Aj keď ho nepoznáte, určite ste ho už na očiach mali. Je nenápadný, často rozkošatený krík so žltými kvetmi, krčiaci sa neraz okolo múrov domov, v predzáhradkách i obytných zónach. Vyskytuje sa aj v lesoch, kde často rastie v hojnom počte na miestach, kde robí svoju prácu: čistí a chráni. Naši predkovia ju považovali za magickú ochrannú rastlinu. Nájdeme v nej spojenie signatúry Mesiaca🌝, Slnka🌞, Jupitera a Saturnu🪐. Spozorniete, ak rastie pred vašim domom – vravievalo sa, že rastie tam, kde je veľa neprajnosti a tak gazda a gazdiná vedeli, že si domov majú lepšie chrániť a popozerať sa po tých, čo k ich dvoru smerujú jedovaté „sliny“. Náš príbehový hrdina sa volá Lastovičník väčší (lat. Chelidonium majus L.) a dostal svoje pomenovanie po lastovičkách z jednoduchého dôvodu: kvitne vtedy, keď lastovičky🐦 do nášho kraja prilietajú a odkvitá v čase, keď sa lastovičky poberajú do teplých krajín. Mnohí skôr narodení túto rastlinku poznali podľa jej žltého mlieka, ktoré po odtrhnutí zanecháva a často sa s ňou deti hrávali na „čarovanie tlieskaním“: mliečkom si urobili potichučky bodku na chrbát ruky a pred kamarátmi urobili žltú bodku do dlane. Keď tlieskali, bodka sa „ukázala na chrbte ruky“ a kúzlo sa vydarilo. Žlté mliečko sa i dnes z tejto rastlinky na dedine používa na liečenie kurieho oka a bradavíc. V histórii bolo použitie tejto mocnej rastlinky využívané mníchmi a aj Hildegardou s Bingenu, ktorá s ňou liečila svrab, lepru a vtedajšie kožné ochorenia. Babky a mamky ju dávali do opaskov, či za pás mrzútom a očakávali, že im jej nosenie zlepší náladu a ochráni pred zlými náladami.
V dnešnej dobe silu lastovičníka oceníte najmä preventívne pri detoxe tela, pečene a žlčníka. Je veľmi upokojujúci v čase žlčníkových záchvatov, po prejedení sa jedlom, alebo keď vám jedlo z nejakého dôvodu nesadne. Pôsobí žlčopudne, preto je zvyčajne súčasťou liekov na žlčníkové ochorenia. Priaznivo pôsobí aj pri alergických stavoch – ak ste v prírode a nedopatrením vbehnete medzi stromy, či kvietky, ktoré vás rozkýchajú, skúste zjesť max. 5 lístkov lastovičníka: alergická reakcia do 5tich minút sa zmierni. Vyskúšané. Pre bezpečnejšie a pohodlnejšie použitie sennej nádchy zvoľte radšej Lastovičníkovú tinktúru.
Lastovičník v našej lekárni nájdete v jeho rôznych podobách: čajovej, tinktúrovej a homeopatickej. Ako so všetkým, aj v jeho prípade sa riaďte heslom: všetkého s mierou, pretože je to rastlinka, ktorá sa nemôže brať dlhodobo a vo veľkom množstve, kde sa môže prejaviť toxicky.
Poriadne si ho obzrite a popozerajte, či sa už náhodou jeho typické lístky🌱 vo vašom okolí nenachádzajú a nežmurkajú na vás. Môžete si z neho urobiť tinktúru na domáce použitie na ošetrenie kožných problémov ako sú kurie oká a bradavičky. Ak na vlastnú výrobu nemáte čas a priestor, prírodný prípravok na ich odstraňovanie, v ktorom kraľuje práve táto čarovná rastlinka je u nás tiež doma.
S úctou kolektív lekárne Íris🌈