Viete aké tekutiny je najvhodnejšie piť v tomto ročnom období?

Pripravili sme pre Vás s Karpatskými pecúchmi, krásny článok o tekutinách a nápojoch vhodných na pitie, pre práve prebiehajúce dni…

Príjemné čítanie.

Tekutiny naše každodenné???

Zima sa pomaličky kráti, dlhšie dni sa stávajú teplejšími, slnko zľahka rozpúšťa zamrznutú vodu, ktorá zalieva krajinu . V prírode môžeme sledovať, ako sa všetko začína postupne prebúdzať. Púčiky budú postupne naberať svetlejšiu a neskôr zelenšiu farbu. Miazga začne prúdiť a život sa rozbehne. To, čo sme celú zimu nevideli, lebo to bolo ukryté pred naším zrakom, vyjde na povrch – v rovine fyzickej aj mentálnej, v zdraví aj vzťahoch, v práci aj doma. Ranné tekutiny sú základom dobrého dňa. Ešte stále studené rána sú čiastočne náročné pre naše telo, preto je dôležité mu pomôcť v závere zimy dobrými tekutinami.

Teplá prevarená voda

Voda, ktorá je zohriata skutočným ohňom, zahrieva vnútorné orgány, tie potom ľahko zohrejú naše svaly, pokožku a bude nám teplejšie a žalúdok sa nám mnohokrát poďakuje. Do prevarenej vody si môžeme pridať :

  • štipku soli na zdvihnutie tlaku a rozjasnenie zraku
  • štipku sušeného zázvoru, ktorý rozptýli horúčosť a teplo bude v celom tele
  • pár kvapiek ume octu , ktorý je silne zásaditý
  • mokka lyžičku sušenej mletej kurkumy, ktorá pomáha vylúčiť z krvi toxíny, ohrieva krv a odstraňuje blokády, krvné zrazeniny, zlepšuje pohyblivosť

Obilné kávy

Šetrné k telu, krvi, tráveniu. Ak sa pripravia dobre, chutia excelentne,sú na hranici jedla a nápojov. Obilné kávy dodávajú telu slnko,koreňové posilňujú obličky, bylinné posilňujú ducha, s pridanými mletými lieskovými orechmi alebo mandľami je telo každou šálkou silnejšie.
Čaj nápoj bohov – tekutá substancia meniaca telo i myseľ
V zimnom období to musí byť čierny čaj,ktorý zahrieva telo a dáva do pohybu krv. Zelený čaj je ako listy stromu v lete,ktoré nás chladia a chránia pred slnkom. Môžeme ho jemne ochutiť štipkou soli, čo ho urobí jemnejším. Na prehriatie pomáhajú samozrejme hrejivé koreniny škorica, badyán, kardanom?

Bylinné čaje

Zdroj minerálov, vitamínov, kyselín, ale hlavne vyvážený pomer slnečnej a mesačnej energie. Žlté kvetové čaje ako kamilka, nechtík, ľubovník dodávajú suché teplo. ?Dobromyseľ – Pamajorán… všetko čo vás dokáže zahriať.

Čierna medicína – Káva

Pochádza z teplých krajín a pije sa síce teplá,až horúca, ale v skutočnosti ochladzuje krv i svaly a. ohrieva iba ducha. Káva sa musí piť s dostatočným množstvom vody a v zimnom období s ohrievajúcimi koreninami ako škorica, kardanom, klinček ?. Niekomu prospieva a niekoho ničí. Objavujú sa na ňu rôzne názory, od odmietania a argumentov, že zaťažuje obličky až po nekritický obdiv pre množstvo antioxidantov…Pravda je taká, že ju treba piť s mierou a kvalitnú.(Škodia instantné kávy, obsahujúce veľa soli.)Ako všetky spoločenské nápoje,teda čaj,káva,víno sa musí piť v dobrej nálade a s mierou.

Prajeme Vám príjemný záver krásnej zimy.

Duchoslav a Weleslawa