Prvý apríl celomesačne?
Alebo, nie je drevo ako drevo II – pečeň
Nič príjemné pre naše telo, krv a už aj tak veľmi skúšanú pečeň. Počasie si z nás robí dobrý deň, ako sa na apríl patrí: extrémne výkyvy teplôt, chvíľu 25 stupňov a slniečko☀️ teraz 8 stupňov, za asistencie ľadového dychu vetra🌬, dažďa🌧. Rovnako v tomto období dreva sa nás môžu dotýkať aj extrémne výkyvy nálad, prežívaných emócií. Imunitný systém je v pohotovosti a reaguje na všetky podnety dosť intenzívne. V tomto čase žezlo prevzalo dvojča nášho žlčníka- pečeň. Práve v tomto období svieti kontrolka na prečistenie filtra nášho tela dosť intenzívne. Tento orgán pri oslabení alebo zaťažení nebolí, no dá o sebe vedieť veľmi okato, a to stavom našej pokožky nielen na tvári, kvalitou nechtov, pružnosťou a pevnosťou svalov👯‍♂️ a šliach, kvalitou zraku🤓, únavou, zlým trávením, ale aj duševným naladením.
Pečeň má rada voľnosť, nerobí jej dobre útlak, nepriechodnosť energie, ktorú ako prvú spôsobia potlačované emócie hnevu, zlosti, pochybovačnosti, plačlivosti, podráždenosti alebo neriadené vypúšťanie týchto emócií. O „drevových“ emóciách a spôsoboch ich zvládania si povieme v ďalšom článku, teraz sa povenujeme posilneniu a spriechodneniu pečene pre skvalitnenie v radosti prežitých dní.
Pečeň miluje všetko zelené🌿, čo za normálnych okolností príroda na jar ponúka a dve bylinky zvlášť: žihľavu pre jej silu prečistiť krv a púpavu pre jej skvelú vlastnosť regenerovať všetky sliznice i prinavrátenie harmónie do trávenia. Pečeň riadi množstvo a uchovávanie krvi jej pohyb v tele. Pokiaľ je krvi „nedostatok“ alebo má v tele slabú priechodnosť, môžu vzniknúť problémy: poruchy trávenia, nafukovanie, grganie, horká chuť v ústach, silná, slabá menštruácia, krvácanie z nosa, depresívne nálady😥, lámavé krehké nechty, zníži sa pružnosť šliach, sú krehké, zníži sa odolnosť voči fyz. únave, zhoršenie zraku, šeroslepota, zápaly očí, syndróm suchého oka. Tekutinou pečene sú slzy, vývodom nechty ako zakončenia šliach, emóciou hnev. Žihľava okrem čistenia krvi, krv aj dopĺňa a vyživuje, obzvlášť semiačka zo žihľavy. Nájdete tu: https://www.lekareniris.sk/produkty/speciality-iris/zihlavova-tinktura-30ml/.
V tomto čase pečeni urobia dobre ešte stále ranné teplé kaše s prímesou ostropestreca mariánskeho, riadený detox od parazitov, keď súčasťou našej rodiny sú aj domáci miláčikovia alebo sme milovníkmi sushi, ale aj čaj na prečistenie krvi a zelený výber od VitaCaps, plný zelenej podpory z mikrobyliniek, vypestovaných tu, na Slovensku https://www.lekareniris.sk/produkty/specialne-a-vyzivove-doplnky/vitcaps-by-microgreens/.
Kto preferujete tabletové formy, skvelá je kombinácia extraktov z pestreca, púpavy, reishi https://www.lekareniris.sk/produkty/mycomedica/19751/. Zastrešia viac úrovní posilnenia a ozdravenia pečene.
Veľmi málo známy ale famózne účinný je berberín. Látka, ktorú prirodzene obsahuje bylina dráč vo svojich kyslých plodoch, ktorý je dostupný ako sušený plod https://www.lekareniris.sk/produkty/zdrave-pochutiny/drac-suseny/, alebo extrakt aj vo forme kapsúl ; https://www.lekareniris.sk/produkty/specialne-a-vyzivove-doplnky/berheppa/.
Stravu zvoľte v tomto období naďalej podľa ročného obdobia🌱, viď. predchádzajúci článok: https://www.lekareniris.sk/nie-je-drevo-ako-drevo/.
Pečeň v tomto období potrebuje byť vypočutá aj inak, ako starostlivosťou o jej fyzický stav. Je ako studňa, do ktorej si odkladáme všetky neodžité emócie.
Nech máte pokojné a radostné dni.
S úctou,
kolektív lekárne Íris🌈