V zdravých pľúcach zdravý duch

Dlhá a teplá jeseň sa blíži ku koncu a opadané listy stromov dávajú lesu väčší pocit priestoru. Jesenné a zimné mesiace predstavujú v prírode priestor. Zrazu je vidieť do diaľky, pomedzi koruny stromov vidíme ďalej ako v lete. Jesenný vietor upratuje a presúva všetko a všetkých. Vietor je veľmi silný živel, ktorý sa dostane všade, je neuchopiteľný a neviditeľný. Dokonca ho  dokážeme priamo vdychovať. V tomto období sú teda logicky hlavným orgánom naše pľúca.

Pľúca vypĺňajú veľkú časť hrudného koša a obklopujú naše srdce. Ich činnosť môžme priamo vidieť na pohybe našej hrudi a ich kvalitu môžme počuť na našom hlase. Vonkajším vývodom je náš nos a ich kondíciu a prácu priamo vidíme na kvalite našej kože. Ak dobre pracujú a zásobujú telo, krv kyslíkom, farba kože nielen na tvári je zdravo teploružová. Všetka krv, ak sa chce okysličiť, musí prísť do pľúc, kam nosom alebo ústami vstupuje vzduch, ktorý obsahuje len 12 percent kyslíku. Vdychujeme i vesmírnu energiu. Každých cca 3,5 min sa mení tok dychu v oboch nosných dierkach. Ak sa jemne sústredíte, budete cítiť rozdielne prúdenie dychu – o čom nás učí i pranajáma. V ťažkých časoch nášho života môžme cítiť ťažšie dýchanie, či upchatie nosných dierok. Naša myseľ a nálada priamo ovplyvňuje dýchanie, a naopak. V ťažkých chvíľach ho máme stále so sebou, teda ľudovo povedané „dýchaj, je to zadarmo“. Mnohí si neuvedomujú ako dýchajú a nesledujú ani dych ostatných, čím im uniká silný rozmer dychu. Pľúca svojou prácou riadia ducha, životnú silu, telesné teplo. Ich súvisiacim orgánom je hrubé črevo, ktoré bude mať svoj vrchol v nasledujúci mesiac.

Pľúca sú citlivé na teplo i chlad. Majú radi mierne štipľavé a aromatické jedlo.

Nakladaný zázvor : očistený na plátky nakrájaný zázvor naložíme do zaváraninového pohára a presýpame cukrom, jemne utláčame. Po pár hodinách zázvor pustí šťavu a je možné ho v malých dávkach jesť. Ideálne doobeda kávovú lyžičku – posilňuje imunitu a pľúca.

Nakladaný chren : rovnaký postup ako zázvor. Obsahuje veľa vitamínu C a posiľňuje črevá.

Ranným nápojom zimných mesiacov sú obilné kávy alebo červené ako krv farebné čaje napr. čínsky Yunannan, prehrievajúci vnútorné orgány a krv.

Badián :  slnečné korenie, prehrievajúce vnútorné orgány, je možné ho jesť jeden lupeň denne, vo forme korenia, v čajoch, kúpeľoch. Udržuje našu brušnú dutinu v teple.

Fenikel: áno, je to detsky čaj, lebo deťom ohrieva bruško, pokiaľ to nevedia sami, ale nám urobí tú istú a ešte lepšiu službu v zimných mesiacoch. V čajoch alebo pražený so štipkou soli je ohňom života.

Pu Erh: čínsky cisársky čaj odstraňujúci prebytočnú vlhkosť z pľúc a sleziny. Varíme si ho so zrnkom soli, ak sa budíme “ v pravých uhloch“ a spomalení. Treba si ho však dávkovať, je návykový a odčerpáva minerály z obličiek.

Červené zlato jesene je šípkový čaj: zbierame a sušíme na chladnejšie časy. Poctivo uvarený šípkový čaj je liekom pre reumatikov, dodáva silu a teplo kĺbom i šľachám.

Dýchame pravidelne a hlboko. Životnú situáciu zlepšíme dobrým vzduchom alebo kvalitným vyvetraním obytných priestorov. Ak je nám ťažko, navštívime vyvýšené miesto v našom okolí v čase východu a západu slnka.

Duchoslav a Weleslawa