Prinášame prázdninové čítanie👩‍🎓👨‍🎓
 
Ľubovník bodkovaný🌼 áno, ešte stále je jeho čas…
V čase najdlhších dní liečivé rastliny dosahujú svoj silový vrchol. Tie, ktoré teraz nazbierame, budú mať veľa slnečnej energie🌞, ktorá nám pomôže v zimných dňoch. Liečivé rastliny sprevádzajú ľudstvo od nepamäti a dá sa povedať, že ich testovanie na ľudskom organizme už úspešne zvládli naši predkovia. Stačí sa dobre poobzerať, nájdeme ich na každom kroku.
Slnko🌞 v ľubovníku – Ľubovník bodkovaný je našou najsilnejšou slnečnou bylinou. Jej žlté kvety pozná každý. Dokáže na sebe vytvoriť červenú farbu krvi, čím sa radí medzi tzv. magické rastliny🧙‍♂️, ktoré sa približujú človeku aj farbou esencie života. Je to jedno z najsilnejších antidepresív 👦na zimné obdobie. Liečivých účinkov má mnoho. Najznámejšie je však jeho využitie v podobe liečivého oleja.
Ľubovníkový olej – rozkvitnuté kvety s čo najmenším množstvom vňate zalejeme do skleneného pohára čistým olejom – ideálne slnko podporujúcim – slnečnicovým. Nádobu prikryjeme plátnom, aby dnu nepadali nečistoty. Neuzatvárame nepriedušne, lebo by nám olej mohol splesnivieť. Nádobu postavíme aspoň na 1 hodinu na priame slnko, až sa olej začne sfarbovať červenou farbou. Po cca min. 14tich dňoch scedíme cez plátno a uchovávame v tmavej nádobe. Je možné zbierať aj odkvitnuté kvety🌼, ktoré už obsahujú olejnaté semená, v ktorých je esencia rastliny. Zalievať je možné aj deň staré – nie čerstvé, rastliny, kedy sa z nich odparí časť vody, a tak odovzdajú viac účinnej látky do oleja. Receptov na výrobu oleja je mnoho a kedysi sa z neho pripravoval i známy ranhojičský olej, použiteľný i na vnútornú liečbu.
Použitie: Vonkajšie použitie má analgetický účinok na mäkké tkanivá, vnútorné orgány, masážou👩‍🔬 dokáže upokojiť neuveriteľne. Pri pľúcnych ochoreniach účinne uľavuje pri ťažkom kašli , je vhodné ho použiť j pri bolesti hrdla, zubov i uší. Masážou spánkovej oblasti hlavy vám prinesie v zimných dňoch opäť slnko do života🤩. Teplá olejová masáž chodidiel vás dostane späť do krásnej pohody.
Ľubovníková tinktúra – čerstvé kvety zalejeme čo najsilnejším alkoholom a necháme macerovať 14 dní – denne premiešavame. Scedíme cez plátno alebo sitko. Uchovávame v tmavých fľašiach.
Použitie: silné antidepresívum, ktoré treba používať opatrne, 1xdenne 10-15 kvapiek do 1dcl vody. Dezinfekcia zle hojacich sa rán, bolesti zubov. Tinktúru je možné použiť na výrobu liečivých mastí. Pár kvapiek je možné pridať do liečivého kúpeľa. S natretými rukami masáž uľavuje pri bolesti krížov a posilňuje obličky.
Užívajte slnko 🌞🌞🌞ako ľubovník – kde nechodí slnko, tam chodí lekár.
Duchoslav a Weleslawa
 
Zaujal Vás náš článok? Radi by ste sa dozvedeli viac o jeho autoroch?
Duchoslav a Weleslawa pôsobia v OZ Karpatské Slnko