Od bosorky k bosorke🧙‍♀️, či od svätici k svätici ?
Lucia mieri k nám !
Nie je dôležité, ako ich história zaškatuľkovala a do ktorého šuflíka schovala. A nie je dôležité ani to, akého posudzovania sa im dostane i dnes. Dôležité je niečo iné, čo je síce na prvý pohľad skryté, no zaujímavé: všimnite si, že od Kataríny po Barboru a od Barbory po Luciu je 9 dní a nocí. 9tka je často označovaná aj ženským tvoriacim číslom, číslom pútnickej duše, čo už čosi zažila a o to viac mlčí…. taktiež je mnohým z vás známe anjelské číslo 999. Poďme sa trochu zahrať a použiť trošku predstavivosti: 99 sú ako okuliare v nebi, ktoré všetko vidia a nožičkou všetky skúsenosti, ktoré tam hore načítala a tak rada odovzdáva ľuďom tu na Zemi🌍. Ak je človek vo vašom okolí narodený 9teho, všimnite si, či to naňho náhodou nesedí 😊.
S Katarínou sme sa stíšili, s Barborou sme požiadali o zdravie pre celú rodinu a Lucia v našich dušiach i v okolí riadne uprace. Sme v období najväčšej tmy v celom roku a Lucia svetlo ako každý rok so sebou prinesie. Jej meno totiž vychádza z latinského Lucius – žiariaci, nesúci svetlo🌟. Tiež je známa svojim patronátom nevidiacich a chorých detičiek, farmárov a bola patrónkou mnohých remesiel. Prichádza ako posol zas približne o 9 dní skôr, keď nastáva zimný SLNOvrat. Je to čas, keď sa slnko🌞 navracia, dni sa znova predĺžia a symbolická temnota sa skracuje spolu s nocou.
Od Lucie do Vianoc každá noc má svoju moc. Strídžie dni vrcholia práve v čase, keď sú noci veľmi hlboké a tma tmúca všade navôkol. Všimli ste si, čo sa vám práve v tomto čase snívava? Niekedy je to na knihu a ráno vstávate vcelku nepoužiteľní. Ľudia verili, že počas týchto dní a nocí sa mágii viac darilo.
Všimnite si Lucie zo severských krajín – nájdete často počas tohto sviatku dievčatá s vencami, na ktorých horia sviečky. Na severe majú postavu menom Lussi, ktorej úlohou bola skontrolovať domácnosti gazdiniek, či sú poriadne pripravené na sviatky zimného slnovratu. V niektorých historických prameňoch sa prirovnáva táto bytosť skôr bohyni Freyi, ktorá kraľovala nielen láske, plodnosti, ale aj smrti a nesváru v podobe vojen. Ibaže tá nelieta komínom, ale brázdi severské nebo na zlatom koči so zapriahnutými mačkami. Nuž, vyberte si. Čaro spojenia žien, sviečok, spevu a starých zvykov a silných príbehov má čosi do seba.
U nás sa Lucia slávila inak: chodili povestné Lucky, zahalené v bielom, s pomúčenými tvárami navštevovali domy – iný kraj, iný mrav. Niektoré chotáre ich vídavali už na Barboru, niekde chodili až v čase Lucie: po dvoch, niekde po 4roch, niekde mlčali a len zlo vymetali, niekde sa vybrali v družine a vyjadrovali všetky podoby žien. Lucie mali za úlohu posvietiť v dome, tmu vyhnať a do domov požehnanie v podobe svetla sviečky priniesť. Mnohí z vás možno ešte pamätajú zvyk písať 12 chlapčenských mien👨‍🦰 a 1 prázdny. Každý deň do Vianoc si dievča jeden lístoček roztrhala a čakala až na Štedrý večer, ktorého mládenca jej Pánboh dopraje. V iných krajoch zas chodievali dievčatá za ránky tvár si umyť studenou vodou z potoka💦, aby boli celý rok zdravé a pekné. V tomto čase mágia a čary sa spomínali častejšie, ľudia strážili svoj majetok, dobytok a báli sa urieknutia. Ak je vám v týchto dňoch nejako nekomfortne pri naháňaní darčekov v nákupných centrách, či v preplnených autobusoch, alebo sa počas dusných dní, ktoré tento čas dlhých nocí prináša necítite najlepšie a obchádzajú vás čudné pocity, zbehnite si k nám do lekárne po zaujímavú rastlinku Čistec v jej pôvodnej, alebo homeopatickej podobe. Po nej sa vám uľaví na duši, nech je dôvod vašej energetickej záťaže akýkoľvek: aj keby to mala byť uhrančivá kolegyňa, ex vášho terajšieho, alebo nahnevaná teta za okienkom.
Z poviedok i kníh našej známej etnologičky pani Nádaskej sa tradoval luciovský stolček: kto chcel v kostole strigy a bosorky vidieť, musel ho 12. 12 dokončiť a v kostole na Luciu na ňom sedieť. Vtedy sa mu všetky strigy🧙‍♀️ rad radom museli ukázať v svojej skutočnej podobe. U nás namiesto naháňania stríg po kostoloch a Luciovských stolčekov vám poradíme obstarať si v tieto sychravé chladné dni radšej iný stolček: drevenú náparku, ku ktorej sme vám namiešali bylinkové liečivé zmesi, dôverne známe nielen babiciam, dulám a popôrodným dulám, ale aj našim klientkam. Radšej si na nej poseďte a prehrejte sa, zrelaxujte. Je prednostne určená ženám a dievčatám, no nepohrdnú ňou ani deti rôzneho veku i pohlavia a niekedy aj muži. Prinesú úľavu, zahrejú a ak ste v očakávaní bábätka, či po pôrode, pomôžu s prípravou pôrodných ciest a následne i s ich hojením.
A ak vás už nebaví naháňať zmysluplné darčeky🎁 niekde po obchodoch, skúste pre vaše ratolesti zaobstarať niečo, čo nestratí na cene ešte niekoľko generácií: vedomosť o slovenských zvykoch a tradíciách v knihách od vyššie spomenutej pani etnologičky Nádaskej, ktorá vydala krásne knihy📚, venované slovenskému roku v rôznych podobách. Oplatí sa ju doma mať, občas v nej zalistovať a deťom prečítať riekanky, zvyky a príbehy, spojené s tradičnými sviatkami, ktoré sa im možno zídu i na projekty do školy.
Nech Lucia každému z vás svojím svetlom🌟 až domov prinesie čaro lásky a zdravia, mágiu hojnosti a dobroprajnosti a najmä: aby sa všetci ľudia skutočne videli, vnímali a cítili a úctu k sebe a svojej inakosti i výnimočnosti prechovávali a v núdzi i ruku pomoci bez váhania podali. Pomáhajme si v týchto časoch.
To vám v týchto dňoch želá
tím prírodnej lekárne Íris