Ondrej🧙‍♂️ a Barbora🧙‍♀️ chystajú sa do dvora.
Dnes hmla ustúpila vetru, ktorý náhlivo, chladným dychom prečesáva koruny stromov a hrá s poslednými listami hru „Má ma rád, nemá ma rád“. Vlhký chlad vlieza pod kožu, zima sa pripomína silnejšie. Perinbaba so Snehovou kráľovnou si pomaličky chystajú na zimu svoj biely arzenál. Ulice sú plné náhliacich sa ľudí z práce, túžiacich po teplých papučiach, čaji a teplej deke. Na pozorovanie prírody už nemávame dosť času ako bolo kedysi. Babičky a deduškovia z dediniek s múdrosťami predkov už takmer vymreli a tak často hľadáme čriepky v príbehoch, čo po nich zostali. Hľadáme v pamäti, u rodičov, v knihách a rozprávkach📚. Tie drobné rodinné zvyky, odovzdávané z generácie na generáciu akosi prirodzene bývajú mocné a čarovné nielen pre deti, ale i pre dospelé deti v nás.
Katarína už zavesila husle🎻 na klinec a nariadila do Štefana obdobie pôstu. Aj o tom je advent, obdobie očakávaní, príchodu niečoho veľkého. Na dvere sa pýtajú adventné venčeky z ihličnatých stromov s cezmínou, ktorá práve teraz priťahuje oči svojimi červenými plodmi a pichľavými lístkami. Hovorí sa, že pôvod adventného venca nájdeme ešte v čase dávnej severskej mytológie. Známejší je až príbeh J.H.Wicherna, evanjelického pastora, ktorý chcel deťom v chudobinci spríjemniť odpoveď na otázku „Koľko dní zostáva do Vianoc“ a urobil deťom sviečkový adventný kalendár na kolese od voza so 4 veľkými sviecami🔥, zodpovedajúcimi nedeliam a zvyšnými 19timi, ktoré deti zapaľovali každý deň do Vianoc. Tá najväčšia, posledná, patrila dňu Vianoc. Iste, dnes už vytiahneme pre naše deti a vnúčatá advenťáky z komerčných obchodov s čokoládovou odmenou a žiadne sviečkovanie na kolese sa nekoná. V niektorých rodinách má adventný kalendár podobu spoločných rodinných úloh na každý deň. Každý z nás prežíva toto obdobie tak, ako to bolo buď u nich doma zvykom, alebo to oslovuje jeho dušu spomienkou, či kreatívnou tvorbou. Ako vyzerá adventný kalendár u vás doma?

Na stole  sa už v nedeľu rozhorela prvá adventná svieca zo štyroch sestier  (Nádej, Mier, Priateľstvo a Láska), alebo štyroch ríš (kameňov, rastlín, zvieratiek a bytostí). Čas pred zimným návratom slnka prináša so sebou bohatú nádielku zvykov z babkiných spomienok. Už nám do dvora nakúka Ondrej a Barbora. Oboch mali najmä obľube vydajachtivé dievky. V niektorých regiónoch sa na Ondreja lialo olovo do vody, varili haluštičky alebo pirohy s lístočkami mládencov vo vnútri, triasli sa ploty, či vyhadzovali ručníčky a v niektorých dedinkách sa to robí dodnes. Ondrej ako patrón rybárov, sedliakov, no najmä neviest každým rokom priniesol magické chvíle s čarami a dohadovaním, z ktorej strany dievčine mládenec príde k oltáru. Ak si chcete obyčaje a zvyky pripomenúť s deťmi pri pečení medovníkov, ktoré na začiatku adventu v domácnostiach bolo zvykom piecť a ich medová vôňa ovalila celú ulicu, vyskúšajte pri pečení s deťmi nezvyčajné príbehy o neobyčajných slovenských zvykoch: Život v príbehu (https://www.facebook.com/zivotvpribehu). Pre najmenších zas nájdete pekné spracovanie príbehov na spoznávanie starých zvykov v podobe Vianočného rozprávania tu: (https://youtu.be/Fqgy_NME3RY)

Ak máte na dvore čerešňu a doma vydajachtivú dievčinku, nech poprosí 4. decembra strom na o halúzku na Barborky. Čerešňové halúzky sa dávali do vody do džbánu a čakalo sa, či do Vianoc zakvitne. Ak áno, do domu predpovedala príchod ženícha. V krajoch skôr smerom na východ sa táto tradícia spájala s dlhovekosťou a halúzka s čerešňou zdobila každé okno. Smerom na západ ešte stretnete na Barboru dievčatá, oblečené v bielom, ktoré volali Barborky, sprevádzané chlapcami. Opäť v ten deň nebolo dovolené šiť ani priasť a tak dievčatá s husím perom v ruke chodievali z domu do domu a vymetali kúty. V iných krajoch sa s tým môžete stretnúť počas Strídžích dní na Luciu a Luckami. Rodinám domy vymetať od zlého, chlapcov varechami častovali a domy opúšťali spoločne tancom. Varechy u nás v lekárni síce nezakúpite, ani s nimi od nás nedostanete. Ale ak chcete, na očistu domova si môžete u nás vybrať zo širokej ponuky vydymovacích zmesí a tyčiniek a aromasprejov rýchlej pomoci z dielne Hanna Maria Therapy.

Tento adventný čas u nás v lekárni otvoril košík hojnosti s Adventnou tombolou, ktorej sa môže zúčastniť každý z vás, ak ste v lekárni hľadali pomoc pre seba, alebo svojich blízkych, či štvornohých miláčikov. Ste k nám srdečne pozvaní.

Bližšie informácie, už čoskoro

Krásne adventné dni praje kolektív lekárne Íris.