Každý deň sa slnko🌞 na poludnie dostáva takmer nad naše hlavy a tieň je najkratší z celého kola roka.
Slnečná energia vyťahuje silu do výšky. Všetko stúpa nahor, ťahané lúčmi života, a tak sa všetka energia presúva do našich hláv, kde má prebudiť slnečné centrum alebo zapáliť náš vnútorný oheň🔥, ktorý bude od tohto vrcholu horieť do zimného slnovratu…
V čase letného slnovratu 20.6. sa slnko opäť na pár dní zastaví a nastanú letné Vianoce🎄. Slnko vychádza viac východoseverne ako v iné dni rok a preto sa táto cesta volá aj severnou.
V prírode sú tieto dni rastliny najsilnejšie a najvyššie, ich chemické laboratórium má veľa slnečnej energie na všetky chemické pochody, preto v tento čas zbierame veľa rastlín života.
V tieto dni hrajú hlavnú úlohu veľké rastliny🌱🌴, ktoré vidíme a niekedy ich pre ich veľkosť, či silu dokonca musíme vedome alebo nevedome obchádzať. Táto skupina rastlín vzbudzuje v nás vždy údiv🤭, zvedavosť aj rešpektu – veď ide o samotárske byliny alebo nadmerne vysoké (plus osamelo stojace) alebo skrátka- osamelú skupinu obrovských bylín, tvoriacich samostatný prales…
Reč je o velikánoch – vzrastom, no aj významom či pôsobením na svoje okolie či pri spracovaní aj na naše telo.
Veľký záujem vzbudzuje napríklad

Štetka lesná
Tento skvostný bodliak, pôsobiaci svojím zjavom ako dômyselná stavba – veža, dosahuje výšku často 2 metre, niekedy aj viac. Nemôžete si ho nevšimnúť. Nádherná a nadmieru silná dvojročka prvý rok „investuje“ do koreňa, ktorý obsahuje vtedy najväčšiu silu a všetky prospešné látky. Tento rast dvojročného cyklu má viacero dôvodov, jedným je stavba dostatočne siného koreňa, ktorý by inak logicky neudržal obrovskú rastlinu, rovnako musia korene siahať široko, aby dokázali rastlinu vyživovať i v zime i v horúce letné dni☀️. Druhý rok sa tiež mení celá chemická zložka, kedy v procese premeny spotrebuje zásoby živín, aby dokázala vypestovať vzácne kvety a semená obsahujúce esenciu rastliny. Až o rok budú v listoch🍃, takže ak budete chcieť použiť a využiť jej liečivé vlastnosti, napríklad pri bolestiach veľkých kĺbov, môžete zbierať.
Štetka však svoju obrovskú popularitu získala ako bojovníčka s boreliózou, teda bez použitia antibiotík a obvyklej, veľmi zdĺhavej a často aj doživotnej liečby, ktorú ponúka klasická západná medicína. O skutočnej sile Štetky lesnej hovorí množstvo vyliečených ľudí. Na boreliózu sa využíva práve koreň, vykopávame na jeseň, po odkvitnutí rastliny.
K zaujímavým javom pri tejto dômyselnej byline patria aj jej „bazéniky“ na poschodiach stavby jej byle, ktoré sa držia dlho aj po dažďoch – zabraňujú mravcom, aby sa vyšplhali zdola ku kvetu, ktorý chce Štetka zachovať vcelku a funkčný. Mravce🐜🐜🐜 sa dostanú len po prvé poschodie a tam narazia na vodnú nádrž z listov, a môžu sa otočiť… Listy tvoria klasický bazén,z ktorého pijú vtáky vzácnu tekutinu. Tomuto bazéniku sa vraví Venušino umývadlo a voda z neho má silný účinok.

Pri liečbe boreliózy sa tradične vykopáva koreň dvojročných rastlín, ten sa jemne opláchne vodou a i s kôrou nakrája alebo nastrúha do sklenenej nádoby, následne sa zaleje silným 85% alkoholom a uloží na tmavé miesto. Po cca 40 dňoch je možné tinktúru scediť cez filtračný papier a užíva sa 10 kvapiek do 1 dcl vody alebo sa ďalej upravuje na homeopatické riedenie. V prípade citlivosti na alkohol, je možné koreň nasušiť na plátky a následne použiť na prípravu liečivého čaju. Pre malé deti je tiež možné vyrobiť bachovu esenciu z Venušinho umývadla tradičným slnečným spôsobom.
Na pokračovanie článku sa môžete tešiť o pár dní🤩!

Karpatské Slnko, Weleslawa a Duchoslav, www.karpatskypecuch.org, foto: KS