Hrdina z črepníka na tieto dni: nádchovník🌿🌱 či rýmovník aj u Vás doma🌈
V mnohých domácnostiach sa už udomácnil natrvalo a gazdinky sa ním obdarovávajú: je reč o nenápadnej rastlinke, voňajúcej za citrónom a oreganom: reč je o malom hrdinovi z črepníka: nádchovník citrónový, eukalyptový či mexický niekde nazývaný aj ako kubánske oregano, rýmovník, alebo španielsky tymián. Je ich viac poddruhov. Dostupné zdroje hovoria, že pôvod tejto rastlinky je niekde v Južnej Afrike, odkiaľ ju do Indie a neskôr k nám do Európy priviezli obchodníci a moreplavci. Často si rýmovník/nádchovník ľudia zamieňajú s úplne inou rastlinkou s názvom, ktorý sa už u nás udomácnil ako angínovnik s oficiálnym názvom Angínovník čínsky (Belamcanda chinensis), ktorá má skôr vplyv na angínu, pľúca, hormonálny systém a nádorové ochorenia.
Táto rastlinka nenecháva nikoho chladným: niektorí jeho vôňu zbožňujú, pre niektorých je veľmi výrazná a poniektorí o nej doteraz nemali ani tušenia. Ako to máte vy? U susedov sa udomácnil pod názvom rýmovník, pretože sirup z tejto rastlinky pôsobí protizápalovo a protiplesňovo v prípade nádchy (rýmy). Je krásne svetlozelený, jeho plné listy možno nezaujmú na prvý pohľad, ale na dotyk áno: už letmý kontakt s rastlinkou zanechá v ovzduší zaujímavú vôňu. Ak ju máte doma v priestoroch kde oddychujete, je vďačným ochrancom vášho spánku a skvele odpudzuje komáre a hmyz🦟 ako taký.
Radi by sme vám ho predstavili, pretože jeho účinky sú skutočne zaujímavé a pozoruhodné. Okrem toho, že je to veľmi zaujímavou liečivou rastlinkou, pôsobí aj energeticky: darí sa mu tam, kde je dobrá energia a sám ju aj dobre v priestore čistí.
Gazdinky si z neho radi varia sirup na kašeľ, prípadne postačí jeden odtrhnutý lístok zaliať horúcou vodou a vychutnávať si z neho čaj, výborný je v kombinácii s bazou alebo lipou, obzvlášť ak Vás prefúka, zmoknete alebo je práve vo „vzduchu“ dáka viróza. V kombinácii s dúškou materinou a mätou🌿🌱 je výborný aj na naparovanie práve pri silnej nádche, pri zapálených, bolestivých alebo upchatých dutinách.
Jeho rozmnožovanie je veľmi jednoduché: odtrhnutý lístoček vo vode zapúšťa korienky a ďalej slúži ako kmeňový základ novej rastlinky nádchovníka.
Ak o nej počujete od nás po prvý raz a mali by ste oňho záujem, zavítajte k nám. Radi sa s vami podelíme o pár výhonkov, ktoré sa nám podarilo namnožiť. Odnesiete si domov skvelého pomocníka, ktorý vám v tieto dni nielen, že očistí priestor a pomôže preliečiť telo, ale aj zaujímavo vonia a dobre poslúži ako indikátor rodinnej klímy.
Ak ho máte doma, napíšte nám, ako sa nádchovníku u vás darí a čo ste z jeho darov použili práve pre vašu rodinu vy.
S úctou kolektív lekárne Íris