Tí skôr narodení iste pamätajú: „Maaartine, Maaaartine, čo ti otec kúúúpil v Žiline: kozu túúú, rohatúúú, do pol boka odratúúú…“ Pieseň, ktorú najčastejšie pospevovali deti i dospelí na Martina, alebo muži cestou z pôrodnice, keď sa v rodine narodilo chlapča s najobľúbenejším menom nedávnych čias v Európe: Martin. Sú po ňom pomenované mestá, zasvätené kostoly a chrámy i katedrály. Schválne: koľkých Martinov máte doma vy ?
Martin si zaslúžil pozornosť mnohých umelcov, maliarov, sochárov. A nielen ich. Je dodnes patrónom vojakov, jazdiacich na koni🐴, kováčov, zástupcov mnohých remesiel, ale aj žobrákov a utečencov. Jeho príbeh je spojený s jeho dobrým srdcom a schopnosťou sa deliť v núdzi aj so žobrákom v priekope, keď rozdelil svoj vojenský teplý plášť a polovicu daroval práve žobrákovi. Legenda hovorí, že v tú noc sa prisnili Martinovi anjeli a ukázali mu žobrákovu pravú tvár… Neskôr sa stal biskupom v Tours a čo má vlastne spoločné s husami sa dozviete v legende, ktorú uverejníme v piatok pred sviatkom jeho mena. Mnohí z vás poznajú z rozprávania, že 11.11. prichádza Martin na bielom koni. Klíma sa u nás dosť za posledné roky zmenila, no kedysi bolo naozaj bežné, že na Martina padal prvý sneh.
Zo starodávnych kroník sa môžeme dozvedieť informáciu, že na svätého Martina naši predkovia odovzdávali svoj „desiatok“ alebo daň aj v podobe husí🦆. Dobre pripravené, vykŕmené ich v tom čase piekli aj v gazdovských dvoroch, čím sa gazda rodine i čeľadníkom poďakoval za prácu okolo gazdovstva a bezpečné uloženie úrody do sýpok a stodôl. Dokonca aj spôsob, ako sa hus delila bola daná: stehno husi jedával gazda alebo ten, kto pracoval najťažšie. Krídlo dostal najrýchlejší v pracovnom nasadení a prsia husi rozdelila gazdiná mužovi a deťom. Zaujímavé je, že podľa prsnej kosti predpovedali priebeh prichádzajúcej zimy a to tak, že ak bola husia kosť svetlá, očakávali zimu tuhú a chladnú❄️. Ak bola kosť tmavšia, predkovia očakávali zimu s vysokou vlhkosťou. V tomto čase sa už pece domácností plnili sväto martinskými rožtekmi so slivkovým lekvárom a makom. V niektorých krajoch symbolizovali konské podkovy, inde zas ťažký život sv. Martina s macochou. Ktovie, čo bolo skutočne pravdou, no rožteky vám budú chutiť aj dnes. Nezabudnite každý jeden rozdeliť vo dvoje a podeliť sa o ne tak, ako sa delil sv. Martin o svoj plášť.
November je prvým chladným mesiacom. Dni sa skracujú, noci predlžujú a všetci máme akosi chuť pridávať svetlo v podobe sviečok, kúrime v krboch, pieckach a oheň nám svojím plameňom rozpráva svoje príbehy. Tento čas v mnohých krajinách si vyrábajú deti vlastnoručne vyrobené lampášiky, plameň sviečky si rozširujú jednu od druhej a putujú s nimi spolu s rodičmi hľadajúc sväto martinský poklad. Dovedie ich k nemu stratená podkova sv. Martina, ktorý poklad niesol pred nimi na svojom koni. A keď sa truhlica plná rožtekov a dobrôt nájde, tým najväčším poznaním pre deti a ich rodičov je schopnosť podeliť sa s blízkymi o to, čo majú: jedlo, svetlo🔥 a pomáhajú si na cestách necestách.
Aktuálnu ponuku čarovných svetielok, v podobe sviečok nájdete u nás v lekárni ale v našom eshope:
S úctou kolektív lekárne Íris🌈