Od Vianoc🎄 po Nový rok a k tomu čas 12 svätých nocí🌟
Na stole horela sviečka a oheň tancoval🔥 v rytme vianočných kolied. Vaše domovy voňali po medovníkoch, koláčoch, vianočnom menu – tak rozmanitého od Laborca k Dunaju, že sa každému zbiehali v ústach sliny. V izbietkach svietili ozdobené vianočné stromčeky🎄 ako reprezentanti rodových línií a pod nimi si našli svoje miesto dary pre všetkých z rodiny: bol to čas, keď sa rodiny stretávali za jedným stolom a blízki si želali pokojné sviatky. Atmosféra Vianoc voňala kapustnicou, šošovicou, rybou🐠 i šalátom, či skvele upraveným tofu v duchu spolupatričnosti chutí i zvykov. U niektorých sa podávali oblátky s medom a cesnakom pre uchovanie zdravia a krájalo sa jabĺčko🍎, inde sa koštovali makové bobaľky (pupáky) s ochutnávkou zaváranej celoročnej úrody, či prišli na rad iné dobroty. Každý kraj, každá rodina i národ má to svoje pravé „vianočné orechové“, ktoré sa v ten deň traduje. U niekoho od stola odchádzala iba maminka a podávala jedlo členom rodiny, inde zas pomáhali všetci, čo mali zdravé nôžky. Inde zas pod tanierom cvrngotali drobné peniažky, niekde zas na celé sviatky zaparkovala pod obrusom celá výplata, aby bolo po celý rok dosť (len na ňu po sviatkoch nezabudnite, aby nechýbala v domácom rozpočte). Vianoce sú časom rodinných stretnutí a obdarovávania. Časom, keď ľudskosť, lásku, hojnosť a vďaku nereprezentujú len tie dary pod stromčekom, ktoré sa ľudia snažia ako na dostihoch pozháňať tie týždne pred sviatkami. Nemusí ich byť toľko, ako listov pre Harryho Pottera z Čarodejníckej školy, ktoré lietali komínom. To najdôležitejšie pre všetkých je ľudská blízkosť, objatie a vnem, že ste videní tými, ktorých vo vašom svete nazývate rodinou, či blízkymi vašej duši. Je to aj čas spomienok na tých, ktorí už odišli na večnosť a sprevádzajú nás ako strážni anjeli na cestách – necestách. Je to i čas pre naše deti i tie vnútorné v nás, ktoré nezabudli veriť, snívať a želať aj pre svet pokoj, mier a harmóniu bez bolesti, chorôb i vojen. V ten zázračný čas snívame, ďakujeme a želáme si.. Práve v tomto čase majú rozprávky a knihy svoju najväčšiu moc, pretože zvončeky detstva, splnených želaní a čarovných spomienok sa rozoznievajú v našich srdciach.
Je to veru zázračný čas a nielen kvôli darom: možno viete, možno nie, od Vianoc do Troch kráľov prichádza 12 zvláštnych nocí. Poniektorí ich nazývajú svätými, iní zas temnými: je za tým prechod ľudstva od lunárneho 354 dňového kalendára na slnečný 365 dňový, ako ho poznáme dnes. Preto sa nociam od Vianoc venovala zvláštna pozornosť a mali slúžiť na rôzne rituály, ktoré mali ochranný a poznávací charakter. Je to čas vhodný na prácu s archetypmi, ktorými sa zapodieval ešte za svojej éry C. Jung. A nielen na to: predstavte si čas 12tich nocí ako prácu s 12timi nadchádzajúcimi mesiacmi v roku, ktoré prichádzajú ako 12ti mesiačikovia k Maruške. Predstavte si seba ako záhradníka👩‍🌾, ktorý pozorne, precízne a pokojne naladený na seba sadí semienka pre každý mesiac budúceho roku už teraz počas a týchto dní. 12 nocí od Vianoc do Troch kráľov je zaujímavý čas pozorovania, čo sa vo vašej vnútornej krajine deje, po čom túžite, čo za emócie sa vo vás ozývajú , čo k vám prehovára a čo vôbec nie. V tomto čase sme najbližšie k svojej duši. Rovnako posvätnú chvíľu si môžete zažiť 12 dní a nocí po svojich narodeninách. Traduje sa, že aj vo vašom živote sa striedajú vaše súkromné ročné obdobia: odo dňa narodenia si odsledujte 12 dní, ktoré reprezentujú postupne 12 mesiacov do vašich najbližších narodenín v budúcom roku. Tak si poľahky uvedomíte svoju súkromnú vnútornú jar, leto, jeseň i zimu. Je zaujímavé, že je možné nacítiť si atmosféru príslušného dňa a večer za ňu nielen poďakovať, ale aj zmierniť jej dopady, ak nebola atmosféra pre vás veľmi priaznivá. Zdá sa, že o fungovaní sveta a jeho zákonov stále vieme stále tak málo. Koľko ešte možností máme pri spoznávaní svojho vnútorného sveta a cez neho spoznať i ten vonkajší a naopak.
Dni tohto pestrého roka 2022 sú zrátané. Poniektorí z vás chcú záver roka zažiť v papučiach doma s rodinou, iní zas spolu s priateľmi dvihnú poháre so slovami DOVIDENIA starý rok a VITAJ ten nový v dovolenkovom duchu mimo rodinný krb. V oboch prípadoch si môžete uchmatnúť chvíľu pre seba s papierom a perom v ruke, počas ktorej dobrovoľne odovzdáte to, čo už v svojich životoch nepotrebujete a poďakujete sa za to, čo ste tento rok dostali a čo si vážite.
Ak budete mať potrebu energie roku zmeniť a doslova ju z príbytkov „vykúriť“, dobehnite si k nám po vonné tyčinky a vydymovadlá z bylín, ktoré vám pri tom dobre poslúžia. Ak sú vaše zámery duše ešte pre budúci rok nejasné, zarezervujte si termín na AuraSoma terapiu, ktorá vám ukáže to, čo ste o sebe tušili, ale nevedeli uchopiť do slov. Aurasoma môže byť aj skvelým darčekom pre vašich blízkych celoročne, ktorí na svojej ceste hľadajú podporu. A ak si nájdete chvíľu čas, podeľte sa s nami o vaše poznatky, čo vám tento rok priniesol a za čo ste vďační. Z tých z vás, čo nám o svojom prežívaní a skúsenostiach napíšu, vylosujeme na Troch kráľov (ako inak) troch kráľov/kráľovné svojich životov, ktorí od nás dostanú ako výbavu do Nového roka zaujímavý darček🎁.
Pokojnú jazdu poslednými dňami z limitovanej série roku 2022 Vám želáme a ďakujeme za Vašu neutíchajúcu priazeň, ktorá je motorom pre naše tvorenie.
S úctou kolektív lekárne Íris