Nie nie, nepomýlili sme sa. Iste, máj, čas lásky, bozky pod rozkvitnutou čerešňou🍒, kvitnúce záhrady, príroda v puku… je toho o tom popísané veľa. No tento čas je v prvom rade intenzívnym časom vašich sŕdc: v tomto mesiaci je najviac preskúšané z orgánov najviac práve srdiečko🫀.
Jeho symboly kreslia detičky prstami do piesku i na výkresy, ktoré darovávajú svojim blízkym s vyjadrením, ako ich veľmi ľúbia. Je to práve ono, čo určuje život v malilinkatom tele bábätka pri jeho stvorení a rovnako ho aj ukončuje pri prechode našich blízkych, keď sa rozhodnú zaspať večným spánkom, prinášajúcim úľavu ich telu. Vieme o ňom veľa vecí, no ešte viac o ňom len tušíme. Má tak obrovskú prácu v našom tele a prisudzujeme mu rolu domčeka pre naše duše. Zo srdca milujeme, zo srdca nenávidíme, zo srdca objímame i ubližujeme…. a to najmä sebe.
Ruku na srdce… koľkí z vás si aspoň v tomto čase doprialo šálok dobrého čaju z hlohu, medovky, srdcovníka, ľubovníka🌿🌼, či imela? Koľkí z vás mali čas na svoje srdce a rozhovor s ním v podvečer, keď sa už na lúkach a trávnikoch začínajú ozývať koncerty cvrčkov ? Koľkí z vás sa zaoberali svojím životom, želaniami a túžbami práve teraz, keď je ono najcitlivejšie? Doba je rýchla a mávame veľa času na prácu pre iných, na robenie radosti pre blízkych, na prípravu spokojného života pre deti a na stereotyp práce a domácich prác. Skúste sa na chvíľu zastaviť a položiť na svoje srdce jednu z dlaní, ktorých je predĺžením: popočúvajte svoj vlastný tlkot srdca. Nečakajte na čas, kým vás k tomu doženie každodenné ranné meranie tlaku a tepu, arytmia, alebo problémy s cievami a hustotou krvi. Vaše srdce je s vami od začiatku a bude tu pre vás do konca.
Vybehnite na lúku a pozbierajte si pár kvetov hlohu. Medovka už bujnie v záhradách. Na ľubovník a jeho pokoj si ešte počkáme, aj na srdcovník. Pokiaľ nemáte túto možnosť, u nás v lekárni nájdete nielen uvedené bylinky, ale aj ich zmesi vo voňavých čajíkoch, alebo extrakty v tobolkách či tinktúry z pupeňov, Bachove kvetove esencie na upokojenie emócií.
Avšak stále máte po ruke seba a rozhovor, vypustenie zo srdca všetkého, čo vás ťaží. Aspoň na chvíľu si predstavte, že nemáte hlavu a všetko vnímate a vidíte srdcom. Predstavte si to, ako srdcom dýchate to nové, povzbudzujúce a vydychujete všetko to, čo vás ťaží. Vraví sa, že mozog🧠 ako jeden z 2 (ten prvý tvoria črevá a jeho mikrobióm) riadi naše telo elektrickými impulzmi skrz nervovú sústavu a manažmentom tekutín v našom tele. Je to ako centrálny počítač, ktorý ovláda dokonale načasovaný jedinečný orloj, pretože neexistujú dvaja ľudia navlas rovnakí na svete. Ale čo srdce? To vraj funguje na magnetizme: jeho pole môžete zaznamenať pocitovo už z diaľky a cítiť, aký ten ktorý človek, ktorý prichádza „má svoje srdce a pre čo bije“. Schovávame v ňom svoje želania a posielame ich skrz neho do sveta ako Poštu pre Teba. Tak si želajte to, čo vám prospieva a nie to, čo vás neskôr skántri. Vaše srdce💗 načúva a vysiela: bum bum, bum bum… žijeme, dýchame do času, kým sa práve ono nerozhodne: dosť…stačilo…inkarnácia ukončená, čo nám dáva možnosť precítenia žitia každého dňa ako niečoho nového s príležitosťou začať odznova, odpustiť ťaživé, vyliečiť boľavé a byť k sebe láskavý.
Po dlhej zime a kadejakých nájazdov na náš imunitný systém by sme sa mali venovať práve srdcu a krvi – jej kvalite, jej hustote a jej prúdeniu. Výborné sú bunkové soli Kalium muriaticum D6, alebo tinktúra zo šalvie červenokorennej, či komonicové víno. Vyšší tlak spôsobuje informácia z obličiek, kde človek tlačí a míňa svoju životnú energiu nad limit. Posilnením obličiek, doplnením jej vrodenej energie napríklad pomocou huby Reishi, tinktúry zo stavikrvu mnohokvetého-kokoríku, bunkovou soľou Natrium muriaticum D6, viete korigovať výšku tlaku a celkovú únavu, či stresové vypadávanie vlasov. Z ďalších byliniek môžeme siahnuť po rebríčku (myšom chvoste), ktorý ako múdry radca berie tam, kde je veľa a dáva tam, kde je málo: upravuje, reguluje, harmonizuje okrem krvi aj iné sústavy tela. Podobne je na tom kapsička pastierska, ktorú ste možno ako deti vyjedali spolu s kamarátmi na lúkach. Okrem toho, že chráni srdiečko pred zápalmi, vie zastavovať krvácania, nosí so sebou aj iný rozmer: kúpeľ z nej vás zbaví kapsičiek odložených negatívnych zážitkov, ktoré si táto bylinka povyberá a spolu s jablčným octom a morskou soľou dokáže poriadne zrevitalizovať vaše emocionálne telo a zbaviť ho ťažoby a smútku.
Nízky tlak je informáciou o kvalite krvi. Krv je kvalita nášho života, ktorá v nás prúdi. Na výživu krvi je výborné konzumovať červeno sfarbené ovocie a zelenina, dlho varené vývary z koreňovej zeleniny, môžete pridať hovädzie mäsko, čierny sezam. Rovnako dobré sú kaše s goji-kustovnicou čínskou, trstinovou melasou a vlašskými orechami. Tie mimochodom výborne dopĺňajú jang obličiek, podporujú plodnosť, mentálne funkcie, zahrievajú a majú anti aging účinok. Z bunkových solí je to Ferrum phosphoricum D6.
Ak je potrubie pre krv príliš jemné, cievy a žily povzbudíte čajom z prasličky. Dodá svojimi silicami žilám silu a pružnosť, obalí to, čo slabne a vyčistí to, čo je navyše. Obsahuje vysoký podiel kremíka – Siliceu, ktorá cievy spevní a zároveň prečistí. Prasličku je potrebné vždy aspoň 5 min. povariť, ideálne 21 min..
O vaše srdce, ktoré je v máji zvlášť citlivé a oslabené je dobré sa postarať celoročne aj inak: netrápiť ho smútkom, ťažkými myšlienkami, emóciami, ktoré neubúdajú a ani stres mu veľmi neprospieva, vtedy začne často byť mimo rytmu a vznikajú arytmie alebo emocionálny tlak na hrudi. Hlava rieši veci inak a duša to potrebuje častokrát opačne. Započúvajte sa do svojho rytmu srdca – do tanca vášho jedinečného srdca vo vás. Aby sa vedelo ľahšie v tanci obracať a znieť ako silná hra na bubne, doprajme mu spôsoby úľavy aj z hľadiska duše. Ako, to sa dozviete v pokračovaní tohto článku, na tému Bachove kvetové esencie a Thetahealing.
S úctou kolektív lekárne Íris🌈