a živej energie. Iná je kvalita vzduchu ráno, na obed, večer, či o pol noci. Základom života je pohyb, a nekonečná, vždy prínosná zmena. Čo je konštantné a nepohyblivé, je mŕtve a odsúdené k zániku.
Cez nosné sliznice sa vône a pachy dostávajú do krvného obehu, vnútorných orgánov a mozgu. Rovnako ako pôsobí vojenský smrtiaci jed, vdýchnutý do pľúc, môže pôsobiť luxusná voňavka, ktorú by ste za normálnych okolností nedokázali bez následkov vypiť. To, čo dýchame, by malo byť čisté a výživné. Aj samotná nálada🤩, atmosféra🥳, kde sa pohybujete, pracujete, žijete či spíte, sa cez pľúca dostáva doslova pod kožu, a preto v ťažkej chvíli dýchame plytko😴 alebo dych zadržiavame , a naopak, od samej radosti nám stačí sa nadýchnuť dobrej nálady z tanečnej sály, či lesného prostredia. Na vnútorné nadýchnutie sa silno viažu ľudské emócie, ktoré si vytvárajú pamäťovú stopu. Stačí si spomenúť na príjemnú vôňu z detstva a mozog vám hneď dokreslí detaily.
Pľúca sú symbolom pohybu, stúpania a klesania, ukazujú život a smrť. Vstupnou bránou je nos, dýchanie ústami je len náhradnou záložnou cestou. Pohyblivosť pľúc podporuje najlepšie chôdza. Pri každom kroku sa tlak svalov postupne prenáša vyššie a kontrolovanou chôdzou ovládneme vlastné dýchanie, alebo naopak, dýchaním upravíme chôdzu, beh, telesnú aktivitu. Dýchaním sme schopní regulovať oveľa viac, ako si myslíme. Je to vnútorný orgán, ktorý sme schopní skutočne ovládať sústredenou myšlienkou a to, nad čím premýšľame, prirodzene ovplyvňuje rýchlosť a intenzitu dýchania. Ak chcete teda skutočne zlepšiť vaše pľúca, mali by ste veľa chodiť pešo a nestresovať sa.
Strava pre pľúca by mala byť ľahká, jemne štipľavá a voňavá. Tekutiny teplé, ľahkého čerstvého zloženia. Pre pľúca je podobnou potravinou hrozno🍇, baza čierna – ako šťava, mušt, vínne kvapky, klinčekové korenie, zázvor – v doobedných hodinách. Pri ťažkom dýchaní upravíme držanie tela, narovnáme hrudné stavce, pravidelne preklepávame hrudný kôš, veľa vetráme.
Pri ťažkostiach v dýchaní aj bolestivom kašli okamžitú úľavu prináša masáž ľubovníkovým olejom🌼, pľúcnikový čaj, čaj s čiernym korením🥃, pripadne bankovanie, moxa…
Jednoduchým receptom podporíme výživu pľúc živými sirupmi: očistený, na menej ako pol centimetra nakrájaný zázvorový koreň ukladáme do sklenenej fľaše a postupne zasýpame cukrom. Po pár hodinách vzniká šťava v nádobe. Uložíme do chladu, bez prístupu vzduchu a užívame v doobedných hodinách na zvyšovanie imunity a obrannej energie pľúc. Rovnako je možné naložiť i cibuľu a chren. Cibuľový sirup by mal byť skladovaný uzavretý a vlhký, inak začne páchnuť. Chrenový sirup je zdrojom vitamínu C a výživou pre črevá a odstraňuje vlhkosť z pľúc. Chren je zároveň výborným prírodným konzervantom muštov a štiav, bez nutnej pasterizácie. Domáci jablkový mušt bežne chren zakonzervuje tak, aby vydržal minimálne 12 mesiacov nepokazený.
Takže dýchajte voľne – je to zadarmo!
Duchoslav
Viac o autorovi článku a jeho činnosti v OZ Karpatske Slnko na: