Medzi čarovné ročné obdobia patrí jar. Je to prechodné obdobie, kedy sa zem otepľuje, vlhkosť sa stráca a pusté a prázdne miesta sa v prírode pomaly zapĺňajú. Je to obdobie ako každé iné, no predsa ho ťažko ohraničiť, postrehnúť, obsiahnuť… Niekto si ho ani nestihne poriadne všimnúť a zbadá až rozbiehajúce sa leto. Prírodná sila sa na zimu stiahla do zeme, aby načerpala vlahu a silu pre nadchádzajúce leto. Prírodný kolobeh je pravidelný, vždy hľadajúci rovnováhu a usporiadavajúci veci v postupných pevných krokoch. Sme posledné tvory na zemi, ktoré sa to musia naučiť a ostáva nám neprekonaná technika učenia – pozorovanie 👓🕵️‍♀️.
 
 
Prvé jarné kvety🌼
Medzi prvé jarné kvety patri známa a neprekonateľná štvorica: Podbeľ lekársky, Pľúcnik lekársky, Prvosienka jarná, Fialka trojfarebná. Na jar zo zeme vykukne, samozrejme, viac čerstvých rastlín – žihľava🌿, hluchavka, pažítka,cesnak medvedí a mnohé iné. Túto štvoricu však môžeme označiť ako ozajstné kvety, nielen zelené, ale skutočne kvetnaté.
Všetky jarné kvety sú postavené na krehkom základe a obsahujú tekutú substanciu vlhkosti, z ktorej sú postavené. Ich telo je mäkké, pružné, obsahuje veľa sliznatých látok vhodných pre lymfatický systém, obsahujú aj malé vzácne množstvo cukrov, šetriacich naše obličky. Po ich usušení nám ostane zväčša skromné množstvo čajoviny veľkej hodnoty. Je možné ich neskôr použiť na prípravu sirupov a čajov. Preto neváhajte, aj malá zásoba vám bude veľkou oporou.
Pľúcnik lekársky – sám názov napovedá, že rastie ako pomoc pri pľúcnych problémoch, účinný je však ako podporná liečba pri hemoroidoch a kŕčových žilách. Zbierame ráno, sušíme pri vyšších teplotách. Zmiešaním silného pľúcnikového odvaru s cukrovým nálevom získame účinný pľúcny sirup nielen výbornej chuti, ale aj plný čarovných účinkov. Zlepšuje priechodnosť pľúc, ak sa po prechladnutí neviete zbaviť pokašliavania.
 
 
Prvosienka – má podobné kvety ako pľúcnik, ale rastie na iných miestach a je to slovenský klenot jarných kvetov. Obľubuje skalné stráne a kamenistú pôdu .Je to silné pohodové sedatívum na nervový systém. Deti po ňom dobre a dlho spia. Nakladaný s cukrom pustí účinné tekuté látky, čím vznikne lahodný sirup, ktorý treba udržiavať v chlade. Lieči horné dýchacie cesty, sťahuje z nich oheň a zápal. Je vhodnou doplnkovou čajovinou k pľúcniku a do všetkých ukľudňujúcich😤😍 čajov.
Fialka trojfarebná – patrí medzi najaromatickéjšie jarné kvietky, ktoré vyťahujú zemskú esenciu na povrch a doslova omamnú vôňu šíria po vetre, ako lotos vyrastajúci z bahna. Patrí medzi jemné kvietky, ktoré oživia náladu, vône i chute. Používa sa do pľúcnych čajovín.
Všetky štyri kvety zbierame v ich tmavej podobe, pretože opelené kvety bývajú bledšie a rýchlo strácajú účinné látky. Zlepšujú kondíciu slizníc a zlepšujú jarnú imunitu. Potvrdzujú pravidlo, že čo je malé a krehké, sa zmení na veľké a pevné, čím sa , samozrejme, myslí naše zdravie.
Nezabúdajte sa prejsť po lúkach, ⛺️lesoch skôr, než ich pohltí tieň listov a silné slnko nám bude pripadať ako nepriateľ. Prejdite sa k vode, jazerám, pozorujte svoje okolie, aby ste sa niečo naučili a vedeli si veci postupne a trvalo zorganizovať – pre dlhý a zdravý život.
 
Duchoslav a Weleslawa
Viac o ich činnosti v OZ Karpatské Slnko na: