Milovaný i zle znášaný. Kto by nepoznal jeho výraznú vôňu, ktorá sa nedá zameniť hádam s ničím. Jej éterická sila, šíriaca sa vzduchom už len v okamihu, keď ho pohladíte dlaňou. Jeho úzke ihličkové lístky práve v tomto čase pretkávajú nebesky modro-fialové kvety, ktorým on kvitne tam, kde sa mu darí. Slniečko už pridáva na stupnici teplôt, čím nás láka do snívania o mori🏖 a dovolenke, oddychu. Tí, ktorým je blízke Chorvátsko a Stredozemné more vedia, že rozmarín je neoddeliteľnou súčasťou tradičnej kuchyne tejto krajiny a určite si neraz vychutnali rybu🐠🐟 na skvelom olivovom oleji, upečenej so soľou a rozmarínom na grile.
Pán Rozmarín, oficiálne Rozmarín lekársky ( lat. Rosmarinus Officinalis) nesie meno po morskej rose z latinského názvu „ros marinus“. Je stálo zelený, bohato vetvený ker. Je udomácnený aj v našich slovenských záhradách a stal sa sprievodcom dá sa povedať bežných rodinných prechodových rituálov aj v našich končinách. Kráča životom ako verný sprievodca nejedného človeka. Preto je právom považovaný za jednu z najnajvšestrannejších a najsilnejších rastlín. Ako je to možné ? Gréci a Rimania verili, že rozmarín symbolizuje lásku a smrť. Posúďte sami:
Keď ste pozvaní na tradičnú svadbu, ktorá sa opiera o staré zvyky našej krajiny, rozmarín na vás bude žmurkať z hrude všetkých vydatých žien a ženatých mužov s bielou stužkou, niekde zas z hrude všetkých svadobčanov. Je pripínaný na hrude ľudí ako symbolom vernosti, magnet na lásku, šťastie a harmóniu vo vzťahoch.
Nakoľko má veľmi silnú arómu, ktorá je špecifická a prenikavá, nepoďakujú sa mu najmä jedinci so sklonom k migréne. V tom prípade na pierka nevesty radšej pre svadobných hostí volia krušpán, či iné zelené kríkové rastliny. Naopak, jeho vôňu z hľadiska aromaterapie uvítajú najmä všetci tí, ktorí potrebujú popracovať s úzkosťou a neustálym stresom, vyčerpanosťou, čistí vzduch a pôsobí preventívne v ovzduší v čase častých respiračných ochorení, má antivirotické, antimykotické, dezinfekčné účinky, pomáha uvoľňovať hlieny. Opatrne s ním u ľudí trpiacich na vysoký krvný tlak. Rozmarín u nás v lekárni nájdete vo viacerých chemotypoch.
Rozmarín cineol je vhodné použiť pri všetkých respiračných ochoreniach. Do aroma lampy sa krásne kombinuje s eukalyptom, ravintsarou, či s citrusmi napr. citrón, limeta.
Rozmarín verbenon podporuje výmenu látok v pečeni, podporuje tvorbu žlče, vhodný je žlčníkových kolikách a slabosti pečene. Rozmarín obsahuje karnozol, čo je látka, prospievajúca nervovej sústave i pečeni. Podľa čínskej medicíny pečeň kontroluje svaly a šľacha a preto je tiež vhodný ako masážny olej pri bolesti svalov, šliach, či kĺbov. Isto si mnohí z Vás pamätajú ako si naši starí rodičia robili zázračná medicínu z alpy, acylpirínu a rozmarínových vetvičiek. Následne sa s ňou potierali pri akýchkoľvek neduhoch staršieho veku.
