Slnko ešte stále putuje vysoko po oblohe a dáva tak liečivým rastlinám hojnosť slnečných lúčov. Planéta Saturn dosahuje začiatkom 8eho mesiaca opozíciu voči Slnku a dáva tak konečne priestor pre vzácne druhy rastlín, Jupiter v podobe žltého pokladu ho bude následovať v polovici augusta. Ešte stále môžeme zbierať suché a teplé rastliny, ktoré nám pomôžu prežiť dlhú vlhkú a chladnú zimu. Sú to rastliny, zbierané za dlhých slnečných suchých a horúcich dní. Dokážu tak v sebe čarovným spôsobom uložiť životadarnú esenciu Slnka a zlata.

Cez zlaté polia obilia sa bežne nechodí, ale stačí ich vidieť, cítiť a počuť ako sa v nich prevaľuje slnečný svit. Slnkom zaliate lány plodín potešia každého záhradkára a tento rok, je pomer slnka a dažďa celkom vyrovnaný. Ako každý rok, i tento rok môžeme vidieť pestrosť rastlín a ich zastúpenie na lúkach v rôznom pomere. Pre túto tradičnú rôznorodosť zbierame tie liečivky, ktoré sme schopní vidieť  vo svojom okolí najviac zastúpené. Vidíme aj tie, ktoré minulý rok vo vašom okolí dosahovali vrchol a začíname vidieť tie, ktoré budú mať vrchol až budúci rok. Všetko je v rovnováhe postupne časovo naplánované a presne kvitnúce. Príroda vie veľmi dobre, čo robí. Preto je pre nás jediným liekom jej pozorovanie a vzdelávanie sa z jej postupov tak, ako to robili starovekí lekárnici, ktorí si podrobne zapisovali čas ich výskytu a hojnosť a následne porovnali s neduhmi, ktoré  v ten rok trápili ľud.

Zlatožltý cestovateľ – Repík lekársky

Skoro bežná liečivá rastlina, ktorá sa však často presúva krajinou a nemá stále stanovisko. Každý psíčkar si užije vyčesávanie repíkových semiačok zo srste maznáčikov a každý lúčny ponožkový chodič si ich prinesie domov, kde ich pracne vyberá. Repík  sa tak rád presúva a patrí k častým letným cestovateľom. Rastlina je pomerne pevná, silná, čerstvá krásne vonia a sušená je tvrdá až ostrá. Vydrží dlho držať tvar, na jej spracovanie je potrebná značná sila. Tradičné vojenské lekárstvo ju veľmi dobre pozná ako účinný liek na oplachovanie krvácajúcich rán, ich dezinfekciu, prostriedok posilujúci ducha, zastavujúci rôzne vnútorné krvácania z plnosti, horúčosti , vykašliavanie krvi pri slabosti pľúc. Jeho zvierajúca chuť sťahuje vnútro, čim zastavuje krvácanie , používal sa často i pri úplavici. Je tiež silným prostriedkom na hubenie parazitov, pásomníc a mrlí. Pre pacientov s aktívnou boreliózou jedna šálka denne mierni negatívne následky ochorenia bez vedľajších účinkov.

V starších časoch sa čerstvý, ale aj sušený repík pražil na suchej panvici do zlatavo hnedej farby – mohol sa kropiť dažďovou vodou, alkoholom, vínom alebo octom. Po vychladnutí sa mlel na jemný prášok, ktorý sa v malých dávkach šňupal , čím dopĺňal krv, pridával sa do liečivých polievok, plnili sa ním lekárske tobolky a sušený sa tak dostával do tráviaceho traktu, kde znepríjemňoval svojou slnečnou energiou, posilnenou o živel ohňa, luxusný život parazitov. Praženie v ňom aktivizovalo zlato i striebro a stal sa tak prostriedkom na dlhovekosť. Zvláštna česká štúdia o Repíku dokázala, že je silným preventívnym prostriedkom proti krivici a už jedna šálka zlatavého moku v letné dni posilní vašu chrbticu do vysokého veku. V letné dni je to silnejšie a preto využite tento čas.

Päť rastlín je dostatočná preventívna zásoba pre zdravého človeka na jeden kalendárny rok. Nájdeme ich všade tam kde je veľa slnka.

Prajeme vám ešte veľa slnečných dní.

Weleslawa a Duchoslav – Karpatské Slnko (pozývame Vás na jesennú prácu s letnými bylinami, prednášku a dieľňu pod otvorenou oblohou i v lekárni Iris – info na stránkach):

www.karpatskypecuch.org