Dnes s rovnodennosťou prichádza naplno do našich duší i záhrad pani Jar. Element Dreva sa naplno prejavuje a prináša svojou silou zmeny a premeny do kolobehu života aj novú energiu, vývoj a u ľudí je akýmsi spúšťačom na chuť pustiť sa do vecí po novom. Je silný, dravý, nezastaviteľný a pôsobivý. Jeho vplyv pocíti každý nielen na úrovni pocitov a emócií ako inak, hýbe dvojicou orgánov: žlčník, pečeň, ktoré práve teraz potrebujú vašu pozornosť. Element Dreva zavnímate aj očami v prírode, kde rázne ukazuje svoju vládu jasnou smaragdovou zeleňou pučiacich stromov, kvetov a trávy. Jeho obrovskú silu si vie predstaviť každý z nás: koľko energie musí mať semienko, ktoré klíči hlboko v zemi a potrebuje preraziť pevnú pôdu smerom ku slnku ? Z hľadiska čínskej medicíny YIN orgánom elementu Drevo je žlčník a jeho YANGovým parťákom je pečeň. Sú zodpovedné za prejav emócií, ktoré buď nekontrolovane uvoľňujeme von alebo veľmi dôkladne a úspešne potlačíme. Emócie ako je hnev, zlosť, zúrivosť, zatrpknutosť, nerozhodnosť a pocit krivdy, nespravodlivosti, kto z nás si ich naozaj dovolí prejaviť?
Žlčník je orgán hruškovitého tvaru, funkčne prepojený z pečeňou. Ako jediný z orgánov fu sa pravidelne úplne nevyprázdňuje ale trvalo uschováva tekutinu – žlč . Žlč je základná tekutina, ktorá nám pomáha správne natráviť tuky, ktoré skonzumujeme. Aj napriek tomu, že je pomerne malý, vie narobiť celkom slušné problémy, ak sa rozhodne povedať si svoje. Operácie žlčníka sú dá sa povedať jednými z najčastejších zákrokov, ktoré ľudia podstupujú nielen v dôsledku sťaženého trávenia a žlčníkových kameňov, ale aj v dôsledku stresu a potláčaných emócií, ktoré nemali šancu odznieť a ostávajú uväznené v tomto malom mešci spomienok. Žlčnikármi nebývajú len ľudia razantnejšej povahy. Rupnúť môže práve tým, ktorí sú v práci, či osobnom živote vystavovaní stresu a tlaku. Z praxe môžeme potvrdiť a štatistiky súhlasia, že najčastejšie problémy so žlčníkom majú ženy v domácnosti a matky na materských dovolenkách.
Zatiaľ čo žlčník a žlčové cesty, plné blata, piesku alebo kameňov vedia spôsobiť bolesti, žlčníkovú koliku, nafukovanie, grganie, pečeň nebolí.
Ako zabezpečiť jeho správnu funkciu a pravidelné bezbolestné vyprázdňovanie žlče? Poradíme vám, ako na to: začneme pochvalou, ako dobre nám slúži a postaráme sa o neho práve v tomto jarnom čase, keď potrebuje prečistiť a posilniť.
Na energetickej úrovni ho posilníme tým, že si popracujeme so svojou rozhodnosťou, či nerozhodnosťou. Správne, rýchlo posúdiť situáciu a následne dôrazne a razantne riešiť Vám pomôžu Bachove kvety Scleranthus a Cerato. S odvahou Vám pomôže Larch. Vysokú odolnosť proti stresu zvládne 5 kvetová Krízová esencia a Walnut. nájdete tu: https://www.lekareniris.sk/kategoria-produktov/bachova-terapia/.
Jemne upravíme stravu a zaradíme do jedálnička potraviny typu Drevo, ktoré sú vhodná pre posilnenie pečene a žlčníka: ananás, čučoriedky, maliny, ostružiny, egreše, rebarbora, čerešne, pomaranče, citrón, nepasterizovaný jablčný ocot, petržlen, kyslá kapusta, kimchi, všetky klíčky, výhonky strukovín, rukola, špalda, pohánka, kuskus, bulgur, zakysané mlieko, tvaroh, kefír, z tekutín je to šípkový a ibištekový čaj a …….biele víno, proseco( max 2dcl večer).
Pokiaľ už máte diagnostikované žlčníkové kamene, piesok alebo bahno, môžete jemnučko žlčník prečistiť Lastovičníkovou tinktúrou D3 https://www.lekareniris.sk/produkty/speciality-iris/lastovicnikova-tinktura-d3/, homeo podporou Chelidonium 9-15CH, Taraxacum 9-15CH a v neposlednom rade žlčníkový čaj https://www.lekareniris.sk/produkty/fytoterapia/miesane-caje/caj-na-podporu-zlcnika/. Razantnejšie na drobné kamienky max do 0,8mm môžete použiť čajík alebo tablety Chanca piedra, čínske bylinné zmesi Odvalenie kameňov https://www.lekareniris.sk/produkty/yaomedica/048-odvalenie-kamenov/, Kamene z údolia saolinu https://www.lekareniris.sk/produkty/tradicna-cinska-medicina/kamene-z-udolia-saolin/.
Veru, nie je je drevo ako drevo.
Pečeni, jej funkcii, podpore, detoxikácii ako aj ďalším možnostiam starostlivosti o emócie, ktoré patria k pečeni ako svetlá k semaforu sa budeme venovať v nasledujúcich článkoch.
Majte pokojné, slnečné, jarné dni.
S úctou, kolektív lekárne Íris