a tak ďalej, ako sa spieva v jednej pesničke (O.B.D, Komáre). V súčasnej dobe si dovoľujeme tvrdiť, že okrem tohto, pre nás “otravného“ hmyzu, (pre vtáčiky🐦 sú potravou) sa k ochrane pred nimi pridáva ešte jeden predátor – kliešte. Ich momentálny výskyt je viac ako vysoký a obzvlášť v lokalitách s výskytom infikovaných kliešťov🪲 je na mieste efektívna ochrana pred nimi, či liečba po napadnutí. O účinnej podpornej, prírodnej liečbe ochorenia borélia sa poraďte u nás v lekárni.
Prírodný repelent na báze éterických olejov je vhodný ako účinná ochrana proti bodavému hmyzu ako sú komáre, ovady, muchy, kliešte.
Obsahuje éterické oleje ako sú levanduľa, citronella, klinček, céder, čajovník, aníz, fenikel, ktoré svojou povahou odpudzujú hmyz, a tým chránia človeka pred napadnutím bodavým hmyzom. Je úplne bez chemickým látok, s prídavným ochranným účinkom Bachových kvetov. Pre malé deti👶🤰 a tehotné ženy sme pripravili aj verziu bez klinčeka.
Ak sa vám zdá aplikácia tohto alkoholového roztoku komplikovaná, alebo by bol pre Vás záťažou v turistickej batožine, môžete siahnuť aj po repelentných náramkoch. Tieto sa aplikujú na ruku alebo nohu počas pobytu v prírode a následne napr. na noc sa ukladajú nazad do praktického vrecúška, v ktorom si ich kúpite.
Ďalšie odporúčania:
Pred pobytom v prírode, pri vode chráňte sa použitím prírodného repelentu. V prípade potreby, ak idete na dlhší čas do hôr🏕⛺️, alebo ste precitliveli na bodnutia, prípadne beriete malé deti, dbajte aj na vhodné oblečenie, pokrývku hlavy a obuv, ktoré ako bariérová ochrana pomáhajú pred napadnutím bodavým hmyzom. Prevenciu môžete podporiť vnútorným užívaním B-kompexu-repelent tabliet, ktorý obsahuje vyššie dávky vitamínu B1.
V prípade bodnutia, uhryznutia bodavým hmyzom, odporúčame postihnuté miesto okamžite potrieť 100% olejom z levandule alebo čajovníka, poprípade chladivým olejom Po-štípanec, ktorý je vo veľmi funkčnom balení roll-on. Okrem výrazných antiseptických vlastností, výborne zmierňujú bolesť, svrbenie, začervenanie. Citlivejší jedinci môžu použiť levanduľový hydrolát, ktorý je rovnako dobre účinný aj na popáleniny, či solárnu alergiu. Rovnako výborne pôsobí aj homeopatický gél Dapis, ktorý sa môže na rozdiel od Po-štípanca aplikovať aj na väčšie či súvislé plochy kože.
V ponuke našej lekárne nájdete aj niekoľko vhodných pomôcok na bezpečné vybratie kliešťov. Tzv. pinzety na kliešte, kartičky či háčiky. Rovnako efektívne s nimi vyberiete kliešťa aj svojim štvornohým miláčikom.
Pri extrémnej reakcii na bodnutie, aplikujte perorálne homeopatický prostriedok: Apis melifica 30CH pokiaľ máte opuch červený a teplý na dotyk, Ledum palustre 30CH pokiaľ je opuch na dotyk studený. V prípade, že farba opuchu ide až do bordovo-modra, použite Tarentula hispana 9CH alebo 30CH, Okoubaka homeokomplex. Ak by sa stalo, že nič z tohto doma, či poruke nemáte , príjemne uľaví aj obklad z bieleho vína, či klasická octanová masť.
Krásne dni a radostné pobyty v prírode praje s úctou kolektív lekárne Íris🌈