Astromedicína 💫🪐– obloha na dlani.
Jedným z najľahšie pozorovateľných nebeských telies po jasnom Slnku je Mesiac🌕. Našu Zem obehne za 27 dní , 7 hodín a 43 no aby sa však logicky dostal na cca rovnaké miesto potrebuje ešte 2dni a 5hodín táto dĺžka označovaná ako synodický mesiac trvá 29 dní 12 hodín a 44 minút. Mesiac môžeme ľahko pozorovať v noci ale aj cez deň. Počas svojho neustáleho obehu Zeme ako splašený kôň postupne prechádza všetkým znameniami v ktorých sa v priemere zdrží pri plnej sile cca 2 aj čosi dňa. Jeho sila je taká veľká, že dvíha zemský povrch, ovláda príliv a odliv morí a oceánov ovplyvňuje rast rastlín a stromov, ovplyvňuje menštruačný cyklus žien, zvierat, rast hríbov, kvasenie potravín, zrenie ovocia a samozrejme má obrovský vplyv na ľudské zdravie.
11.11. Dorastajúci mesiac prvá štvrť
8. mesačný deň je kritickým dňom pre nárast, vznik a zhoršenie ochorení dotknutých znamení. 8 deň zviera Mesiac so Slnkom pravý uhol v ktorom sa nachádza zem. Tak sily pôsobiace v tento deň tvoria slnko-mesačnú kvadratúru kedy je človek, jeho myslenie, cítenie i telo vystavené napätiu týchto protichodných síl. V mesiaci november to bude 11.11. cca okolo 12 až 14 tej hodiny, kedy Slnko dosiahne svoj vrchol a začne Mesiac vychádzať nad obzor v znamení vodnára. V tomto čase sa môže objaviť obrovská nervozita, vnútorné napätie, snaha o pracovné plnenie záväzkov vedúcich k prepínaniu síl až k prepracovaniu. Vplyv Mesiaca v tejto pozícii môže zhoršiť zdravie v oblasti predkolenie, bercové vredy, achilovky, lýtka. Napätie však môže vyvinúť tlak i na opozitné znamenie leva, teda sa môže odraziť na srdci a hlavne chrbtici v oblasti hrude a srdca. V tento deň teda pozor na chlad, dlhé státie, bez oddychu, prepínanie síl a hlavne si treba vedieť odoprieť pôžitky, ktoré vám môžu škodiť – všetky stimulačné prostriedky – káva, čaj, nápoje s kofeínom. Práca môže brániť oddychu a pozitívne ladenej spoločnosti. Ideálne v tento deň stráviť primeranou pohybovou umeleckou činnosťou bez veľkého stresu a napätia. Pre kŕčové žily je vhodné piť kvalitnú, nie studenú vodu, jedlá ľahšie aby krv ľahko prúdila aj v nohách, aby sme sa cítili ľahký a neunavený z ťažkého jedla, ktoré nás môže zvádzať k prejedaniu. Preto je v tento 8.deň odporúčaný ľahký pôst pre vaše zdravie. Počkáme do večerných hodín, kedy na oblohe uvidíme Saturn vesmírneho učiteľa kozorožcov a vodnárov prepožičiavajúceho dlhovekosť a večnú mladosť.
Tento deň však môžeme ideálne použiť na rozumné využitie svojich síl. Pokiaľ ste v období regenerácie a potrebujete nabrať silu je to ideálny čas, pretože mesačné sily budú k splnu narastať. Porastie samozrejme i chuť k jedlu a pitiu. Liekov však môžeme užívať menej, pretože ako jedy tak aj lieky podliehajú mesiacu a preto nám stačí menej a nárast bude silnejší, Využijeme tento čas i na dopĺňanie vitamínov a minerálov, ktoré sa lepšie uložia v našom tele. Zakladáme kvasné jedlá – kapusta, kvas na pálenku, chlieb bude ľahšie kysnúť a pečivo i kvasené výrobky v tieto dni nechávame odstáť a nejeme ich úplne čerstvé alebo len v menšom množstve. V jedálničku by nemal chýbať kvalitný ocot upravujúci kvasenia potravy v tráviacom trakte – napr. Ume ocot, ktorý je silne zásaditou potravou, domáci jablčný ocot, prírodný šípkový ocot je silným liekom. Ocot môžeme samozrejme použiť v podobe obkladov na opuchnuté kĺby nielen po úrazoch. Ocot je vynikajúcim liečebným prostriedkom, ktorý by si zaslúžil samostatný článok. Takže v tieto dni ho použite aspoň v malom množstve.
Prajeme Vám pekné dni v nasledovných mesiac narastajúcich dní.
Karpatské slnko
Duchoslav a Welelawa