Zdravie je súhrn dobrého stravovania🍎🥦, dobrého myslenia🥳 a správneho pohybu🤸‍♀️🤸‍♂️.
Rozdelenie pomeru síl jednotlivých zložiek zdravia je u každého človeka iný. Schopnosť človeka vyvažovať zložky zdravia na úkor iných určuje, ako dokáže odolávať nepriaznivým vplyvom okolia i vlastného vnútra. Ideálne je mať v súlade a v rovnakej kondícii všetky tri zložky zdravia, aby ostal zdravý a silný🧘‍♀️🏋️‍♂️.
Najjednoduchšou a najrýchlejšou formou ako zmeniť vnútorné prostredie je kvalitná každodenná strava, pretože od jej zloženia závisí kvalita a výživa našej krvi, ktorá preteká celým telom od kostí, cez vnútorné orgány až ku koži a vlasom. Určuje našu náladu, zjav, vnútornú i vonkajšiu silu.
Pri strave treba dať prednosť strave živej – čerstvej. Ohrievaná alebo strava z predchádzajúceho dňa neobsahuje živú energiu,ktorá sa stráca rýchlo, ako vôňa z taniera. Takáto strava vás v lepšom prípade nevyživí, v horšom vám bude ťažšie až zle. Počas jedla je dobré zachovávať pokoj, čas a pohodlie.
Dobrá nálada😄 uzdravuje 1000 chorôb a zlá ich tisíce vytvára. Ľudská myseľ dokáže chorobu stvoriť, ale aj odstrániť, preto je dôležité striehnuť svoje myšlienky a priania v každej chvíli. Jednoduchou pomôckou je plynulé, pomalé ale hlboké dýchanie, kontrolujúce telo i ducha. Veselosť prináša osvieženie, radosť silu, smútok oslabuje, hnev ničí,strach uberá zo životnej sily.
Správnym je každý pohyb, ktorý je robený s ľahkosťou a istotou,každý krok posilňuje vaše srdce, poháňa vaše pľúca, prekrvuje a ohrieva celé telo. Ak by ste sa venovali dôkladne iba chôdzi, zbavíte sa mnohých ťažkostí a vaše telo sa stane silným a nikdy nestarnúcim – prekročíte chorobu, starosti a nešťastie vás nezastihne tak ľahko. Chôdza je kráľovským liekom a každý kráľ, ktorý ju opustil, dlho nežil. Je vašou vizitkou i diagnostickým záznamom. Zlepšuje prekrvenie, dýchanie, termoreguláciu a je úplne zadarmo – čo ju, samozrejme, robí nedostupnou a vzácnou…
 
V mesiaci december zem začína spracovávať živiny pre nadchádzajúcu jar. Teda vrchol má hrubé črevo a čaká ho ťažká skúška sviatkov. Vyhýbame sa studeným a vlhkým jedlám, ráno začíname ideálne obilnou kávou☕️ alebo aspoň teplou prevarenou vodou, bylinným čajom🌿. Šálka čierneho čaju rozprúdi krv a prekrví vnútorné orgány, do kávy pridávame prehrievajúce korenie ako škorica, kardamom, zelený čaj má príliš ochladzujúci charakter.
 
Všetko však s mierou a podľa zásad vlastnej rovnováhy. Základom zdravia je samozrejme dobrá nálada z nadchádzajúcich dní, ktoré sa po zimnom slnovrate 21.12 začnú znovu predlžovať. V zime má človek veľa spať a viesť pokojný život, plný radostných dojmov z vlastného bytia…
 
Duchoslav a Weleslawa
Viac o autoroch článku a ich činnosti v OZ Karpatske Slnko na: