Poznáte ten pocit, keď sa chlad vkráda pod kabát a ruky oziabajú v ľadovom dychu vetra Meluzíny🌬. Ba i ten, keď otvoríte dvere a vyrúti sa na vás minimálne štvornohý sprievodca pes🐹 a za ním dobehnú deti a partner. Verte, sú aj takí, ktorí to nepoznajú, alebo to teplo domova v podobe spriaznených duší poznali a náhle stratili. Práve pre tých budú tie všetky pozostatky vianočnej atmosféry a novoročných predsavzatí veľmi bolestivé a najradšej by si pred ňou zakryli oči a zapchali uši. Napríklad ľudia po obrovských životných stratách. Verili by ste, že práve čas Vianoc🎄 a v januári býva pre ľudí s vnútornými procesmi aj napriek teplu domova a láskyplnej náruči rodiny prežívajú silné depresie a záchvaty smútku aj keď nikoho nestratili, alebo nič navonok tragické ich nepostretlo? Prečo to tak je? Vysvetlenie nemusíme hľadať ďaleko – stačí sa pozrieť na naše telo a čo sa v ňom rieši:
V decembri je najviac oslabené hrubé črevo a v januári sa k tomu pripojilo jeho veličenstvo močový mechúr. Naša súčasť, ktorá má na starosti odchod nepotrebných živín, vylúčených telom ako odpadový mechanizmus pri strave, no pri duši je to rovnako: je miestom, kde sa usalašili naše dlhodobé emocionálne skládky. Jeho stav nám signalizuje, ako ľahko vieme púšťať prastaré veci a nenaplnené plány a ako reaguje náš prvý mozog – brucho na životné zmeny. Nuž áno, práve v období, keď sme si dopriali najviac maškŕt a vianočnej klasiky, črevo potrebuje najviac oddychu a pokoja. Nakoľko sú jeho dvojičkou pľúca, centrum smútku, máme vymaľované. Konštalácii nenapomáha ani fakt, že čím viac tmy pred nami, o to viac svetla je potrebné vydolovať v našom vnútri, inak rýchlo zablúdime bez lampáša vlastnej radosti na ceste k sebe a dostaneme sa do najhlbších pivníc svojho ja, kde to nebýva len ružové. Tu pomôže skúsená rada priateľa či terapeuta a … Bachove esencie.
Teraz v januári sa k týmto dvom spojencom pripojil močový mechúr a zavelil, že všetky krivdy aktuálne i staré je potrebné vypustiť z tela von. Obličky, aby začali púšťať strachy a vzťahové veci, treba posilňovať aspoň do konca februára. Obzvlášť sa to vzťahuje na ľudí narodených v lete. Podporiť ich môžete Obličkovým čajom podľa Janču, kvapkami Renol alebo bunkovými soľami Natrium muriaticum D6.
Nie je nezvyčajné, že ľudia len s ťažkosťou riešia novoročné priania, keď je vonku chladno, telo potrebuje spomaliť má zrazu nasledovať volanie rozumu po nových začiatkoch. Niet divu, že sa tieto predsavzatia často aj nenaplnia, keď sme akosi mimo prírodného kola. Myšlienka by bola, len energie je akosi málo v tomto chladnom čase.
Tak ako s tým všetkým nakladať? Ako v rozprávke o Myšacej bundičke: použite si svoj neviditeľný plášť, utkaný z celoročnej vďačnosti za to, čo sa vám podarilo, koho pri sebe máte, že ste zdraví. Netlačte na seba a akceptujte, že sa váš vnútorný kolobeh premeny odohrá až o pár mesiacov neskôr s pribúdajúcou silou prebúdzajúcej sa prírody. Ak sme uzimení fyzicky či na duši, požiadajte o pomoc prastarého pomocníka: oheň. Ten ľudstvo sprevádza od nepamäti. Kŕmi nás a vyživuje ako otec svoje deti. Zaobstarajte si sviečky hoc aj z našej lekárne, zapáľte si tú, ktorú si pre danú chvíľu vyberiete a dívajte sa do jej plameňa. Premietajte priania, nové plány a vízie.
Dobrou podporou na ohriatie duše je i voda v podobe čaju : obmyje vás ako maminka, či stará mať, keď ste boli malí: siahnite po materinej dúške, medovke či hotovej čajovej zmesi Pohodička, prípadne si doprajte ten, ktorý si vás zavolá a vyhrejte svoje vnútro i črevo láskyplne.
Niekedy pomôže rozmarín a soľ v kúpeli na nohy s čistcom. Ak nemáte čas a čakajú vás povinnosti, stačí homeopatická podoba čistca Stachys recta 30Ch alebo Boswelia sacra C15 a pohár vody.
Ak vás ale posteľ nepustí a máte pocit, že ani kúpeľ nôh, či vaňa náladu nezlepšila, skúste dopriať telu úľavu z dielne včielok a človeka i ohňa zároveň: telové sviečky🌟.
Máme ich v lekárni od spoločnosti Medosviečky, ktorá pre vás zostavila šikovné sady s návodom, ako ich použiť na konkrétnu tému.
Ticho, teplo, tekutiny, vďačnosť, dobré spomienky a láskyplne pripravené ľahké jedlo črevo poteší a v čase rozmachu respiračných chorôb si doprajte i „indiánsku skúšku“ – naparenie sa nad hrncom s bylinkami či éterickými olejmi eukalyptový, Druhý dych, citrón pod dekou. Uvoľní sa vám dych, pľúca a aj bruško.
Ak máte v blízkosti bytosť so smútkom v očiach, postojte pri ňom a bez slov objatie, či šálka čaju urobí veľa: pocit, že je videný, vnímaný celý lieči dušu skutočne zázračne. V dobrej spoločnosti sa to zvláda lepšie. Želáme Vám pokojné dni.
S úctou, kolektív Lekárne Íris🌈