V prvých letných🌞 horúcich dňoch bol náš svet bohatý na farby kvetov, úrody jahôd, čerešní a višní i do bordova naliatych, či snehovo bielych morúš. Bol čas poriadnej hostiny pre naše telá i duše, ktorá sa kochá zeleňou, farebnou nádielkou, vôňami i vtáčím spevom. Pozrite sa v svojich záhradách, či vašom okolí, kde stojí ona: bazová stará mať Baza čierna🌿 (sambucus nigra). Jej konáre buď objímajú iný strom, či krík, alebo robia hustú bariéru listov. Je ako stará mama v zástere, večne voňavej od práve upečených buchiet a jej biele vlasy vo vrkoči, ladne poskladané na zátylku, či spustené ako horský potok na chrbte. Deti jej kvety milujú na všetky spôsoby:
Či ste z nej ešte pred nedávnom varili bazový sirup, vyčarovali limonádu🥤🥤, upiekli ste si jej kvety v palacinkovom ceste, alebo ste si z nich urobili džemík, či prichystali z nej voňavý bazový cukor. Jej kvety voňajú svojou typickou vôňou doširoka – doďaleka a tento rok je jej silný parfém zvlášť očarujúci. V našom kraji je čas, keď bazová stará mať môže ukázať všetky svoje dary, nielen biele kvety, tak užitočné v našom bytí ale aj práve dozrievajúce plody. Jej sila je v tom, že je trojjedinná a v histórii severských národoch má svoje stále miesto dodnes ako magický strom, v ktorom sa snúbi temnota so svetlom. Strom bazy čiernej je jedovatý, no kvety a plody sú po tepelnej úprave jedlé a liečivé. Kto by nepoznal čaj z bazy v čase plačlivých jesenných dní a počas zím. Vhodnou kombináciou s lipou, dúškou matrinou a šípkami si pripravíte úžasný liečivý, povrch tela otvárajúci čaj, podporujúci potenie a urýchľujúci proces liečenia prechladnutia či jesenných viróz. Džem, či kompót z plodov bazy sú chutnou vitamínovou bombou počas zimy rovnako ako bazový likér pre dospelých. Nasušené a pomleté plody bazy čiernej sú bohatým zdrojom vitamínov a s veľkou radosťou ich miešame spolu so šípkami, rakytníkom, jarabinou, citrónovou trávou vo vitamínových a ovocných čajov v našej lekárni. Baza, ktorá je strážkyňou letného slnovratu💫💫 má skutočne mnohoraké využitie a jej nenápadnosť zakrýva jej veľkú moc:
Všimnite si, kde baza rastie najčastejšie. Bazu tak ľahko nepresadíte, ani nenaštiepite. Ona prichádza a odchádza tam, kde treba chrániť, či vyčistiť. Často pokrýva ruiny domov, či miesta, kde cítite udalosti a často aj nie tie najlepšie. Je silnou liečiteľkou a ochrankyňou. Neraz obkolesí objekt nepríjemného sálania a odizoluje ho tak, aby ste sa k nemu nedostali. Robí prirodzenú zelenú stenu od miest, ktoré by mohli ublížiť. Je ako láskavá stará mať, ktorá sa postaví chrbtom k tajuplným dverám a deťom podáva zo zástery koláče. Mastička alebo olejček z nej po aplikácii do pupka má veľmi silné ochranné účinky rovnako, ako jej drevo: na severe Európy z nej vyrábali píštalôčky na odháňanie zlých duchov a vyrábali sa z nej šípy, ktoré mali magickú moc🧙♀️🧙.
Listy z jej konárov je možné použiť na rozpúšťanie lipómov a cýst ako vonkajší obklad.
Tepelne neupravené plody bazy čiernej nekonzumujte kvôli obsahu látky – sambunigrínu. Môže vás po požití jej surových plodov rozbolieť hlava, alebo vám spôsobiť hnačku.
Tak si pri najbližšom hlte bazového čaju, limonády, či likériku spomeňte na jej skromné, no nenahraditeľné kvality a poďakujte sa jej, že sa nasťahovala práve do vašej blízkosti. Mať doma starú bazovú mať je veľký dar. Ocenil ju aj Hans Christian Andersen, ktorý jej venoval krásnu rozprávku s názvom Bazová mamička.
Krásne, ešte slnečné jesenné dni praje s úctou kolektív lekárne Íris🌈