Naše zmysly sa prebúdzajú spolu s prírodou. Slnko je ráno už dosť vysoko, cestou do práce máte možnosť zažiť ako deti hovorievajú „vtáčiu svadbu“🐦 – krásne, ladné lety operencov rôznych druhov a farieb a tie trilkované árie za oknom… nuž všetko naznačuje tomu, že Matka Príroda vstáva zo zimného spánku. Ešte sa na tróne vládnutia naťahujú Morena so Živou a každá chvíľu ťahá živly prírody po svojom. Raz slnko, raz víchrica, inokedy mráz, či 17 stupňové teploty cez deň, že vás to tiahne k zmrzlinovému stánku, ktoré sú, samozrejme, zavreté. Cítiť ten tvoriaci sa chaos. Naladiť sa na túto dobu nie je žiadna sranda: to, čo vám chceme priblížiť už prerábame trpezlivo na trikrát, lebo energie sa tak turbulentne menia, že neviete, čo vyzdvihnúť prv. Rok 2023 je s nami tretí mesiac, no dáva o sebe vedieť statočne veternou metlou, ktorá tak bez milosti pracuje s našimi vnútornými jazerami, plné emócií a to sa niekedy prelieva už už cez okraj. V tomto čase nastáva obdobie vhodné na podporu činnosti, či prečistenie pečene a žlčníka. Je tu čas na jarné upratovanie nášho „palivového emocionálneho filtra“, čím pečeň určite je. Síce nebolí, ale dáva o sebe vedieť často únavou, nepohodou trávenia, problémami s pokožkou. Zato jeho sused žlčník o sebe vie dať vedieť riadne rázne, ak to ste to s fašiangovými šiškami riadne prehnali a v noci je sledovanie steny nad posteľou zaručený.
Doprajte obom úľavu stravou typu DREVO, ktorá sa vyznačuje príjemne kyslou chuťou. Môžete siahnuť po prvých jarných bylinkách a šalátikoch a ovocí🍓 aj v surovom stave. Vhodné sú napr. špenát, rukola, poľný šalát🌱, medvedí cesnak, kyslá kapusta, zákvas, tvaroh, brusnice, maliny, egreše, ananás, kivi🥝, citróny🍋, rebarbora, kuskus, pohánka, amarant a prekvapivo ale kľudne aj 1dcl suchého bieleho vína🥂.
Nezabudnite pečeni a žlčníku uľaviť aj od potlačovaných emócií: hnev, zlosť, zatrpknutosť, pocit krivdy, nespravodlivosti, porozprávajte svojim blízkym alebo v lese stromom všetko čo Vás trápi a kde sa cítite ukrivdení. Základnou „pečeňovou“ meditáciou je akákoľvek pohybová, dynamická meditácia…beh, box, tanec, rýchla prechádzka, skákanie, vytriasanie emócií z tela⛹️‍♂️🤸.
Do tretice pečeň so žlčníkom môžete podporiť a prečistiť pomocou liečivých byliniek, o nich bude ďalší článok.
Starec Marec dostal meno podľa rímskeho boha Marsa vraj preto, že sa v tomto čase chystali vojenské výpravy nedočkavých panovníkov, ktorí si doma popíjali svoje víno a vojaci sa vybrali plniť ich sny hneď, čo po zime obschli cesty. V Čechách sa udržal ešte názov z dávnych čias nám viac blízkych – Březen (brezeň) ktorý lepšie vystihuje dianie v prírode – keď zvieratá chystajú z hniezda a stromy pučia. Zdá sa, že v dnešnej dobe je príroda a jej točiace sa kolo prírodného roka jedinou istotou, ktorá pre nás môže byť oporou. Čochvíľa nás čaká jarná rovnodennosť, keď sa všetky veci a polarity zima/jar dá do rovnováhy a na kreslo si konečne sadne pani Jar. Oslava žien, kníh a nových začiatkov k tomuto mesiacu akosi patrí. No ako všetko v tomto svete, mesiac marec má aj svoju opačnú stranu. Známe „marec, poberaj sa starec“, ktorá bola zaužívaná aj u našich predkov. Nerátali, koľko mal kto rokov, ale kto koľko zím prežil a mal dosť síl na jej zvládnutie. V tejto dobe, počnúc februárom mnohým chorým i starým, energia obličiek vyvanula vo vetre🌬 a preto bol marec mesiacom, keď sa často lúčili so svojimi blízkymi. Morenina náruč, ktorá v tejto dobe púšťala lúky a háje svojím chladným dychom si brala i tých slabších a skôr narodených. Každý z nás sa s kňažnou Smrť stretáva v živote minimálne jeden krát. Prichádza potichu, hoc s varovaním, ktoré už v dnešnej dobe necítime, zhasne sviecu života tam, kde sa duša rozhodne odísť. Pre tých, čo zostávajú to býva veľmi bolestné obdobie smútku, počas ktorého potrebujú pozostalí čas a vhodnú opateru, pochopenie a podporu. Ľuďom v strate je možné pomôcť vhodnou terapiou, napríklad Bachovými esenciami, homeopatiou a čajmi na uvoľnenie emočných kŕčov, depresiu a nespavosť. Aj v týchto časoch sme tu pre vás a pomôžeme ako vieme.
Keď kráča starec Marec chotárom, jeho krok je ťažký, no jeho duša je spokojná: zeleň, prikrývajúca lúky, polia a stromy mu robia radosť a hľadá očami v diaľke tancujúcu pani Jar, ktorá plnými priehrštiami zalieva prebúdzajúce sa semienka🌱, rašiace zo zeme. Marec jej odovzdá s úctou žezlo Matky Prírody so slovami: teraz je to Tvoj čas.
Nech vám všetkým tieto dni prinesú najmä po rovnodennosti veľa pekného a povzbudzujúceho do vašich životov, snov a tiel. Doprajte svojim telám očistnú STK-čku a postarajte sa o ne ako o najlepšie mercedesy na svojom dvore: povysávať, poutierať, vyluxovať, umyť zvonku i z vnútra. Zaslúžia si to.
Už čoskoro sa dozviete na našich stránkach o troch jarných sestrách, ktoré na vás hľadia všade navôkol, kde sa v prírode, či v záhrade obzriete.
S úctou kolektív lekárne Íris🌈