Rozmarín kampher je vhodný pri nízkom tlaku, srdcovej slabosti, posilňuje myseľ a ducha. Rovnako je vhodný aj pri svalových problémoch, ischiase, artritíde a reumatizme. Keď po dlhej chôdzi, náročných výstupoch silný odvar z rozmarínu spolu so soľou je skvelá odmena pre vaše nohy, chodidlá a telo. Pri opuchoch, poraneniach, či bolesti nôh je rozmarínový kúpeľ výbornou voľbou. Kúpeľ nohy alebo aj celé telo prekrví, upokojí a únavu odoberie. Nakoľko je rozmarín aj protiplesňový, siahajú po kúpeli nôh s touto bylinkou všetci tí, ktorým nôžky zväzujú celé dni čižmy a hrubé topánky.
Naši predkovia ho nepoužívali v kuchyni len na dochucovanie jedál🥘🥗, ale sú jeho dary často využívané aj v podobe čaju, nakoľko je bohatý na minerály (železo, fosfor, horčík, sodík, vápnik a draslík), vitamín B6 a pôsobí močopudne. Ak bol obed u babky veľmi výdatný, šálka rozmarínového čaju🫖 žalúdku vám urobí dobre: nadúvaniu a kŕčom dá zbohom. Ocenia ho aj tí, čo mávajú časte zápaly v tele, nakoľko celkovo pôsobí dobre protizápalovo. V mnohých krajinách, kde je kakao doma je častou ingredienciou pre prípravu rituálu horúceho kakaa☕, podávaného pri rôznych príležitostiach a ceremóniách.
Ženy po rozmaríne siahali pri starostlivosti o svoje vlasy. Robili si z neho výluhy, oleje i tinktúry, ktoré vmasírovavali do vlasovej pokožky. Podporovali si tak prekrvenie pokožky, rast vlasov a zamedzovali vlasovému vypadávaniu, aj proti lupinám. Rozmarínový olej si môžete pripraviť aj vy doma dvomi spôsobmi. 1.Na 30ml svetlicového, jojobového alebo ricínového oleja použite 21 kvapiek rozmarínového éterickáho oleja, následne 1x do týždňa poriadne vmasírujte do pokožky a urobte zábal. 2. V rovnakom oleji macerujte 21 dni vetvičky jemne zasušeného rozmarínu po dobu 21 dní, potom zlejte a používajte rovnakým spôsobom do vlasov.
Ak sa vám v živote či v domovoch dejú nevysvetliteľné veci a máte v záhrade, či na balkóne „iba“ rozmarín, použite ho: jeho vetvičky môžete použiť na vydymovanie miestností, energetickú očistu priestoru, alebo jeho odvar použite na poumývanie podláh. Ak máte doma deti, ktoré mávajú často nočné mory, rozmarín vyčistí v každej svojej podobe priestor, určený na spánok. Ak ste unavení, prepracovaní, alebo vás ťažia ťažké myšlienky, aj tu rozmarín pomôže vo všetkých svojich podobách: urobte si s ním kúpeľ, navarte si z neho čaj, potrite si rozmarínovým olejom čelo.
Niekedy sa zdá, že táto liečivka, rastúca na našich dvoroch a balkónoch na nás dozerá skutočne po celý náš život. Čím sme starší, tým častejšie naším sprievodcom v každodennosti. Ako roky a únava tela prichádza, tak láskyplnejšie rozmarín rozvinie svoju náruč a odovzdáva silu, ktorou oplýva hojne a rád.
Tak veru, pán Rozmarín, hoci sa často tvári nenápadne a obyčajne, ako to nechodí len v rozprávkach, práve on má toľko použití a ešte veľa tajomstiev schováva, že stojí za to ho počas našich dní bytia spoznať a pomaly i postupne ich odhaľovať. V našej lekárni má svoje čestné miesto.
Nakoľko je to bylina veľmi silná, je potrebné ako pri všetkých bylinách dodržiavať hranicu 3 týždňov . Tehotné ženy🤰 a malé deti👶 s jeho vnútorným užívaním kvôli danosti prekrvovať organizmus nepoužívajú.
S úctou kolektív lekárne Íris🌈.