Dlhšie dni po jarnej rovnodennosti nám prinášajú nádej teplých dni. Nedajme sa však pomýliť a pokojne si užívajme chladné dni, večery i rána.

Prichádzajúci živel jarných vetrov má za úlohu vysušiť mokré a vlhké, rozhýbať tuhé a neohybné. Vietor v korunách stromov robí jarnú rozcvičku, aby sa miazga mohla pohnúť. Miazga stromov je ako náš žlčník, ktorý sa vplyvom slnka dáva do pohybu a my tak môžeme pozorovať vlastný hnev a narastajúcu agresivitu v ľuďoch. Začiatok jari patrí nášmu žlčníku. Nehnevajte sa zbytočne – nepriateľ sa raduje…

žlčník pomáha s trávením potravy, zodpovedá za kvalitu zraku, ale aj pohybu. Ak totiž produkuje viac žlče, tá sa môže dostať mimo tenké črevo- do krvi a začne sa usadzovať v tele a spôsobovať stuhnutie svalov. Má na starosti našu rozhodnosť.

Jarná očista

pred populárnou jarnou očistou tela, žlčníka či pečene nezabudnite na odľahčenie trávenia i prípadnú niekoľkotýždňovú kúru dreveným uhlím. Drevené uhlie absorbuje toxické látky z tenkého i hrubého čreva, následne zlepší jeho funkciu i schopnosť bezpečne prežiť diétnu detoxikáciu, podľa práve módnych postupov. Dajte si však pozor; taká detoxikácia, či očista žlčníka, je vlastne malá operácia a podľa toho k nej treba pristupovať. Okrem známych olejovocitrónových radikánych očistných kúr, sľubujúcich vyčistenie žlčníka, sú aj príjemnejšie možnosti. Napríklad homeopaticky riedená tinktúra lastovičníka vám postupne a nenápadne očistí telo od bilirubínových kameňov, ktoré sa prirodzene rozpustia a opustia vás. Okrem iného, lastovičník zlepšuje aj zrak a pohyblivosť hornej polovice tela. Lastovičníková tinktúra je tiež inteligentný a účinný pomocník na vaše trávenie.

Nestarnúcou klasikou pri jarnej očiste je však aj prirodzený pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu. Naše telo sa poteší aj príjemnej masáži a ľahkému cvičeniu. Je to zároveň výborná prevencia pre veľké množstvo možných ochorení.

Duchoslav a Weleslawa

viac na http://karpatskypecuch.org/